Tallinna Tehnikaülikool

Ülikooli IT töötajate koostööl seati praegu tühjad ja jõude seisvad ülikooli arvutiklasside arvutid murdma COVID-19 molekule. Selleks installeeriti arvutitesse Folding@Home nimeline tarkvara (FAH). Arvutiklasside arvutid pole teab mis suure arvutusvõimsusega kuid ka iga väike arvutusabi aitab natuke ja liitub osana suurde arvutusprojekti. Praeguseks on TaTechi arvutiklassid aidanud FAH arvutusi juba nädala-paari jagu.

Folding@Home ehk FAH või F@h on hajusarvutusprojekt, kus simuleeritakse proteiine (valgumolekule). Suur arvutusülesanne on keskse serveri poolt jagatud pisemateks arvutusjuppideks mida arvukad osalejad saavad oma arvutites FAH kliendiprogrammi jooksutades alla laadida, arvutada ja hiljem arvutusülesande tulemusi kesksesse serverisse üles laadida. Neid arvutustulemusi saavad hiljem vastava teadusharu teadlased (bioloogid, viroloogid, molekulaarkeemikud, jne) ära kasutada. [https://foldingathome.org/about/]

FAH oma arvutuste läbi aitab kaasa mitmete haiguste uurimisele, seni on uurimisobjektideks olnud molekulid Alzheimeri tõve, Parkinsoni tõve, Huntingtoni tõve, erinevate vähivormide, Ebola, Hepatiidi, Zika viiruse, Dengue palaviku ja teiste tõbedega. Sellest aastast lisandus neile COVID-19 koroonaviiruse molekulide simuleerimine ja praegusel ajal on see FAH peamiseks ülesandeks. [https://foldingathome.org/diseases/]

Seega osaledes FAH arvutustes saab igaüks anda oma väikese panuse COVID-19 koroonaviiruse uurimiseks. Osalemiseks tuleb FAH kodulehelt [https://foldingathome.org/] alla laadida tarkvara, olles veebibrauseriga FAH kodulehel tuleb selleks vajutada lingile ’Start Folding’.

Ülikooli IT töötajad on arvutusstatistika koordineerimiseks loonud FAH võistkonna nimega „Tallinn University of Technology” , mille ID kood on 254117. Kõik ülikooliga seotud inimesed, nii tudengid kui töötajad, on soovi korral oodatud osalema ülikooli FAH võistkonnas. Meie võistkonna statistikat saab jälgida aadressilt [https://stats.foldingathome.org/team/254117].

Kuna viimastel nädalatel on olnud suurenenud huvi FAH vastu ja selle arvutusprojektiga on liitunud arvukad kasutajatehordid, siis nii FAH veebileht on aeglane kui ka arvutusülesandeid on napilt saadaval. Kui arvutus kohe ei alga ja FAH programm näitab, et ei saa ülesanded kätte siis tuleb olla lihtsalt kannatlik. Arvutusülesande kätte saamine praeguse kasutajatetulva tõttu võib võtta üle poole päeva, samas võib ülesande kätte saada ka hetkeliselt. Ka ei uuene FAH statistika nende veebis praegusel ajal eriti sageli, uuenemissagedus kõigub paarist tunnist mitme päevani.

Tehnilisest aspektist on ülikooli IT töötajate poolne soovitus kasutajale, kes hakkab osalema FAH arvutustes, sättida oma FAH programm ’MEDIUM’ töörežiimile. Seda seetõttu, et FAH on väga arvutusintensiivne programm. Esiteks toodab arvutusintensiivne programm ohtralt soojust, kui arvuti on veidi vanem ning selle jahutus pole täitsa korras võib see põhjustada ülekuumenemist. Teiseks kuna tegemist on arvutusintensiivse programmiga muudab see arvuti ülejäänud kasutaja programmidele aeglaseks. ’MEDIUM’ režiim sätib koormuse 75% juurde kus jagub ressursse muudele programmidele ning arvuti ei kuumene üle.

Ülikooli Arvutisüsteemide instituudi poolt on huvilistele pakkuda ISO tõmmise kujul mini-linux. Tegemist on eelnevalt sätestatud valmiskujul süsteemiga, mis iseseisvalt liitub ülikooli võistkonnaga ja arvutab FAH ülesandeid. Kasutaja ei pea tegema peale alla laadimise ja sellelt tõmmiselt bootimise rohkem midagi. 624MB suurune ISO tõmmis on saadaval aadressilt [https://ati.ttu.ee/fah/fah.iso]. Laadi alla, põleta CD või paiguta USB pulgale ning boodi selle pealt.

Laeb infot...