20.-24. veebruaril toimus Tallinna Tehnikaülikoolis uus innovatiivne kursus “Süsinikuneutraalsed geotehnoloogiad – tase 1”. Kursuse organiseeris konsultatsioonifirma, TalTechi startup, SHOGenergy ja kursust toetasid nii TalTech kui Euroopa Regionaalarengu Fond (European Regional Development Fund).

SHOGenergy kursus 2023. Foto: Geoloogia instituut

See Baltikumi parimate ekspertide poolt ette valmistatud uus kursus põhineb Dr Alla Shogenova poolt Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudis viimase kümne aasta jooksul pakutud vabaainel “CO2 geoloogiline ladustamine”. Kursust on loetud Varssavi Ülikooli (Poola), Rooma Sapienza Ülikooli (Itaalia) ja Zagrebi Ülikooli (Horvaatia) magistrantidele. Dr Kazbulat Shogenov on kursuse lühendatud versiooni lugenud Tallinna Tehnikaülikooli partnerülikoolides Kesk-Ida Tehnikaülikoolis Türgis ja Sileesia Tehnikaülikoolis Poolas, samuti Ameerika Naftageoloogide Assotsiatsioonile.

Äsjatoimunud uut kursust on täiendatud uute teemadega, nagu maa-alune energialadustamine, sealhulgas vesiniku ladustamine; sünergia taastuvenergia, sealhulgas geotermaalse energiaga; negatiivse heitega tehnoloogiad ja ringmajandus. Kursuse lõpus esitati uute süsinikuneutraalsete ja süsinikunegatiivsete tehnoloogiate väljavaated aastateks 2070-2100.

Hübriidkursusel osalesid riigikogu liige Maria Jufereva-Skuratovski, tööstuse (Latvenergo), akadeemiliste asutuste (Eesti, Leedu, Ukraina, Suurbritannia ja Katar), Tallinna Linnavalitsuse ning ettevõtete esindajad. Kursuse avas ja osavõtjaid tervitas Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.

Kõik osalejad sooritasid edukalt iga päeva lõpus toimunud testid ning said kursuse edukat läbimist tõendava sertifikaadi kursuse lõpus toimunud Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamisel.