Tallinna Tehnikaülikooli Energiatehnoloogia instituudi teadur Alejandro Lyons Cerón ja doktorant-nooremteadur Hesham Ali külastasid veebruaris Erasmus+ koolitusmobiilsuse programmi raames Kolumbia Rahvusülikooli (Universidad Nacional de Colombia, UNAL), kus meie teadlasi võttis vastu professor Fabio Emiro Sierra Vargas. Kohtumistel Bogotás, Medellínis ja Cartagenas keskenduti kahe ülikooli vahelise koostöö arendamisele kestlike energiatehnoloogiate valdkonnas, programmi tegevused hõlmasid akadeemilist koostööd, strateegiliste partnerlussuhete loomist ning kohalike energiatehnoloogia valdkonna ettevõtete külastusi.
Teaduskoostöö
Visiit algas Kolumbia Rahvusülikoolis Bogotás, kus Tallinna Tehnikaülikooli delegatsioon kohtus professor Fabio Sierra ja tema uurimisrühma Clean Development Mechanisms and Energy Management liikmetega, kes tegid ülevaate oma teadustööst bioenergia, gaasistamise, pürolüüsi ja soojussüsteemide vallas.
Seejärel kohtuti ülikooli rahvusvahelise bürooga ning inseneriteaduskonna prodekaaniga, et allkirjastada pikaajalise koostöö raamleping (MOU), millega luuakse võimalus üliõpilaste ja teadlaste vahetuseks Tallinna Tehnikaülikooli ning Kolumbia Rahvusülikooli vahel.
Alejandro Lyons Cerón ja Hesham Ali pidasid kursuse "Soojusjõujaamad" (Thermal Power Plants) raames loengu, kus tutvustasid Eesti energiatootmist, Tallinna Tehnikaülikooli akadeemilist tegevust ning Energiatehnoloogia instituudi teadusprojekte.
Külaskäigud ettevõtetesse
Alejandro ja Hesham külastasid programmi raames kuut Kolumbia suurettevõtet ning said ainulaadse ülevaade Kolumbia taastuv- ja roheenergiale ülemineku protsessidest:
- Bio D S.A. (Facatativá) – ettevõte, mis tegeleb biodiisli ja teiste taastuvkütuste tootmise ja turustamisega, panustades Kolumbia kestliku energia arendamisse.
- Biometano San Fernando (Medellín) – Kolumbia esimene biometaani jaam, kus kogutakse reoveest biogaasi ja rikastatakse seda loodusliku gaasi võrku suunamiseks.
- UNAL (Medellín) – külastati laboreid ning kohtuti teadlaste, sealhulgas professorite Farid Chejne ja John Carlos Mayaga, peeti nõu ühist huvi pakkuvatel teadusteemadel, nagu termokeemiline konversioon (eksperimentaalne ja modelleerimistöö), jäätmete väärindamine ning süsinikdioksiidi sidumine.
- Reficar (Cartagena) – üks Ladina-Ameerika suurimaid ja kaasaegsemaid naftatöötlemistehaseid, kus tutvuti tipptasemel kütuserafineerimisprotsessidega ning uuriti rohetehnoloogiate integreerimist traditsioonilisse energiataristusse.
- Esenttia (Cartagena) – tutvuti polümeerelektrolüütmembraani (PEM) kasutamisega taastuva vesiniku tootmiseks ettevõttes.
Tulevikuperspektiivid
Erasmus+ mobiilsusprogramm aitas tugevalt kaasa Tallinna Tehnikaülikooli ja Kolumbia teadlaste edasise koostöö arendamisele energiatehnoloogiate valdkonnas. Biomassi kasutamine, biokütuste arendamine, taastuva vesiniku ning biometaani uuringud on vaid mõned uurimissuundadest, kus kahe ülikooli teadlastel on kahepoolne huvi ning perspektiiv koostöö tegemiseks. Visiit andis tõuke edasisele institutsionaalsele koostööle, pani aluse ühiste teaduspublikatsioonide üllitamisele ning üliõpilaste ja doktorantide vahetusele.