Tallinna Tehnikaülikool

10. juulil toimub Tallinna Tehnikaülikooli peahoone ees Eesti viimase kahekümne aasta üks suurimaid korvpallifestivale.

Tokyo olümpiaalade sekka kuuluv 3x3 korvpall on eestlaste südameis olnud kohe spordiala loomise algusest saadik ning oli vaid aja küsimus, millal TalTech võtab oma õlgadele ühe Euroopa tasemel korvpalliturniiri korraldamise. Kui seni on Eestis olnud vaid üks tippturniir iga-aastase Tallinn Openi näol, siis TalTechi peahoone ees toimuv kossufestival kavatseb juba oma esimesel aastal hakata lipulaeva staatust haarama.

Tom Erik Luoma-Aho | Fotod: Robert Washington, Siim Semiskar

3x3 korvpall Vabaduse väljakul, 2017.

3x3 korvpall Vabaduse väljakul, 2017.

3x3 korvpallil, mida me tänapäeval tunneme, on väga värvikas ajalugu. Spordiala sünd jääb aastakümnete ja Atlandi ookeani taha – noored sportlased, kellel puudusid võimalused harrastada pallimängu korvpallisaalides või kuuluda organiseeritud korvpallivõistkondadesse, hakkasid kogunema New Yorgi tänavatele (eriti Harlemis), et omavahel korvpallilahinguid pidada. Loomulikult ei kutsunud keegi seda tollal 3x3 korvpalliks, mängu tunti lihtsalt kui tänavakorvpalli. Tohutult kiire tempo, vaatemängulisus ja füüsilisus oli see, mis tõi iga päev tuhandeid inimesi tänavatele uut laadi sporti jälgima. Tänavakorvpall sai nii populaarseks, et ka professionaalsed mängumehed NBA-st käisid seal aeg-ajalt vabast ajast oma mänguoskusi testimas.

Eestis tõstis tänavakorvpall pead aastal 1993, kui 6. juunil toimus Tallinnas Vabaduse väljakul esimene 3vs3 tänavakorvpalliturniir – „kõikide võimaluste maal“ USA-s oli tänavakorvpalli selleks ajaks mängitud juba ligemale pool sajandit. Esimesest turniirist sai meilgi alguse 10-aastane tänavakorvpalli tippaeg, kui suvistel etappidel osales kokku isegi kuni 222 võistkonda ning toimusid ka suuremad turniirid Tallinna Lauluväljakul 10 000-pealise vaatajaskonna ees.

Tänavakorvpall hakkas Eestis suurest pildist kaduma 2000. aastal, kui tekkisid ka muud suured spordivõistlused (Simple Session, Tallinna Maraton jt) ning 2003. aastal toimus toona viimane, Smart Streetballi nime kandnud üle-eestiline tänavakorvpalliturniir.

2006. aastal taaselustas Tallinna Tehnikaülikooli vilistlane, tänane Eesti 3x3 valdkonna juht Reigo Kimmel suvise 3x3 korvpallisarja.

3x3 korvpall, mida täna tunneme, sai alguse aastal 2010, mil rahvusvaheline korvpalliliit (FIBA) otsustas testida tänavakorvpalli menu noorte olümpiamängudel Singapuris. Uuendatud mänguks loodi täiesti uued reeglid (sisendit saadi ka Reigo Kimmelilt), mis muutsid aastakümneid ühtemoodi mängitud tänavakorvpalli dünaamikat. Alates sellest ei peeta 3x3 korvpalli enam pelgalt tänavakorvpalliks, vaid korvpalli alaliigiks.

Aastaid samade korvpallireeglitega mänginud pallurite jaoks olid reeglite muudatused (http://www.basket.ee/et/kohtunike-dokumendid?document_id=187&action=download) esialgu vastuolulised. Suurimat segadust tekitas kindlasti check-palli kaotamine peale tabavat viset ning palli enda väiksemaks muutmine (raskus jäi samaks) tõi samuti kaasa palju emotsioone, nii positiivseid kui ka negatiivseid.

Rahvusvaheline Olümpiakomitee kinnitas 3x3 korvpalli Tokyo olümpiaalaks 2017. aasta juunikuus, millest tulenevalt otsustas Eesti Olümpiakomitee eelnevate tulemuste põhjal määrata 2017. septembrist Eesti Korvpalliliidu 3x3 korvpallile C-kategooria toetuse. Samal sügisel otsustas EKL toetada TalTechi vilistlase Siim Raudla kandidatuuri 3x3 korvpalli peatreeneri kohale.

Kõrvuti Raudla ja Kimmeli seotusega 3x3 korvpalli arengus on Eesti esindusvõistkondade nimistus peaaegu alati mõni Tehnikaülikooli korvpallur, see oli ka üheks oluliseks faktoriks, miks TalTechi Spordiklubi koostöös ülikooliga otsustas niivõrd suure turniiri korraldamise ette võtta.

Lisaks meeste ja naiste maailmaklassile, kus praeguse seisuga on juba kirjas tiimid Rootsist, Lätist, Saksamaalt ja Eestist, korraldatakse turniir ka poistele-tüdrukutele alates 10-aastastest ja lõpetades abiturientidega. Eraldi võistlusklass on ka ülikoolidele.

Nagu regiooni suurvõistlustele kohane, sõidab TalTechi 3x3 turniiri võitja edasi Euroopa suurturniirile – see on põhjuseks, miks välismaa võistkonnad turniirist nii huvitatud on.

Suviste 3x3 turniiride korraldajate jaoks on alati olnud proovikiviks sportlastele ja pealtvaatajatele parimate tingimuste pakkumine – tagada tuleb head pesemisvõimalused, toitlustus, väljakute ning kohtunike kvaliteet ja meelelahutus. TalTechis toimuv turniir on siin eelisseisus, sest seda kõike on Tehnikaülikoolil võimalik pakkuda. Lisaks spordile pakub ülikool turniiril huvilistele teadusalaseid töötubasid, leiutuste väljapanekuid ja teadusteatreid.

Eesmärk on teha TalTechi 3x3 turniir viie aasta jooksul üheks Euroopa suurimaks ning tähtsaimaks 3x3 võistluseks ning taasluua Eesti 90-ndate korvpalliatmosfäär, milles osalevad sajad võistkonnad ja tuhanded huvilised.

Julius Erving New Yorgi tänavatel palli mängimas

NBA legend, Julius Erving, New Yorgi tänavatel palli mängimas.

Laeb infot...