2025. aasta kevad oli viljakas periood teadusmaailmas - toimus mitu rahvusvahelist konverentsi, kus teadlased üle maailma jagasid värskemaid avastusi ja arutlesid tulevikusuundade üle. Nende seas osalesid aktiivselt ka Tallinna Tehnikaülikooli reproduktiivbioloogia uurimisgrupi teadlased, kes tutvustasid oma uusimaid teadustulemusi ja andsid seeläbi väärtusliku panuse viljakusuuringute arengusse.

TalTechi keemia ja biotehnoloogia instituudi kaasprofessor ning reproduktiivbioloogia uurimisrühma juht Agne Velthut-Meikas osales 16.–20. veebruaril Portugalis Lagoses esimesel rahvusvahelisel Euroopa Molekulaarbioloogia Organisatsiooni (EMBO) töötoas “Ovarian Biology: 1st European Ovary Workshop”. Agne esines nii suulise ettekande kui ka posterettekandega, tutvustades reproduktiivbioloogia uurimisrühma värskemaid teadustulemusi. Töötuba tõi kokku juhtivad teadlased ja arstid üle maailma, et üheskoos leida lahendusi viljakusprobleemidele, käsitledes mitmeid olulisi teemasid, sealhulgas munarakkude arengut, munasarjade vananemist ja talitlushäireid ning viljakuse säilitamise võimalusi. “Oli väga uhke olla uue konverentsi tekke juures, kohtuda maailma tippteadlastega, kes seda põnevat organit uurivad erinevate aspektide lõikes ja erinevates liikides. Korraldajad tegid nii head tööd, et konverents toimub 2 aasta pärast taas. Siis kindlasti veel suuremas mahus,” rõõmustab ta.
Aprilli lõpus esines Agne Velthut-Meikas ettekandega ka rahvusvahelisel konverentsil “FEBS3+ Baltics: Biochemistry at the Fore Line”, mis toimus 23.–25. aprillil Vilniuse Ülikoolis. Konverents tõi kokku biokeemia ja molekulaarbioloogia valdkondade teadlased Balti riikidest, Soomest ja mujalt Euroopast. Agne tutvustas seal oma uurimisrühma viimaseid tulemusi, mis käsitlevad munasarjade mikrokeskkonna rolli naiste viljakuses, andes konverentsi mitmekesisesse programmi olulise panuse reproduktiivbioloogia vaatenurgast.
23.-27. aprillil kogunes Viinis üle 1500 teadlase, et võtta osa Rahvusvahelise Rakuväliste Vesiikulite Ühingu (ISEV) 14. aastakonverentsist ISEV2025. Fookuses olid rakuvälised vesiikulid - nanomõõtmelised, membraaniga ümbritsetud osakesed, mida rakud eritavad ja mis mängivad olulist rolli rakkudevahelises suhtluses. Viimastel aastatel on nende nanoosakeste tähtsus kiiresti kasvanud, kuna neis nähakse suurt potentsiaali nii haiguste varajases diagnostikas kui ka ravimeetodite väljatöötamisel ja täiustamisel.

ISEV2025 konverentsil esinesid posterettekandega TalTechi doktorant Inge Varik ja magistrant Katariina Johanna Saretok. Nende ettekanded keskendusid inimese munasarja folliikulites leiduvate rakuväliste vesiikulite alamtüüpidele ja nende potentsiaalsetele bioloogilistele funktsioonidele, pakkudes uusi teadmisi, kuidas need osakesed võivad mõjutada folliikuli rakkude elutegevust.
“Konverentsil oli tõeliselt inspireeriv õhkkond - palju noorteadlasi, elavat arutelu ja tipptasemel teadust”, meenutas Katariina. “ISEV2025 pakkus uusi tutvusi, ideid ja muidugi jättis Viin oma kevadises ilus kustumatu mulje”.
Ka doktorant Inge hindas võimalust oma uurimistööd rahvusvahelisel areenil tutvustada: “ISEV2025 oli suurepärane võimalus saada tagasisidet maailma tippteadlastelt ja näha, kuidas meie töö haakub laiemate arengutega rakuväliste vesiikulite valdkonnas.” Inge lisas, et konverents andis lisaks uutele teadmistele ka väärtuslikke ideid edasisteks eksperimentideks.