Kui erinevalt “päris” teadlastest ei ole kõrgtasemel ülikallis tehnoloogia seni harrastusteadlastele kättesaadav olnud, siis tänu Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste pingutustele peaks see olukord peagi muutuma.

Täna ollakse Eestis ja ka teistes riikides olukorras, kus vajalike tehnoloogiliste vahendite ja infrastruktuuri puudumine kitsendab kõiki neid valdkondi, kus harrastusteadlased teaduse või ühiskonna heaks oma panuse saavad anda. 3D printerite ja asjade interneti komponentide, mh erinevate sensorite kättesaadavus laiatarbekaubana võib aga lisaks kõige muu igapäevaelu aspektide kõrval saada oluliseks mängumuutjaks ka harrastusteaduses.
Miniatuursed ja odavad instrumendid TalTechist!
Nimelt on Tallinna Tehnikaülikooli keemikud nooremprofessor Jekaterina Mazina-Šinkari juhendatavas uurimisrühmas töötanud viimastel aastatel välja miniatuurseid ja kaasaskantavaid analüütilisi instrumente, mis on sobivad eriti harrastusteadlasele, kes huvituvad nt keskkonna või toiduainete analüüsist.
Iseloomulik nendele seadmetele on nende odavus, aga ka asjaolu, et neid saab kokku panna laiatarbekaupadena kättesaadavatest komponentidest. Samuti ei nõua nende analüsaatorite ehitamine erilisi teadmisi ei elektroonikast, programmeerimisest ega keemiast. Samas on need analüsaatorid väga tõhusad, võimaldades huvi pakkuvate objektide keemilise koostise usaldusväärset kindlakstegemist.
Professor Mazina-Šinkari uurimisrühma teadlased demonstreerisid eelkõige just kahe tehnoloogia, kromatograafia ja elektroforeesi suuri võimalusi harrastusteaduse valdkonnas. Need tehnoloogiad saaksid anda tõhusa panuse analüütilise keemia kui väga spetsialiseeritud valdkonna demokratiseerimisse. Põhjalikumalt saab teadlaste uurimusest nende tehnoloogiate võimalustest lugeda teadusartiklist, mis ilmus äsja ajakirjas Microchemical Journal (M. Kaljurand, M Růžička, J Gorbatšova, J Mazina-Šinkar, New developments in separation science will help to contribute to the democratisation of analytical Chemistry, Microchemical Journal, Volume 195, December 2023, 109443).
Mida kujutab endast aga harrastusteadus?
Harrastusteadus (tuntud ka kui kodanikuteadus või huviteadus, inglise keeles Citizen Science) on eestikeelse Vikipeedia järgi „inimeste vabatahtlik panus teadusesse“. Valdavalt seisneb see vaatluste tegemises, andmete talletamises ja analüüsimises või muus abistavas tegevuses: näiteks lindude vaatlemises, putukate kogumises, harrastusastronoomias jms. Tänu tehnikaülikooli teadlaste pingutustele peaks hobi korras teaduse tegemine muutuma oluliselt mugavamaks ja kergemaks.