Tallinna Tehnikaülikoolis (TalTech) on töös põnev ja inimkeskne teadusprojekt, et arendada humanoidroboteid, mis aitaksid liikumispuudega inimestel säilitada iseseisvust ja parandada elukvaliteeti.
Kujutlege tulevikku, kus kodune robotassistent ulatab teile vajaliku eseme, aitab tööle naasta või võimaldab füsioterapeudil jälgida taastumist reaalajas, isegi teisest linnast. Just sellise tuleviku suunas liiguvad TalTechi teadlased, ühendades robootika, laiendatud reaalsuse (XR) ja terviseinnovatsiooni.

Inimkeskne lähenemine ja isiklik motivatsioon
Projekt "Inim-robot koostöö läbi XR – tee Tööstus 5.0 suunas" viiakse läbi tihedas koostöös Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli ja rahvusvaheliste partneritega, kaasates nii insenere kui ka tervishoiuspetsialiste. Projekti fookuses on eelkõige raske liikumispiiranguga inimesed, näiteks seljaajuvigastusega patsiendid.
Projekti juht Vladimir Kuts rõhutab ka isiklikku motivatsiooni: "Minu lähedaste hulgas on inimesi, kes on kogenud insulti ja dementsust. Olen näinud, kui keeruline võib olla igapäevaelu kaotatud liikumisvõime korral. Kui saan insenerina midagi paremaks muuta, siis tahan seda teha."

Testimine ja innovatiivsed lahendused
Kasutajate tagasiside kogumiseks toimuvad katsed Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli demokorteris, mis imiteerib reaalseid koduseid tingimusi. See võimaldab kasutajatel erinevaid robotlahendusi proovida ja anda teadlastele väärtuslikku tagasisidet.
Projekti käigus katsetatakse mitmeid kasutajaliideseid, sealhulgas virtuaalreaalsust, hääljuhtimist ja lihtsustatud juhtseadmeid. Eesmärk on leida iga kasutaja jaoks kõige intuitiivsem ja mugavam lahendus, mis aitaks neil robotiga sujuvalt suhelda.
Tehnoloogia inimese teenistuses
"Eesmärk ei ole arendada tehnoloogiat tehnoloogia pärast," selgitab projekti juht Kuts. "Me loome lahendusi, mis aitavad inimestel elada iseseisvamalt ja väärikamalt." Robotassistent võib näiteks seljaaju vigastusega inimeste jaoks tähendada võimalust uuesti tööle naasta või kodus paremini toime tulla.
Lisaks humanoidrobotitele arendatakse ka digitaalseid kaksikuid ehk virtuaalseid koopiaid füüsilistest keskkondadest ja protsessidest. See võimaldab nii robotil kui ka inimesel harjutada ja testida erinevaid olukordi turvalises virtuaalkeskkonnas enne, kui lahendused päriselus kasutusele võetakse.

Ühine eesmärk: elukvaliteet
Projekti edu võti peitub selle interdistsiplinaarsuses. Meeskonnas on insenere, terviseeksperte ja teadlasi mitmest riigist, kelle ühine eesmärk on parandada liikumispuudega inimeste elukvaliteeti. Erinevalt tööstusrobotitest on humanoidrobotid loodud inimesele sarnaseks, suutes liikuda siseruumides, haarata esemeid ja töötada vahetus koostöös inimestega.
Projekti raames kasutatakse ka laiendatud reaalsuse ehk XR-tehnoloogiaid, mis hõlmavad virtuaal-, liit- ja segareaalsust. Näiteks saab inimene virtuaalreaalsuse prillide kaudu "siseneda" roboti kehasse ja sooritada liigutusi, mida ta füüsiliselt ise teha ei suuda. Samal ajal võib füsioterapeut teisest linnast tegevust reaalajas jälgida ja vajadusel juhiseid anda.
Tööstus 5.0: inimene keskmes
TalTechi projekt on osa laiemast Tööstus 5.0 kontseptsioonist. Kui Tööstus 4.0 keskendus tootmise digitaliseerimisele ja automatiseerimisele, siis Tööstus 5.0 seab keskmesse inimese – tema vajadused, piirangud ja potentsiaali.
Kuigi projekt on alles algusjärgus, on suund selge: tehnoloogia peab teenima inimest. Kui kõik läheb plaanipäraselt, näeme peagi robotassistente, kes ei ole lihtsalt masinad, vaid tõelised abilised iseseisvuse ja elukvaliteedi säilitamisel.