Tallinna Tehnikaülikool

TalTechi küberkeskus viib oktoobri ja novembrikuus läbi uuringu KüberPähkel ja võistluse KüberPuuring, kus õpilased mõtlevad kaasa digitaalse ohutuse kui ka eetilistele infoühiskonda puudutavate valikute peale.  Uuringu on kokku pannud TalTechi ja Tallinna Ülikooli teadlased, talendid ja arvutiõpetajad.  

Uuringu ja võistluse eestvedaja, teadur Birgy Lorenz selgitas, et tunneme kolmandat aastat läbiviidava uuringu raames muret eetiliste dilemmade üle nagu õpetajaga oma interneti keskkondade parooli jagamine. „Samuti on probleemide ringis küsimus, kui soovid vaadata Teneti filmi, aga kinno ei saa minna. Leiad internetist lehekülje, kus on film üleval, aga pead selleks alla tõmbama ja installeerima ühe uue programmi,“ tõi Lorenz teise näite.

Uuringus küsitakse ka arvamust infoühiskonna arengute teemadel: kuidas suhtud robot-koera, kes hakkab suurtes linnades juhatama teed või kui arstid soovitavad vanaemale kandmiseks T-särki, mis kuvab rinna peal tema tervise infot. Näiteks saad näha, kuidas lööb süda, mitu sammu ta täna teinud on ja kui hästi ta magas. Samuti võib tulevikus sinu kodukohas olla avatud kohvik, kus robotid valmistavad hamburgereid, pizzat ja pastat. Ettevõtja selgitab otsust teha roboti-kohvik, kuna ta ei leidnud endale tööle ühtegi head kokka? 

KüberPähkli uuring ja KüberPuuringu algajate talentide jahi eelvoor toimub 1.10-8.11.2020 veebilehel www.kyberpahkel.ee  

8. detsembril toimub teemat kokkuvõttev KüberKonverents ja KüberPuuringu võistluse lõppvoor, mis võtab fookusesse isiklikud andmed ja infoühiskonna arengu küsimused, mis on koolidele, lapsevanematele ja ka õpilastele üsna aktuaalseks saanud tänu COVID-19 ja e- ja põimõppele. Kindlasti tulevad arutlusele põnevad tulemused ja arvamused, mis pärinevad KüberPähkli uuringust -  siis saamegi näiteks teada, mitu õpilast Eestis paigaldaks endale pähe kiibi kui välismaine iidol seda soovitaks.  

Küberpähkli veebilehelt saab iga kool laadida alla ka osalusmärgi - koolile kui õpilasele. Mõned koolid on õpilastele andnud välja ka diplomi või tunnuskirja osalemise eest. Meie toetajad on teile ja teie õpilastele suurimad fännid - Tallinna Tehnikaülikool, Kaitseministeerium, Riigi Infosüsteemi Amet, Hedman Partners ja projekt Targalt Internetis koos Euroopa Liiduga. 

Laeb infot...