Tallinna Tehnikaülikool

Tallinna Tehnikaülikoolis doktoritööd kaitsnud Yaroslav Holovenko saab nüüd oma Eestis omandatud teadmistele tuginedes abistada Ukraina sõjaohvreid, valmistades neile 3D printimise tehnoloogiat kasutades luude ja liigeste implantaate, kirjutab ajaleht Postimees.

Yaroslav Holovenko Lauri Kollo implantaat 3D printimine
Yaroslav Holovenko ja tema juhendaja Lauri Kollo (esiplaanil)

Tekst: Ain Alvela

Eestisse sattus Yaroslav Holovenko 2015. aastal, kui oma senise hariduse Kiievi Polütehnilises Instituudi mehhaanikateaduskonnas omandanud mees asus otsima doktorikraadi omandamise võimalusi. Ta uuris erinevaid variante USA-s, Inglismaal ja ka Eestis ning lõpuks jäigi sõelale Tallinna Tehnikaülikool, kuhu just tol ajal oli soetatud esimene 3D metalliprinter ning kuhu ta rea teiste kandidaatide seast välja valiti, kui varasema tausta ja omandatud hariduse poolest kõige sobilikum. Ühtlasi sai temast ka esimene doktorant, kes tehnikaülikoolis metallide 3D printimise alal oma tööd tegi. Tänaseks on neid selles valdkonnas kokku juba kümmekond.

Holovenko viis aastat kestnud teadustöö olemus Tallinna Tehnikaülikoolis peitub 3D printimises, täpsemalt metall- ja metall-keraamiliste kärgstruktuursete materjalide printimises triboloogilistele ja termoakustilistele rakendustele, tema juhendajad olid Lauri Kollo ja Renno Veinthal.

Tagasi Ukrainasse

Lühikest aega pärast doktoritöö kaitsmist 2019. aastal töötas Holovenko ka Taltechis 3D printimise laboris nooremteadurina. Aga siis ristus tema tee pooljuhuslikult Ukraina ärimeestega, kes parasjagu otsisid rakendust toona ka maailmas üsnagi uuenduslikule tehnoloogiale – implantaatide tootmisele 3D printimist kasutades.

Nõnda leidiski ta ennast 2020. aasta alguses juhatamas Ukrainas alustavat ettevõtet ja kuna talle eraldati piisavalt raha, õnnestus Saksamaalt soetada tipptasemel seadmed, mis võimaldavad titaanisulamist printida liigeste, luude ja luude osade implantaate.

„Sealne tehnoloogia on samasugune, millega Yaroslav Taltechiski töötas. Nii et tal olid Ukrainasse siirdudes käed juba neli aastat n-ö masinas olnud ning ta tundis säärast tehnoloogiat päris hästi,” kirjeldab Lauri Kollo Holovenko doktoritöö praktikasse jõudmise tulemust.

Päästab sõjas kannatanuid

Praegu on n-ö tavapatsiendid asendunud sõjas kannatada saanud inimestega – implantaate tehase nii kolju kui näopiirkonna luude asendamiseks, aga ka jäsemetele, et vältida nende amputeerimist. „Väga tihti on meie implantaat ainus võimalus vältida amputatsiooni. Kõige tavapärasem otsus oleks sellistel puhkudel amputeerimine, aga nüüd on arstil võimalus kaaluda, kas käe või jala saaks äkki päästa 3D prinditud titaanist implantaadi abil,” räägib Holovenko.

Loe artikli täisversiooni ajalehest Postimees.

Laeb infot...