Tallinna Tehnikaülikool

TalTechi värske ja dünaamiline kuvand on inspireerinud Innovatsiooni- ja ettevõtluskeskust oma tegevust laiendama ja uusi suundi leidma. Seepärast otsustas ülikooli innovatsiooni- ja ettevõtlussuhete direktor Mati Lukas kujundada Mektoryst sünnipäevaks senisest aktiivsema osalusvõimalusega ja tudengitele atraktiivsema keskkonna, mille põhifunktsioon oleks esitleda TalTechi teadus- ja haridussaavutusi väljapoole.

Mektory

Algaval aastal kujundatakse Mektoryst Tallinna Tehnikaülikooli maamärk, demo- ja kogemuskeskus, kus on peegeldatud ülikooli teaduskondade ja instituutide olulisimad käimasolevad projektid, ülikooli sümboolika ning süsteem video- ja fotojäädvustusteks. Sellega seoses kutsume üles ülikooli instituute kaasa mõtlema, milliseid oma kõige tähelepanuväärsemaid projekte sooviksid nad laiemalt esitleda. Mektory eesmärk on võimendada ülikoolis väljatöötatavaid lahendusi ka akadeemilisest ringkonnast väljapoole, et TalTechi teadusvõimekus räägiks kogu ühiskonnas kõlavamalt kaasa.

Mati Lukase sõnul kohustab Mektoryt nähtav olema suur külastatavus. „Mektorys käib aastas üle 50 000 inimese, mistõttu on tegemist just õige kohaga kogu ülikooli teadussaavutuste, kompetentsi ja edulugude esitlemiseks,“ selgitab Lukas.

Lisaks leiab käesoleval aastal aset TalTech Mektory MakerSpace’i sisaldava FabLab-i loomine, kus koos Iseauto garaaži ja tudengivormeliga asub avatud koostööala, testimise ja prototüüpimise keskus tudengitele. Sealt leiavad nii noored kui ka nende juhendajad nii tehnilised võimalused kui ka ideede põrgatamise koha, kus koostöös ettevõtete ja start-up’idega korraldada ajurünnakuid, toote­arendusprojekte, teste ja häkatone. „Oluline on see, et üliõpilastel, teadlastel ja ettevõtjatel oleks Mektorys palju enam just ühiseid üritusi, sest need on innovatsiooni katalüsaatoriks,“ ütleb Mati Lukas. Selline ala annab võimaluse teha ka palju enam interdistsiplinaarset koostööd ülikooli sees.

TalTech Mektory saab kohaks, kus koolinoori ootavad uued ja paremad võimalused tehnoloogia- ja inseneripisiku saamiseks, mis mängib olulist rolli nende edasises kõrgkooli valikus. Lisaks plaanib Mektory järjest enam kaasata oma partneriteks nii Eesti kui ka rahvusvahelisi organisatsioone, saatkondi ja võrgustikke, et selle abil pakkuda rahvusvahelistumise eeliseid kõigile TalTechi tudengitele ja teadlastele.

Märtsis möödub kaheksa aastat sellest, kui Tallinna Tehnikaülikool lõi innovatsiooni- ja ettevõtlusega tegeleva osakonna. See oli esimene oma­sugune initsiatiiv Eestis. Kolm aastat hiljem kolis osakond majja, mida täna tunneme TalTech Mektory keskusena. Toona loodud akronüümi taga olev Modern Estonian Knowledge Transfer Organisation for You kehtib täna endiselt ja loob Tallinna Tehnikaülikooli saavutustele üle riigi­piiride ulatuvat väärtust rohkem kui kunagi varem.