Tallinna Tehnikaülikool

TalTechi doktorantuuris õppiv entusiastlik kosmosefänn Katriin Kristmann veedab suure osa oma ajast tehnikaülikooli Päikeseenergeetika materjalide teaduslaboris – seal valmib tema doktoritöö päikesepaneelidest, mida saab luua Kuu peal leiduvatest materjalidest. Lisaks sellele tegutseb naine igapäevaselt ka satelliite ja kosmosevaldkonda arendava Tudengisatelliidi Sihtasutuse juhatuse esimehena.

Katriin Kristmann. Foto: erakogu

Kristmanni doktoritöö on otseselt seotud Kuul rakendust leida võiva tehnoloogiaga. Ta loodab, et juba lähikümnenditel on võimalik rajada Kuule püsiv asustus, mida saaks kasutada ka vahepeatuse või vahetankimisjaamana kaugemate taevakehadeni reisimisel. Katriini doktoritöö võiks anda oma panuse Euroopa Kosmoseagentuuri ja NASA Artemise-nimelisele projektile.

Artemise nime alla koondub seeria projekte, millest kolmas saadab inimese eeldatavalt 2026. aastal Kuule. Aasta varem peaks toimuma lend ümber Kuu, mis testib kosmoselaeva Orion suutlikkust neljaliikmeline meeskond kosmosesse viia ja turvaliselt tagasi tuua. Kui kolmas Artemise missioon meeskonna nädalaks Kuu peale viib, on see pärast poolt sajandit esimene kord, kui inimese jalg meie loodusliku kaaslase pinnale astub.

Meeskonna sihtpunktiks on Kuu lõunapoolus, mille tingimused on karmid – päike on horisondi lähedal ning valgetel aegadel küündib temperatuur 54 kraadini. Valgest ajast hoolimata heidavad mäed üle taevakeha pinna tumedaid varje, mis peidavad endas igavest pimedust. Mõned kraatrid pole näinud valgust tõenäoliselt miljardeid aastaid ja sealne temperatuur võib langeda kuni -200 kraadini.

Loe pikemalt Trialoogist