Tallinna Tehnikaülikool

Laupäeval, 7. detsembril panevad Robotexil oma teadmised proovile Eesti gümnaasiumide ja kutseõppekeskuste 60 õpilast, et esimese AI-võistluse abil TalTechi IT-teaduskonda õppima pääseda. Noored lahendavad ülesandeid tehisintellekti, programmeerimise ja loogika valdkonnast. Kokku mahub võistlusele kuni 100 osalejat.

Vaade kõrgelt suurele spordisaalile, kus on rahvusvahelise robootikavõistluse Robotexi võistlusala. Alal liiguvad ringi inimesed.
Esimesele AI-võistlusele tulevad rohkem kui 60 gümnasisti ja kutsehariduskeskuse noort. Foto: Mattias Kitsing.

Uuenduslik võistlusformaat koosneb kolmest voorust. Eelvoorus läbivad osalejad informaatika tudengite välja mõeldud labürindi, kus tuleb vastata QR-koodi alla peidetud tehisintellekti ja programmeerimisega seotud küsimustele. Põhivoorus ootavad ees keerukamad ülesanded "Capture the Flag" formaadis, mis nõuavad teadmisi AI-st, andmetöötlusest ja algoritmidest. Esitusvoorus saavad parimad võistlejad võimaluse oma lahendusi tutvustada professionaalsele hindamiskomisjonile, kus otsustatakse paremusjärjestus.

"See võistlus on ainulaadne võimalus noortele, kes soovivad end proovile panna," ütles TalTechi informaatika õppekava programmijuht Ago Luberg. "Võistluse kuus parimat saavad eritingimustel võimaluse asuda õppima TalTechi IT-teaduskonda enda valitud erialal,“ rõhutas Luberg. Ta lisas, et võistlusel saavad osaleda 100 õpilast, 60 kiiremat on juba kirjas, kuid laupäeval on võimalik tulla kohapeale ja võistlustulle asuda. 

Robotexil saab registreeruda 7. detsembri hommikul kuni kella 9-ni. Võistlusel võivad osaleda kõik vähemalt 16-aastased õpilased, kellel on kaasas isiklik sülearvuti, nutitelefon ja laadija.

Võistluse koordinaator ja informaatika õppekava tudeng Kelli Pikka selgitas, et esimeses voorus on labürinti paigutatud 11 punkti, kus QR-koodidega avanevad valikvastustega küsimused. Võistlejatel on labürindi läbimiseks aega kuni 20 minutit, mille järel pääsevad 20 kõrgeima punktiskooriga osalejat edasi põhivooru. Pikka lisas, et võistluse täpsema käigu ja reeglitega saab tutvuda Robotexi veebilehel ja TalTechi kodulehel.

Tallinna Tehnikaülikool kutsub kõiki Robotexile reedel ja laupäeval. Ülikooli messiboksis saab tutvuda tudengivormeliga, meisterdada endale taskulambi või õppida päikesepaneelide paigaldamise nippe. Lisaks on võimalus küsida küsimusi ja saada vastuseid TalTechi vastuvõtutingimuste ja õppimisvõimaluste kohta.

Robotex on üks suurimaid rahvusvahelisi robotivõistlusi, mis sai alguse 2001. aastal Tallinna Tehnikaülikooli klassiruumis. Aastate jooksul on võisteldud mitmesugustel aladel, nagu joonejärgimine, labürindi läbimine, võrkpall, köieronimine, toa koristamine, jalgpall, veeralli, rallikross ja merepääste. Võistlusel on osalenud gümnaasiumid, ülikoolid, ettevõtted ning tiimid ka välismaalt, muutes selle rahvusvaheliseks ja mitmekesiseks sündmuseks.