Tallinna Tehnikaülikooli muuseum korraldab 9. mail, Euroopa päeval e-jäätmete ja ringmajanduse teemalise vestluspaneeli, mis uurib milliste e-jäätmetega seotud väljakutsetega tuleb Eestis lähitulevikus tegeleda: Millised on arengud ringmajanduses ja jäätmekäitluses? Miks vanade tehnikaseadmete parandamine on hea? Milliseid põnevaid materjale vanadest seadmetest leiab ja mida neist teha saab? Kuidas saaks iga tarbija panustada jäätmevabamasse ja tervislikumasse keskkonda?

Tehnika- ja elektroonikaseadmete tootmine on üks kiiremini kasvavaid tööstusharusid maailmas. Sellest tulenevalt kasvab pidevalt ära visatavate tehnikaseadmete ehk e-jäätmete hulk. Aina uute ja moodsamate seadmete tootmine ja tarbimisjärgne utiliseerimine mõjub laastavalt meie elukeskkonnale, mistõttu tuleks e-jäätmete kasvu vähendamiseks ära visatud tehnikaseadmeid rohkem ringlusse suunata. Vanad tehnikaseadmed on väärtuslik ressurss, milles leidub mitmeid ümbertöödeldavaid materjale, sealhulgas väärismetalle. Vastukaaluks utiliseerimisele ja ümbertöötlemisele teadvustatakse aina rohkem tehnikaseadmete taaskasutuse ja parandamise võimalusi.
Muuseum kutsub kõiki huvilisi endale külla saama osa põnevast vestlusest e-jäätmestest ja ringmajandusest!
Paneel toimub muuseumi näitustesaalis (Akadeemia tee 1) 9. mail kell 15:00 – 17:00.
Programm
15:00 – 15:15 Mayri Tiido tutvustus ja sissejuhatus vestluspaneeli
15:20 – 16:20 Vestluspaneel
16:20 – 16:30 Küsimused
16:30 – 17:00 Networkimine ja suupisted
Vestluspaneeli modereerib Mayri Tiido / Ringmajanduse ekspert ja platvormi Materjalivoog kaasasutaja
Vestluspaneelil osalevad:
- Allan Niidu / TalTechi ringmajanduse tuumiklabori juht ja TalTechi rakendusliku keemia professor
- Andres Krumme / TalTechi biopolümeeride tehnoloogia labori juhataja ning Materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi kaasprofessor tenuuris
- Ain Toim / Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi vaneminsener ja taaskasutuskunstnik
- Andre Pichen / Kopli 93 parandustöökoja meister
- Helen Sooväli-Sepping / TalTechi kestliku arengu ja rohepöörde nõunik