Tallinna Tehnikaülikool

Igal aastal vabariigi aastapäeva eel valib Tallinna Tehnikaülikool oma aasta parimad teadlased, arendustööd ja teadusartiklid, mis otsivad lahendusi ühiskonnas aktuaalsetele, sh rohepöörde ja ressurssidega seotud probleemidele.

Riina Aav

TalTechi parimad teadlased on naised

Kõige suurema auhinnasaju osaks sai TalTechi loodusteaduskonna keemia ja biotehnoloogia instituudi professor Riina Aav, kes pälvis esmalt vabariigi presidendi teenetemärgi, seejärel TalTechi aasta teadlase tiitli ning lõpuks valiti tema eestvedamisel valminud teadusartikkel oma valdkonna parimaks. „Ressursse saab märksa tõhusamalt kasutada. Tahame anda selleks oma panuse,“ võtab Aav lühidalt oma töö kokku. Kui tema teadustöös on märkimisväärseks tulemuseks keskkonnasõbralikumate sünteesimeetodite väljatöötamine, siis viimasel ajal on ta särava tähena tõusnud esile uue strateegilise mineraalse ja süsiniku-põhise ressursi ringmajanduse tippkeskuse juhi rollis.  Alates 2024. aastast tööd alustanud tippkeskusesse on kaasatud teadlased erinevatest valdkondadest, nii lähemalt kui ka kaugemalt.

Parima noorteadlase tiitli sai alates 2018. aastast Tallinna Tehnikaülikooli inseneriteaduskonna mehaanika- ja tööstustehnika instituudi vanemteadur Rocio Estefania Rojas Hernandez. Madridis hariduse saanud teadlane on juba tosin aastat keskendunud keraamiliste materjalide uurimisele, täpsemalt funktsionaalsete materjalide arendamisele nanostruktureeritud pulbrite, puiste ja kilede kujul.

TalTechi parimad arendustööd lubavad meile paremat tulevikku

Kolm TalTechi paremat arendustööd keskenduvad vähemal või rohkemal määral kliimaeesmärkide saavutamisele, ressursside tõhusamale ja targemale kasutusele ning jätkusuutlikuma tuleviku heaks.

Ehkki Euroopa Liit on seadnud 2050. aastaks eesmärgi, et kõik hooned peavad olema nullheitega ehk liginullenergiahooned, siis seni enamikul juhul usaldusväärsed andmed hoonete kohta puuduvad, mistõttu ei ole võimalik jälgida hoone seisundit ega hinnata selle energiakasutust.

Esikoha pälvinud arendustööga „Hoone energiatõhususe ja sisekliima audit – DigiAudit“ loodud platvorm pakubki lahendust sellele probleemile, võimaldades ettevõtetel hõlpsalt täita täiendavaid aruandlusnõudeid, mis omakorda tulenevad Euroopa ettevõtete säästliku arengu aruandluse direktiivist (CSRD). DigiAudit kui tööriist pakub kinnisvaraomanikele reaalajas hoonete energiakasutuse ja sisekliima ülevaadet, mis hõlmab mitmeid olulisi näitajaid.

Teise koha pälvis arendustöö „Rakendusuuring tööstuslikust kanepist saadava kannabidiooli isolaadi ekstraheerimisprotsessi optimeerimiseks“. Tööstuslikku kanepit, millel on mitmeid häid kasutusvõimalusi ja omadusi, mida ühiskond saab oma hüvanguks ära kasutada, teab üldsus paraku vähem. Näiteks saab selle kiust valmistada rõivaid, paberit, seepi, ka kõikvõimalikke ehitusmaterjale, biomassi, õli, aga ka toitu. Tööstuslikus kanepis sisalduva kannabidiooli (СBD) terapeutilised omadused on maailmas teadlaste ja arstide tehtud uuringutes kinnitust leidnud. Teise koha arendustöö eesmärk oli tööstuslikust kanepist saadava CBD isolaadi ekstraheerimisprotsessi tingimuste optimeerimine nii labori- kui ka tööstuslikus mastaabis ning sellele järgneva tootmisliini rajamiseks. Rakendusuuringu keskseks küsimuseks oli kannabidiooli isolaadi saagise ja puhtuseastme maksimeerimine.

Kolmanda koha võitnud arendustöö aitab linnal võidelda üleujutustega. Nimelt tuleb linnades (ka kliimamuutuste mõjul) üha enam ette üleujutusi, mille tulemusel on häiritud transport ja teenuste kättesaadavus, samuti seab tänavatele kogunenud vesi ohtu vara ning halvemal juhul ka inimeste turvalisuse. Kuidas saaks olukorda parandada? Sellest lähtuvalt võetigi eesmärgiks Tallinna linna ühisvoolse kanalisatsioonisüsteemi peakollektorite arvutusmudeli koostamine, selle kalibreerimine ja valideerimine. Veesüsteemide toimepidevuse analüüsi järgi on võrkude parema juhtimise korral osa suurtest üleujutustest välditavad.

TalTechi parimad teadusartiklid kajastasid teemasid päikepatareidest kuni vananeva ühiskonnani

Kokku valiti teadusartiklite aastakonkursil neli võitjat, sh kaks tehnika ja tehnoloogia valdkonnas ning üks nii loodus-, täppis- ja terviseteadustes kui ka humanitaar- ja sotsiaalteadustes.

Tehnika ja tehnoloogia valdkonnas valiti kaks parimat teadusartiklit, millest üks käsitles päikeseenergeetika ja teine ventilatsioonisüsteemide temaatikat.

Tallinna Tehnikaülikooli päikeseenergeetika materjalide teaduslabori meeskonna kirjutatud artiklis sai määravaks temaatika olulisus ja uudsus, mis pälvis huvi ka maailmas. Meeskonna peamine eesmärk oli teha oluline läbimurre kesteriitsetel (Cu2ZnSnS4 - CZTS) materjalidel põhinevate painduvate päikesepaneelide tehnoloogiates, mis võimaldaks nende päikesepaneelide integreerimist erinevatesse rakendustesse, alates kaasaskantavast elektroonikast kuni hoonetesse integreeritud lahendusteni.

Teine artikkel käsitles esmakordselt ventilatsioonisüsteemide otseste energiapaindlikkuse juhtimismeetodeid, mis võtavad arvesse siseõhu kvaliteeti, ventilatsioonisüsteemi töörežiime, ruumide erinevat kasutust ja hoone kasutajate seadistusi.

Loodus-, täppis- ja terviseteaduste valdkonna parim artikkel oli keemia vallast, mis käsitles ka tavalugeja jaoks päris huvitavat teemat ehk kuidas TalTechi teadlased äratasid uuesti ellu sajandi eest hüljatud meetodi. Kokkuvõtlikult pakub artikkel jätkusuutlikuma ja keskkonnasõbraliku lahenduse metallorgaaniliste ühendite rakendamiseks tööstuslikus skaalas. Üheks autoriks on ka TalTechi aasta teadlane, professor Riina Aav.

Sotsiaal- ja humanitaarvaldkonna parim artikkel, mille autorite hulgas on ka TalTechi esindaja, paistis silma aktuaalsuse ning tulemuste potentsiaalselt suure mõjuga Eestile ja ka teistele vananevatele ühiskondadele. E-teenus, mida artiklis tutvustatakse, on rakendatav nii erasektoris kui ka avalikus sektoris, ning teema on suunatud ÜRO Decade of Healthy Ageing (2021–2030) eesmärgile.