Tallinna Tehnikaülikool

Mai on rahvusvaheline mitmekesisuse kuu, mille raames tähistatakse Eestis mitmekesisuse päeva Eesti Inimõiguste Keskuse eestvedamisel maikuu teisel kolmapäeval. Päeva ja kuu eesmärk on märgata ja väärtustada iga inimese tähtsust ja erakordsust nii töökeskkonnas kui ühiskonnas laiemalt.  

Mitmekesisus TalTechis

Sel aastal on esimest korda Tallinna Tehnikaülikool, Tartu Ülikool, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Eesti Maaülikool, Tallinna Ülikool, Eesti Kunstiakadeemia ja võrdõigusvolinik ühendanud jõud ning üheskoos tähistatakse 6.–12. maini mitmekesisuse nädalat. Ühisnädala tähistamine loob ainulaadse võimaluse läbi ühiste tegevuste tuua esile mitmekesisuse olulisuse ülikoolides ning sellele üheskoos jõudu anda nii ülikoolisiseselt kui ka -väliselt.  

Mitmekesine tehnikaülikool 

Tallinna Tehnikaülikool allkirjastas 2023. aasta novembri alguses mitmekesisuse kokkuleppe, mis sai alguse ülikooli õiguse instituudi võrdse kohtlemise edendamise projektist “Erinevus rikastab”. Kokkuleppega liitudes kinnitas ülikool, et austab inimeste mitmekesisust ja väärtustab võrdse kohtlemine põhimõtet nii oma töötajate, üliõpilaste, klientide kui koostööpartnerite seas.  

Tehnikaülikoolipere on ühtehoidev, peresõbralik ning toetab oma liikmete igakülgset eneseteostust, väärtustades mitmekesisust kui akadeemilise mõttevabaduse põhialust ning murrangulise teaduse ja innovatsiooni käivitavat jõudu. Ülikool püüab maksimaalselt tagada ja võimaldada kõigile inimgruppidele samadel tingimustel juurdepääsu nii haridusele kui ka ülikooli pakutavatele teenustele ning töö selle nimel on pidev.  

Näiteks on kõik ülikooli hooned ligipääsetavad ka erivajadusega inimestele. Ülikoolis sees on samuti loodud võimalused, et erivajadusega inimesel oleks võimalik liikuda läbi linnaku ning elementaarsed baasvajadused oleksid inimesele tagatud. Ülikoolis on tööl ka erivajadusega üliõpilastele eraldi nõustaja, kes lisaks üliõpilaste nõustamisele seisab hea selle eest, et kõigile erivajadusega inimestele loodud võimalused säiliksid ka näiteks ümberehituste ja ürituste käigus ning teeb ettepanekuid keskkonna parendamiseks. 

Ka ülikooli koduleht on üles ehitatud ja koostatud nii, et see arvestaks juurdepääsetavuse suuniseid. See tähendab, et kasutatud on tehnilisi vahendeid ja sisu koostamise põhimõtteid, mis aitavad kodulehe sisu tarbida nägemis-, kuulmis-, füüsilise-, kõne-, tunnetusliku-, keele-, õppimis- ja neuroloogiliste puudustega kasutajatel.  

Ülikooli võrdse kohtlemise juhend, mis on üks osa ülikooli headest tavadest, mis toetavad ülikooli väärtusi ning õigusaktides sätestatud norme, kirjeldab, kuidas käituda ning kuhu pöörduda, kui töötaja või üliõpilane tunneb ennast ebavõrdselt kohelduna. Kõigil ülikoolipere liikmetel on võimalik nii nimeliselt kui ka anonüümselt anda vihjet toimepandud süü- või vääritust teost kasutades selleks vihjeliini veebilehte

Tehnikaülikooli tegevused mitmekesisuse teadlikkuse tõstmiseks 

Tehnikaülikooli eesmärk on tõsta majasisest teadlikkust ning kujundada sarnast suhtumist võrdse kohtlemise ja mitmekesisuse teemal ja selle toetamiseks korraldame töötajatele erinevaid sisekoolitusi mitmekesisuse teemadel - näiteks võrdse kohtlemise ABC, erivajadusega kolleegi toetamine ja kultuuridevaheline suhtlemine. Koostöös Eesti Inimõiguste Keskusega pakume võimalust läbida põimõppekursust “Mitmekesisuse ja kaasatus”, mille jätkuks on võimalik tellida meeskondadele ka õpituba ning valminud on ülikooli e-õppeplatvormil Coursy veebiloeng “Mitmekesise, avatud ja hooliva töökeskkonna loomine”

Ülikoolis on plaanis luua ka koolitatud nõustajate võrgustik, kes saaksid tulevikus olla toeks nii kolleegidele kui ka üliõpilastele. 

Võrdse kohtlemise valdkonna eestvedajaks ja koordineerijaks ülikoolis on tööheaolu keskus, kelle poole võib ettepanekute ja küsimuste korral pöörduda: tooheaolu@taltech.ee

Austame erinevusi märgis

Tehnikaülikooli tunnustati kvaliteedimärgisega “Austame erinevusi” 

Märtsikuu keskel esitas ülikool Eesti Inimõiguste Keskusele taotluse mitmekesise tööandja märgise saamiseks, millele saime 6. mail positiivse tagasiside. 

Mitmekesisuse märgis on kvaliteedimärk, mis näitab tööandja hoolivust oma töötajatesse, klientidesse ja koostööpartneritesse, olenemata nende erinevustest või eripäradest. Märgis on oluline tunnustus ning on ühtlasi ka arenguvõimalus ülikoolile, et väärtustada mitmekesisust ja pingutada kaasavama töökeskkonna loomise nimel.  

Märgiste pidulik üleandmine toimub 29. mail ning märgise võtab vastu ülikooli poolt kantsler Tea Trahov.