Tallinna Tehnikaülikool

TalTechi Elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi meeskond jagas tulevastele tudengitele suunatud sündmusel Positron elektritarkust enam kui 5000. noorele. Sündmus tõi noortele lähemale sellised ühiskonnas olulised teemad nagu elektritootmine, elektri edastamine ehk see, kuidas jõuab elekter kodude ja tööstusteni, rohepöörde väljakutsed, tarbimine ja see, kuidas elektrit targalt tarbida.

Positron 2

„Olime messil suurelt kohal, pea sajal ruutmeetril, meie teadlased näitasid, kui põnev on elekter ning mida kõike sellega teha saab,“ sõnab instituudi direktor Ivo Palu. „Sündmus oli väga edukas ja noorte huvi TalTechi ning energeetika vastu tegi siirast rõõmu. Tänan rektorit ja inseneriteaduskonna dekaani, Vilistlaskogu ning Arengufondi ürituse toetamise eest, tänan meie töötajaid ja tublisid tudengeid, kes värskelt omandatud teadmisi olid valmis tulevastele tudengitele edastama, samuti kõiki teisi, kes nõu ja jõuga kaasa aitasid, et Positron saaks toimuda.“

„Lühikese ettevalmistusajaga jõudsime suurepärase tulemuseni,“ lisab programmijuht Marek Tull. „Sündmuse planeerimisel oli koostöö erinevate osakondade vahel muljetavaldav, suureks toeks Positroni tutvustamisel ja ettevalmistamisel oli turunduse ja kommunikatsiooni osakond.“

Tehnikaülikooli ala oli sisustatud eksponaatidega, mis on ühtviisi õpetlikud ja pilkupüüdvad: isejuhtivad miniautod (algoritmide kirjutamisega on noored ise hakkama saanud), põnevad stendid (alates hooneautomaatikast kuni inimkeskse valguse või jõuelektroonika stendini) ja tarvilikud infomaterjalid.

Väga populaarsed olid töötoad, kus laua äärde oli raske vaba kohtagi leida. Näiteks sai kuumadeks päevadeks ehitada ventilaatori – ventilaatori ühendamine päikesepaneeliga oli kõigile jõukohane. Katsetada sai taskulambi kokkujootmist – vaid pool tundi tööd ja lampi sai juba kasutada. Töötoas „pimeda aja assistent“ võis mobiililaadijat appi võttes ehitada oma lambi, mis sobib lauapealse valgustamiseks: lüliti külge ning tulevased tudengid said lambi koju kaasa võtta.

„Järgmisel Positronil oleme kindlasti kohal,“ võtab Palu teema kokku.