TalTech on tänasest reedeni Tallinna Kultuurikatas toimuva Latitude59 konverentsi jaoks eriti põneva kava kokku pannud. TalTechi boksis on kohal nii ÄIO kui RAIKU, üritusel saab kuulata ägedaid seminare ja silmiavavaid ettekandeid, aga kohtuda ka investorite, teadlaste ja ettevõtetega. Konverents keskendub süvatehnoloogiatele ning TalTech võtab sel korral fookusesse materjalitehnoloogiad ja ringmajanduse.

Ürituse demoalal on TalTechi boks, kus:
- Ringmajanduse tuumiklabori juhtimisel näitavad teadlased materjalitehnoloogia ja ringmajanduse innovatsiooni – esitlusi saab kuulata Silent Disco kõrvaklappidega.
- Kohal on TalTechiga tihedalt koostööd tegevad ettevõtjad RAIKUst ja ÄIOst.
- Saab tutvuda uuenduslike lahenduste ja näidistega materjalitehnoloogiast.
Millest võtta osa 23. mail?
Ootame huvilisi Biotechi kohvihommikule kell 9 Paterei pagaris (Suur-Paterei 20-1), et luua uusi koostöösuhteid, jagada oma mõtteid ja ideid ning kuulata erikülaliste lugusid. Külalised on Simon Trancart (Gingko Bioweorks), Peep Pitk (Fibenol) ja esindaja Enterprise Singapore’st.
Programmis “Innovations in Sustainability at TalTech”, mis asub Kultuurikatlas Black Box demoalal, toimuvad järgmised ettekanded:
-
Kell 11 mehaanika ja tööstustehnika instituudi projektijuhi Artur Klausoni ettekanne teemal „RENEW: epoksiidide ringlussevõtt värvilistest e-jäätmetest“ („RENEW: Recycling of Epoxies from Non-ferrous E-waste“). Ettekanne keskendub nii RENEW projektis elluviidule kui ka tutvustab loodava spinn-offi ImpactPCB eesmärke ning tegevust. Täpsemalt hakkab spin-off tegelema eraldamise „mobiilse“ moodultehase arendamise ja rentimisega ning ettekandes näidatakse, miks eraldamine on ringlusele ja majandusele kasulik – valikuliselt eraldatud materjalid satuvad ümbertöötlemisse (termo-keemiline), selle asemel, et lihtsalt ära põletada energia tootmisel.
-
Kell 12 tekstiilitehnoloogia labori juhataja Tiia Plamuse ettekanne teemal „Tekstiilijäätmed kui väärtuslik tooraine uutele materjalidele“ („Textile waste as a valuable raw material for new materials“). Tekstiili- ja rõivatööstuse jäägid on kujunenud üheks suurimaiks väljakutseid pakkuvaks probleemiks. Kuid nii tootmis- kui ka tarbimisjärgsed tekstiilijäätmed võivad olla väärtuslikuks tooraineks tekstiilitööstusele kui ka muudele tööstusharudele. Ettekandes tutvustatakse tekstiilivaldkonna ringsemaks muutmise võimalusi ning TalTech tekstiilitehnoloogia labori kogemust tekstiilijäätmete väärindamisel.
-
Kell 13 puidutehnoloogia labori juhataja Jaan Kersi ettekanne teemal „Puit on tulevikumaterjal!“ („Wood is the future material!“). Puit on tulevikumaterjal, sest puittooted talletavad süsinikku pikaajaliselt ja kaskaadkasutus pikendab materjali elutsüklit veelgi. Rohelepe ja ringbiomajandus toetavad fossiilsest toormest toodetavate plastide ja komposiitide asendamist bioplastide ja naturaalsete kiududega. Vähekasutatud lehtpuidu väärindamises on suur tulevikupotentsiaal ja selleks tuleb füüsikalisi omadusi parendada läbi puidutihendamise, mis võimaldab laiendada nende kasutusala transpordi ja spordivahendite valdkonda.
-
Kell 14 mäenduse ja maavaratehnoloogia osakonna EIT vanemprojektijuhi Veiko Karu ettekanne teemal „Te vajate tooraineid, et anda enda ärile väärtust“ („You need Raw Materials to give the value to Your business“). Me elame ehitatud ühiskonnas ning meid ümbritsevad toormaterjalid kõikjal: kodus, tööl, puhkehetkel. Oluline on mõelda, mis saab nendest seadmetest, mida me igapäevaselt enam ei kasuta, kas neid saaks toormeteks ümber muuta ning siis kasutada uute toodete tegemisel. Samuti on olemas rahastusvõimalused sellistele toormete innovatsiooni arendustele.
-
Kell 15 keemia osakonna doktorant Maria Reinaasa ettekanne teemal „Kukersiidi tõelise potentsiaali paljastamine“ („Unveiling Kukersite’s True Potential!“)
-
Kell 16 keemia osakonna kaasprofessor tenuuris Riina Aava ettekanne teemal „Ringmajanduse väljakutsed: teaduse vaatenurk“ („Circular Economy Challenges: the Science Perspective“). Ringmajandus nõuab interdistiplinaarseid lahenudus, kus jäägid muudetakse ressursiks majanduslikult mõttekal kujul. Ettekandes antakse ülevaade ringmajandusele pühndatud teaduse tippkeskuse (SOURCES) lähenemisviisist ressurssidele, nende muundamisele keemilistes protsessides, et edendada jätkusuutlikkumat materjalide ringlust.
Ühtlasi toimub kell 14 tuleviku (Future) laval arutelu teemal „Biotehnoloogia ümber kujundamas kõike: vähktõve ravimisest fosiilivaba majanduseni“ („Biotechnology reshaping everything: from curing cancers to a fossil-free economy“), kus arutatakse viimaste edusammude üle biotehnoloogia/sünteetilise bioloogia valdkonnas ning küsitakse, kuidas luua biotehnilist keskkonda Baltikumis.
Pikema kõne peab Marilene Pavan LanzaTech’ist. Lisaks temale arutlevad Bouke de Jong, Mika Kukkurainen, Simon Trancart, Andrii Shekhirev ja Peep Pitk.
Mida põnevat tulla kuulama 24. mail?
Programmis “Innovations in Sustainability at TalTech”, mis asub Kultuurikatlas Black Box demoalal, toimuvad järgmised ettekanded:
-
Kell 11 mäenduse ja maavaratehnoloogia osakonna EIT vanemprojektijuhi Veiko Karu ettekanne teemal „StopWa: ehitus- ja lammutusjäätmd kui materjalid sademevee puhastamiseks“ („StopWa: Construction and Demolition Waste as materials for purification of stormwaters“). Linnapildis näeme, et vanade majade asemele kerkivad uued majad. Mis saab ehitus ja lammutusjääkidest, mis tekivad ümberehitusprotsessis. StoPWa konsortsium uuribki, kuidas neid jääke on võimalik ringmajanduslikult kasutada uute toodete loomisel ning fookus on võetud sademevee puhastamisel kasutatavate biofiltrite arendamisele kui heale näitele Läänemere puhtamaks muutmisel.
- Kell 11.30 osaleb tuleviku laval (Future Stage) TalTechi tarkvaratehnoloogiate professor Pawel Sobocinski paneelarutelus „Tehisintellekt – mõistus üle masina?“. Tehisintellekt võib kas võtta üle meie mõtlemise või seda täiendada. See, millise tee me valime, võib lõppkokkuvõttes otsustada, kes saab meie tulevikuühiskonnas ülekaalu: masinad või inimesed. Paneeli modereerib Trialoogi peatoimetaja Silver Tambur.
-
Kell 12 jätkusuutlike ärimudelite väärtuashela juhtimise valdkonna lektori Ulrika Hurda ettekanne teemal „Uued tehnoloogiad ja digilahendused, mis võimaldavad ringmajandusmudeleid“ („New technologies and digital solutions enabling circular business models“). Ettekanne keskendub sellele, kuidas ringsete ja jätkusuutlikumate ärimudelite kasutuselevõtus mängib olulist rolli arusaamine, millised uued tehnoloogiad on lähiaastatel turule saabumas või rakendumas ning millised uued digitaalsed lahendused hakkavad olema kas kohustuslikud või kättesaadavad selleks, et paremini oma äri edust või ringsuse tulemuslikkusest aru saada. Millised on üldse töövahendid, mida ettevõte tundmatusse tulevikku ringseid lahendusi otsima minnes oma lahenduste kaardistamiseks kasutada saab?
-
Kell 13 Virumaa kolledži rakendusliku keemia töörühma uurimisrühma juhi Allan Niidu ettekanne teemal „Sünergia CO2 ja biomassi väärindamises“ („Synergy in CO2 and biomass valorisation“). Täpsemalt arutatakse CO2 ja biomassi väärindamise võimalike kokkupuutepunktide üle, näiteks teemadel CO2 kui toore biomassile, vesiniku tootmine biomassist ja kasutamine CO2 väärindamises. Arutelu keskendub biogeense ja sünteetilise toodangu võrdlemisele – kas äädikat peaks tootma ainult bioprotsessidega või CO2 keemilise väärindamisega; kus peituvad võimalused keerukamate materjalide loomises – funktsonaalsus vs taaskasutatavus?
Kell 11.30 ootame koostöös Tehnopoliga huvilisi TCB laval toimuvasse töötuppa, kus antakse ülevaade tervisetehnoloogia elutsüklist, hargettevõtetest, teaduskoostööst ülikooliga jmt. Niisamuti toimub arutelu „Tervisetehnoloogia innovatsiooni parimad praktikad ja kogemuslood“, kus osalevad Vertical VC tegevjuht Kenneth Salonius, Nordic Science Investments kaasasutaja Alexandra Gylfe, Dermtesti tegevjuht Priit Kruus, HEBA kaasasutaja Ain Aaviksoo.
Loe ka intervjuud Soome tervishoiukonsultatsioonifirma Vertical tegevjuhi Kenneth Salonius'iga
Täpsema ürituse ajakavaga saad tutvuda siin. Kohtume Latitude’l!