Tallinna Tehnikaülikool

Tallinna Tehnikaülikooli aasta teadlane 2019: Targo Kalamees, inseneriteaduskonna ehituse ja arhitektuuri instituudi professor

Targo Kalamehele oli 2019. aasta teadustegevuses erakordselt viljakas. Teadustulemusi sündis lisaks PUT-i ja Teadmistepõhise ehituse tippkeskuse raames toimuvale tööle mitmes rahvusvahelises uurimisprojektis, teadlane osales riikliku LMIN19072 Pikaajalise renoveerimisstrateegia ettevalmistamises ning avaldas aasta jooksul 17 teaduspublikatsiooni, millest 11 olid 1.1 kategooria artiklid.

2019. aastal algas TalTechi Mäepealse 3 õppe ja teadushoone rekonstrueerimine. See kolmekor­ruseline täispuidust liginullenergiahoone saab olema mitmete unikaalsete elementidega ja selle ehitusprotsessis arendatakse T. Kalamehe juhtimisel ehitamisaegse niiskuse haldamise metoodikat.

Targo Kalamehe juhitud teadusprojekti, TalTechi liginullenergia pereühiselamu eeskujul on alustatud järgmise korterelamu tervikrenoveerimist tehases eeltoodetud lisasoojustuspaneelidega.

Veebruaris toimus esmakordselt Eestis rahvusvaheline puitehituse konverents Forum Wood Building Baltic 2019, mille korraldamist juhtis Targo Kalamees. Konverentsi fookuses olid olulised puidust hoonete tehnilised teemad: ehitusfüüsika, niiskusturvalisus, energiatõhusus, tulekaitse, uued materjalid ja tehnoloogiad. Kuna konverents oli ülimalt edukas, otsustati see muuta traditsiooniks ja järgmine konverents toimub Lätis 2021. aastal.

Targo Kalamees on ka rahvusvahelise konverentsi 12th Nordic Symposium Building Physics 2020 teaduskomitee juht. Konverents korraldatakse TalTechi kampuses Mustamäel. Maailma ehitusfüüsika ja energiatõhususe tippteadlaste Eestisse toomise kõrval on kõrgetasemelise teaduskonverentsi korraldamine oluline ka Eesti ehitusettevõtete teadmiste suurendamiseks.

Tallinna Tehnikaülikooli aasta noorteadlane 2019: Ralf-Martin Soe
Targa linna tippkeskuse juhataja vanemteadur

Ralf-Martin Soe doktoritööst sai alguse Finest Twinsi initsiatiiv, mis sai 2019. aastal Euroopa Komisjonilt ja Eesti valitsuselt 32 miljoni eurose stardiraha targa linna tippkeskuse loomiseks, see on Tehnikaülikooli kõigi aegade kõige suurem konkurentsipõhine teadus-arendusgrant.

Soe on osalenud targa linna teadusvaldkonna käivitamisel Eestis ning publitseerinud artikleid kõrge mõjufaktoriga teadusajakirjades. Tal on koostöökogemust mitmete rahvusvaheliste tippteadlastega targa linna valdkonnas ning ta kuulub Albany University käivitatud targa linna konsortsiumisse. TalTechCity initsiatiivi raames on Soe käivitanud strateegilise teadusarenduskoostöö Tallinna linnaga.

Varem on Soe käivitanud ja juhtinud mitmeid targa linna piloote, mis on läbi viidud linnades üle Euroopa, näiteks isejuhtiva bussi pilootprojektid Kongsbergis, Helsingis ja Tallinnas Sohjoa Baltic projekti raames. Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri nõunikuna käivitas mitmeid olulisi arendusprojekte Eesti riigi tasemel, näiteks Viimane Miil (20 miljoni eurone investeering kiire interneti taristusse) ning IKT Arenguprogramm (28 miljoni eurone investeering tööstuse digitaliseerimisse, e-residentsusse, ehituse digitaliseerimisse, küberturvalisuse teadusarendusse jm). Ralf-Martin Soe on olnud ka oma teadustöö aktiivne populariseerija Eestis ja rahvusvaheliselt.

Intervjuud Ralf-Martin Soega saab lugeda Mente et Manu 2019. aasta mainumbrist (nr 2/1876). 

Laeb infot...