Tallinna Tehnikaülikool

10. mail toimus teist korda aastat kokkuvõttev TalTech aastaseminar, kus vaadati otsa möödunud aasta olulisematele teemadele ning tulevikuväljakutsetele ja edasivaadetele.

Rektor Tiit Land tõi välja, et tegelikult läheb ülikoolil päris hästi: teaduse kvaliteet näitab kasvutrendi, TalTech’i lõpetajad ja vilistlased on tööturul hinnatud, töötajate rahulolu on stabiilne, ettevõtlusvaldkond on saanud uue tegevuskava, tudengiorganisatsioonide aktiivsus laieneb, võimekus konkurentsipõhist raha kaasata kasvab jpm.

Niisamuti tõi Land välja rohe-edusammud ehk rohestrateegia tegelik elluviimine on saanud hoo sisse – oleme käivitanud fookustippkeskused, oleme välja töötamas ülikooli linnakute arengustsenaariumeid ning kavandamas kliimaneutraalse ülikooli teekaarti. Edasised väljakutsed rohevallas hõlmavad endas roheoskuste integreerimist õppekavadesse; rohestrateegia elluviimist arvestades ülikooli kasvu ning rohelise maailmavaate arendamist tõenduspõhiste praktikate ning teadmispõhiste hoiakute abil.

Ühtlasi tõi rektor välja mitmeid teisi väljakutseid, sh tudengite väljalangemise põhjuste ja lahenduste leidmise, akadeemilise karjääri atraktiivsuse tõstmise, kuidas targalt areneda ühes uute meetmete rahastusega, kuidas muuta rohetegevuse ja kliimaneutraalsuse läbivalt kandvateks väärtusteks ning kuidas suurendada meie rolli ülikoolide maastikul.

Vaata videot ettekandest siit.

Õppeprorektor Hendrik Volli sõnul on õppevaldkonnas neli suuremat eesmärki: rohkem lõpetajaid, teaduspõhise õppe pakkumine, hea seismine selle eest, et meie lõpetajatel oleksid konkurentsivõimelised töötasud ning see, et meie enda töötajatel läheks hästi.

Ta rääkis ka uutest alanud meetmetest:

  1. Õiglase ülemineku haridusmeede 2023-2029, millega avame kaks uut õppekava ning uuendame viit olemasolevat õppekava;
  2. Roheoskused ettevõtete rohepöörde toetamiseks 2023-2026, millega tuleb roheteadmist lisada valdkondadesse, kus need teadmised on hädavajalikud;
  3. Oskuste reform ettevõtete digipöördeks 2023-2026, mille meetmed on suunatud eeskätt ehituse, tehnika, tootmise ja logistika valdkonna arenguks;
  4. IT akadeemia 2023-2029, mille eesmärgiks on üliõpilaskandidaatide arvu kasvatamine, õppetöö ajakohastamine ja õppekavade arendamine, õpetamise võimekuse suurendamine ja akadeemiliste töötajate toetamine, katkestamise vähendamine ning lõpetusaktiivsuse kasvatamine;
  5. Inseneriakadeemia 2023-2029, mille eesmärgiks on kasvatada üliõpilaste arvu, tõsta õppe kvaliteeti ning vähendada väljalangevust.


Vaata videot ettekandest siit.

Teadusprorektor Tiit Lukk tõi välja, et teadus-arendus valdkond jätkab valitud kursil ja tõi välja peamised kolm prioriteeti:

  • Kvaliteedi: teadustöö kvaliteet, doktoritöö kvaliteet, juhendamise kvaliteet, TO teenuste kvaliteet;
  • Järelkasvu: professorite järelkasv, teadurite järelkasv, doktorite järelkasv, teadusadministraatorite järelkasv;
  • Koostöö: temaatiline (sh vooru- ja projektipõhine), teadlaste vaheline, HTS-i ja akadeemilise struktuuri vaheline, partneritega.


Vaata videot ettekandest siit.

Ettevõtlusprorektor Erik Puura andis ülevaate ettevõtlusvaldkonna tegevustest viimase aasta jooksul, näiteks on taastatud üle-ülikooliline ettevõtluskoostöö võrgustik, tehisintellekti- ja robootika keskusel AIRE on omaette struktuur, käivitatud on fookustippkeskused, valminud on intellektuaalomandi käsiraamat, tööd on alustanud Trialoog jpm.

Pikemalt rääkis prorektor fookustippkeskustest.

Vaata videot ettekandest siit.

Akadeemik Jarek Kurnitski tutvustas aastaseminaril, kuidas läheb kaheksal teekaardi valdkonnal, millega luuakse aasta lõpuks kolm stsenaariumit, kuidas TalTech võiks 2035. aastaks jõuda võimalikult lähedale kliimaneutraalsusele. 

Vaata videot ettekandest siit.

Päeva lõpetas elav paneelarutelu teemal, missugust tehnikaülikooli Eesti vajab ning millega tuleb TalTechil lähitulevikus silmitsi seista. Ajakirjanik Andres Kuuse eestvedamisel arutasid teema üle e-riigi visionaar Linnar Viik, Eesti inseneride liidu tulevane president Ando Leppiman, SA Kutsekoja juhatuse liige Tiia Randma ning Merko Ehitus AS juhatuse esimees  Ivo Volkov.

Vaata videot paneelarutelust siit.

Päevast tehtud fotosid saad vaadata siit

TalTechi aastaseminari korraldas rektoraadi strateegiabüroo. 

Põhjalikum ülevaade aastaseminarist ilmub järgmises Mente et Manu numbris.