Tallinna Tehnikaülikool

Tänavu septembris lõppes TalTechis kaheaastane Erasmus+ kõrghariduse koostööprojekt, mille fookuses oli veebirakenduste kiirarendus. Rakenduste kiirarendus ehk Rapid Application Development (RAD) on tarkvaraarenduse metoodika, mis keskendub kiirele ja paindlikule arendusprotsessile. RAD-i eesmärk on vähendada arendusaega, pakkudes samal ajal kõrget kvaliteeti ja kasutajate rahulolu.

Kaks meestudengit ja üks naistudeng vaatavad ülikooli tudengialal sülearvuti ekraane.
Projekti abil said tudengid teadmisi ja kogemusi veebipõhiste rakenduste välearenduses, mis edaspidi aitab neil tööturul paremini läbi lüüa.

Projekti fookuses oli digimuutus kõrgkoolide praeguste ja tulevaste üliõpilaste digitaalse valmisoleku arendamise kaudu veebipõhiste rakenduste kiirarenduse (RAD) valdkonnas. See suurendab ja tõhustab õppurite oskusi tööturule siirdumiseks ja avardab nende töövõimalusi kaasaegsetes ettevõtetes.

TalTechi koordinaatori, IT-teaduskonna professori Tarmo Robali sõnul on RAD-i eelised kiirem turule jõudmine, paindlikkus ja parem vastavus kliendi vajadustele. „Projekti jooksul loodi tudengitele kaks rakenduste välearenduse kursust – algajatele ja kestasemele, mis said head tagasisidet ja arendasid õppurite oskusi tööturule siirdumiseks. Samuti said projekti jooksul partnerülikoolide õppejõud osaleda Oracle Academy koolitustel,“ märkis professor Robal.

TalTechi eestvedamisel töötati välja ärikasutusjuhtude kirjeldamise metoodika ning koostöös konsortsiumi liikmetega näidiskasutusjuhud, korraldati kaks töötuba kõrgharidustöötajatele, kaks töötuba tudengitele ning üks APEX tehnoloogia rakendamisest huvitatud ettevõtetele. TalTechi teadlased avaldasid projekti raames kaks teaduspublikatsiooni.

Projekti kokkuvõtted

Aprillis 2024 toimunud rahvusvahelisel välearenduse konverentsil (IRAD 2024 International Conference Innovative Rapid Application Development) esitleti projekti esmaseid tulemusi. Konverentsi peaesineja oli Oracle'i pilvelahenduste peainsener Piotr Kurzynoga ettekandega „Low Code - Modern Application Development“, hõlmates ka AI (tehisintellekti) rolli ja võimalusi APEX platvormil.

Projekti RAD Skills koordinaatori, VilniusTechi professori Diana Kalibatiene sõnul tõi konverents kokku üle 60 osaleja nii konsortsiumi liikmesasutustest kui ka IT-ettevõtetest. See peegeldab mitte ainult projekti edukust, vaid on ka suurepärane näide tõhusast koostööst õppeasutuste ja tudengite potentsiaalsete tööandjate vahel.

11. septembril külastas Diana Kalibatiene TalTechi, kus ta tutvustas hübriidseminaril projekti tulemusi ja VilniusTechi edulugu ning tutvus TalTechi võimalustega. Kohtumise käigus vahetati kogemusi ja ideid andmebaaside ja rakenduste välkarendamise õpetamise kohta, et parendada õppeprotsessi. Samuti arutati võimalusi edasise koostöö jätkamiseks ja projekti tulemuste levitamiseks.

Projekti viimane kokkuvõttev rahvusvaheline üritus toimus 24. septembril 2024 veebivahendusel Zoomis, kuhu olid kutsutud osalema nii õppejõud, üliõpilased, teadlased, ettevõtete esindajad, IT-juhid kui ka  teised APEXi huvilised.

Projekti „Rakenduste kiirarenduse (RAD) oskuste kasutamine tööalase konkurentsivõime ja innovatsiooni katalüsaatorina" oli kaasatud viis Euroopa ülikooli: Vilniuse Gediminase Tehnikaülikool (VilniusTech, Leedu; projekti koordinaator), Tallinna Tehnikaülikool (koordinaator prof. Tarmo Robal), Dublini Tehnikaülikooli (TUDublin, Iirimaa), Riia Tehnikaülikool (RTU, Läti) ja Rijeka Ülikool (UNIRI, Horvaatia).

Projekti rahastas Euroopa Liit.

Projekti info: ETIS.

Loe lähemalt Oracle APEX tehnoloogiast.