Tallinna Tehnikaülikool

TalTech Mektory uusettevõtluse keskus korraldas oktoobri lõpus uudse formaadiga innovatsiooni häkatoni, kust võttis osa üle saja tudengi kaheteistkümnest erinevast õppeasutusest. 48 tunni jooksul loodi Google disainsprint metoodikat kasutades 18 nutikat tuleviku linna lahendust. Seitse väljakutset, mille alateemadeks olid mobiilsus, ringmajandus ja kogukond, esitati TalTechi, Tehnopoli ja Ülemiste City poolt. 

Häkatoni võidutiimide vahel läks jagamisele 11000 eurot ning mitmeid eriauhindu partneritelt. Esikoht (3000€) läks tiimile TechWay, kes ühendab mängulist probleemilahendamise meetodit kasutades TalTechi ja Tehnopoli linnakud ning selles tegutsevad tudengid ja (idu)ettevõtted. 

Teine koht (2000€) läks tiimile Infinder, kes ühendab lihtsat platvormi luues (idu)ettevõtted ning praktikakohta otsivad tudengid. Välja jagati kaks kolmandat kohta: tiimidele SkillU ja Multispace (mõlemale 1500€), kellest viimane loob merekonteineritest nutikaid väliõppeklasse ja muid koosviibimise ruume. SkillU arendab platvormi, mis ühendab erinevad oskused ning õpivõimalused tudengite, ettevõtete ja ülikoolide vahel. 

Ülemiste City pani kahele tiimile välja Ülo Pärnitsa nimelisest stipendiumifondist eriauhinnana 1500 eurot. Mõlemad tiimid arendavad nutikat ja inimsõbralikku bussipeatust. 

„Erinevad kriisid on olnud läbi aegade innovatsiooni käivitajaks. Targad ettevõtted ja asutused investeerivad just praegu innovatsiooni ja tuleviku talentidesse. See on ainuke viis, kuidas järjest süvenevaid kriise (nt kliimakriis, tervishoiukriis) tulevikus üle elada. Oli rõõm näha, et uudset innovatsioonisprinti ja tiimide komplekteerimise süsteemi kasutades võrsus sündmuselt mitmeid lootustandvaid ideid, keda erinevate programmide ja mentortoe abil edasi aitame,“ kommenteeris Kaisa Hansen, Mektory uusettevõtluse juht ning sündmuse peakorraldaja.

„Olen ise asutanud kaks iduettevõtet ja läbinud üle kahekümne arenguprogrammi, inkubaatori ning kiirendi. Seega tean omast kogemusest, et selliste programmide tulemused sõltuvad suuresti korralduse kvaliteedist ning kasutatud meetoditest. Tundus, et tavapärased häkatonid on “oma aja ära elanud” ning tuleb läheneda innovaatilisemalt. Kuna disainisprinti kasutavad maailma edukaimad ettevõtted (Google, Facebook jt), siis tuligi mõte need kaks formaati ühendada,“ selgitas Hansen.

Disainisprint on struktureeritud ja juhendatud meetod, mille raames läbitakse paari päeva jooksul kõik toote arendamise faasid: alates probleemi defineerimisest ja idee valideerimisest kuni prototüübi loomise ja kasutajatestideni välja. Tavapäraseid võtteid kasutades võib sama tulemuseni jõudmine võtta mitu kuud või lausa aastaid. Disainisprint mahutab selle aga paari päeva sisse.

Lahendusi hindas ekspertidest koosnev paneel, kuhu kuulusid Ragmar Saksing (Tehnopol), Kaisa Hansen (TalTech Mektory), Katrin Sulg ja Ljudmila Pihel (Ülemiste City), Lev Dolgatsjov (ESTBAN), Toomas Türk (Tallinna linn), Hannes Virkus (Ajujaht), Jana Budkovskaja (Prototron) ja Rain Kask (Telia). 

Eriauhindadega aitasid kaasa Ajujaht, Prototron, Telia, Myfitness, UMA Workspace, Be More, Orkla, Tehnopol, ESTBAN, Latitude59, sTARTUp Day, Robotex, Comodule, Ösel Birch. Auhindadele lisaks, ootavad võitjaid kasvu ja skaleerimise töötoad Soomes ja Riias ning jaanuaris Eestis toimuv inkubatsiooniprogramm. 

TalTech Mektory korraldab sarnaseid innovatsioonisprinte ja arengumaratone ettevõtete, organisatsioonide ning ühiskonna väljakutsete lahendamiseks.


Tuleviku linna häkaton toimus tänu projektile NOCCA (Novel opportunities for new company creation and accelerated growth), mida rahastatakse Euroopa Regionaalarengu fondist (Kesk-Baltikumi Interreg Programm 2014-2020).

Laeb infot...