Tallinna Tehnikaülikool

TalTech eMedLabi juhid, professor Peeter Ross (e-tervise keskus, tervisetehnoloogiate instituut) ja dr Gunnar Piho (äriinfotehnoloogia grupp, tarkvaratehnika instituut), on ajakirja Frontiers in Medicine (Q1) elektroonilise terviseloo andmete eriväljaande kaastoimetajad. 

ajakirjad
Ajakirjad. Foto: Pixabay

Elektroonilised terviselood (EHR ehk Electronic Health Record) on muutnud terviseandmete haldamise sujuvamaks, parandades ravi järjepidevust ja tulemuslikkust. Siiski on nende kasutamisel mitmeid väljakutseid, näiteks andmehalduse keerukus, seadusest tulenevad muutuvad nõuded, raskused süsteemide koostalitlusvõimes (eriti piiriüleses andmevahetuses) ja avatud turvaline teisene andmekasutus teaduse, poliitikakujunduse, rahva tervise ja muudeks sotsiaalseteks vajadusteks vastavalt andmekaitse reeglitele. 

Lisaks esitavad uued tehnoloogiad (sh tehisintellekt, kantavad seadmed ja telemeditsiin) täiendavaid spetsiifilisi väljakutseid EHR-süsteemidele.

Eriväljaande eesmärgiks on anda ülevaade seonduvatest uurimisteemadest ning koondada erinevaid innovaatilisi lahendusi, mis on seotud EHR-süsteemide arendamise ja kasutamisega, sealhulgas:

  • EHR-süsteemide tõhus rakendamine ja väljakutsed;

  • EHR-andmete integreerimine teiste digitervise tehnoloogiatega;

  • EHR-süsteemide kasutamise õiguslikud ja eetilised aspektid;

  • Patsientide osalus ja ligipääs oma terviseandmetele;

  • Terviseandmete standardiseerimisprobleemid ja süsteemide koostalitlusvõime;

  • Tehisintellekti rakendused terviseandmete ja EHR-süsteemide täiustamisel ja kasutusel.

Eriväljaanne on EFMI (European Federation for Medical Informatics) liikmete koostööprojekt. EMFI on juhtiv meditsiiniinformaatika organisatsioon Euroopas ja esindab 32 riiki.

Loe eriväljaannet siit.