Tallinna Tehnikaülikool

Intervjuu Kadri Bussovi, ESTCube tegevjuhi ja TalTechi majandusteaduskonna kosmoseõiguse tudengiga

kadri bussov

Kuidas Sa kosmoseõiguse valdkonnani jõudsid ja miks tulid seda just TalTechi õppima?

Huvi kosmoseõiguse vastu tärkas seoses tööga ESTCube’i satelliidi projekti juures. Eestis ja tegelikult kogu Euroopas on kosmoseõigus veel võrdlemisi tundmatu valdkond.  Kosmoseõiguse spetsialistid on doktorikraadiga teadlased ja akadeemikud. Euroopas saab kosmoseõigust õppida vaid kahes ülikoolis: Leideni ja Luksemburgi Ülikoolis.

Tulin kosmoseõigust just Tallinna Tehnikaülikooli õppima, kuna siin töötab kosmoseõiguse ekspert, kaasatud professor Katrin Merike Nyman-Metcalf. Katrin kaitses 20 aastat tagasi Uppsala Ülikoolis oma doktoritöö kosmoseõiguse valdkonnas ja on praegu Euroopa Kosmoseagentuuri rahvusvaheliste suhete komisjoni esimees. Lisaks on ta olnud kaasatud eksperdina Euroopa Liidu kosmosega seotud töös. Täiendan end mõistagi pidevalt ka võõrsil, näiteks Rahvusvahelise Kosmoseülikooli suveprogrammis ja valdkonna konverentsidel.

Miks peaks just kosmoseõigusega tegelema?

Kosmosesektor on kiiresti kasvav ja rahaline sissevool sellesse sektorisse on väga suur. Sinna siirduvad ettevõtted, kes pole varem selles valdkonnas tegutsenud, näiteks kaevandused ja ehitusettevõtted. Praegu uuritakse, kuidas kaevandada kuul, kus on väiksem gravitatsioon või asteroididel, kus ei ole gravitatsiooni. Sama arhitektuuribüroo, kes tegi maailma kõrgeima hoone Burj Khalīfah, tegeleb praegu tehnosiirdega kosmosesse, et luua arhitektuuri, mis sobib kuul inimasustuse toetamiseks.

Seetõttu, et kosmose sektorisse siseneb aina uusi tegijaid ja valdkondi, kasvab ka vajadus kosmoseõiguse järele. Tuleb lahendada selliseid küsimusi, nagu kellel on õigus asteroididelt kaevandatud ressurssidele? Millise jõu kasutamine kosmoses on lubatud? Kuidas takistada meie orbiidi reostamist satelliitidega? Praegu kehtivad printsiibid on pärit külma sõja ajast, kuid vahepeal on tekkinud hoopis teised suunad ja vajadused. Mida enamat me kosmoses teha saame, seda enam tuleb lahendada sellega kaasnevaid juriidilisi probleeme.

Mis Sind kosmoseõiguse juures paelub?

Üldiselt on õigusteadus hästi lokaalne, mis seab sinu karjäärile geograafilised piirangud. Kui oled õppinud Eesti õigust, siis saadki töötada vaid Eestis. Kosmoseõigusele spetsialiseerudes saan õigusalast tööd teha ükskõik kus maailmas. Kosmose valdkond puudutab juba ammu meid kõiki, aga paljud lihtsalt ei teadvusta veel seda.

Kui unistad samuti põnevast karjäärist mõnes tulevikuvaldkonnas, siis oled oodatud TalTech majandusteaduskonda õppima. Vastuvõtt majandusteaduskonna õppekavadele on avatud ja kestab kuni 07.07.2020 kell 12.00. Avalduste esitamine toimub läbi SAISi keskkonna. Tutvu õppekavade ja vastuvõtutingimustega.

Laeb infot...