Tallinna Tehnikaülikool

Detsembri alguses toimus TalTech Tervishoiutehnoloogia õppekava neljas e-tervise häkaton, kus käivitati kuus digitervise meeskonnaprojekti. Kahe päeva jooksul töötasid 60 valdkonna spetsialisti ideede kallal, mis hõlmasid nii häälkäskluste rakendusi kui ka uusi lahendusi ravimite väljastamiseks.

Võidutööna valis žürii välja projekti KidSmile, mis tegeleb lapse arengu jälgimisega. Võidumeeskonna liige ja Põhja-Eesti Taastusravikeskuse füsioterapeut Anneli Lebert kirjeldas oma kogemust: "Häkaton oli suurepärane väljakutse. Pidime 48 tunni jooksul välja mõtlema tervishoiu probleemile digitaalse lahenduse ning kõik enda teadmised ja oskused mängu panema". Lebert märkis, et üritusele andsid lisaväärtust haaravad loengud ning professionaalidest mentorid, kes jagasid konstruktiivset tagasisidet ning julgustasid suurelt mõtlema.

Connected Health klastri juhi Piret Hirve sõnul näitas häkaton, et tervishoiu homne päev on paljulubav ning klastril kui Eesti suurimal tervisetehnoloogia kogukonnal on hea meel toetada võrsunud digilahendusi tervishoius ka edaspidi. „KidSmile’i meeskond said peaauhinnaks koha klastri ametliku liikmena. Samuti saavad nad edaspidi laiapõhjalist väljaõpet teistelt kogenud e-tervise valdkonna spetsialistidelt ja võimaluse tutvustada oma tööd rahvusvahelisel konverentsil,“ märkis Hirv.

Picture of two TalTech workers on a computer.

Koostööpartnerid andsid eriauhindadena välja meditsiiniõiguse konsultatsioonipaketi (NOVE advokaadibüroo), mille sai ravimimüüki arendav Brimedy. Teise eriauhinna võitis tervishoiutöötajate aega säästev häälkäskluste tarkvara HealthVoice, mille arendajad saavad 500€ ning võimaluse piloteerida oma teenust Ülemiste targas linnas.

Häkatoni jooksul said kõik osalejad mitmekülgset tuge tervishoiu- ja tehnoloogiaspetsialistidelt, kelle hulgas olid esindatud nii TalTechi e-tervise õppejõud kui ka mentorid organisatsioonidest nagu Haigekassa, Sotsiaalministeerium, Connected Health klaster, Ülemiste linnak, NOVE advokaadibüroo, Helmes, Tervisemajanduse koda, Viveo Health ja Fundwise.

Tervishoiutehnoloogia on rahvusvaheline interdistsiplinaarne magistriprogramm, mis õpetab e-tervise innovatsiooni ja muutuste juhtimist. Õppekava kombineerib erinevad tervishoiu korraldust ja digitaliseerimist puudutavaid teemasid ning annab tudengitele palju vabadust, võimalusi ja kontakte oma õppeprotsessi ja karjääri edendamiseks. Õppekava vilistlased on käivitanud Eestis mitmeid e-tervise idufirmasid, sh Dermtest, Medikeep, Diagnostic Match, Recovery Companion.
 

Häkatoni e-tervise projektid:

KidSmile
Kidsmile on emakeelne mobiilirakendus, mille eesmärk on aidata lapsevanematel ise jälgida ja toetada oma lapse motoorset ja verbaalset arengut. Kogu rakenduses sisalduv infomaterjal, arengu verstapostid ja videod on tõenduspõhised ning see muudab Kidsmile'i usaldusväärseks abiliseks lapse kasvatamisel.

Picture of four competitors.

VocDec
VocDec eesmärk on tuvastada vastsündinu nutu põhjal autism enne sümptomite tekkimist. Uuringud on näidanud erinevusi autistlike laste nutu ja tavapärase arenguga laste nutu vahel. Kuna keeleline mõju lapse nutule on ilmselge juba alates 6. elukuust, siis aitaks tehnoloogia testida vastsündinuid.

HealthVoice
HealthVoice on tarkvara, mis pakub hambaarstidele võimalust sisestada meditsiinilisi andmeid arstiportaali häälkäskluse kaudu. HealthVoice on ideaalne lahendus töö efektiivsuse tõstmiseks.

Brimedy
Brimedy tagab käsimüügiravimite kättesaadavuse ööpävaringselt koos proviisori konsultatsiooniga. Ühendades spetsiaalse pakiautomaadi ja kaugmüügiplatvormi, on see innovatiivne alternatiiv apteekidele.

E-rasedus
E-rasedakaart hõlbustab nii patsientide kui ka tervishoiutöötajate elu, luues lihtsad võimalused raseduse kulgemise jälgimiseks ning jäädvustamiseks. Samuti on eesmärk tagada kiire andmete vahetus erinevate tervishoiuasutuste vahel, et pakkuda rasedatele parimat võimalikku abi.

HiSun
2018. aasta Ameerika Üksilduse Indeksi põhjal on ligi pooled ameeriklased krooniliselt üksildased. HiSun on kasutajapõhine platform, mis toetab inimest üksildusega tegelemisel ning jagab teavet emotsioonide reguleerimise kohta.

Fotomaterjal üritusest asub siin.

TalTechi e-tervise häkaton

Laeb infot...