Alates oktoobrist vastavad Tallinna Tehnikaülikooli teadlased ERRi Novaatori portaalis lugejate esitatud küsimustele teemadel, mis inimesi praegusel ajal kõige enam puudutavad või selgitamist vajavad.
Üleskutse! Kõik meie teadlased, kellele on esitatud tõsiseid küsimusi või kes soovivad mõnda oma valdkonna teemat inimestele lihtsalt ja huvitavalt lahti rääkida (maht u 2000 tähemärki), on oodatud kaasa lööma. Palun kirjutage ülikooli turunduse ja kommunikatsiooni osakonnale: kaire.uusen@taltech.ee.
Selgitada võib probleemi tausta ja põhjusi, avada teemat laiemalt, näidata selle erinevaid tahke, aga sõltuvalt teemast ja küsimusest võib jagada ka mõistlikke, teaduspõhiseid juhiseid, kuidas ühes või teises olukorras käituda või milliseid valikuid teha.
Näiteid küsimustest, millele vastust oodatakse:
*Miks sügisel meri tormiseks läheb? *Kuidas nõukogudeaegsetes majades hallitusest lahti saada ja kui ohtlikud on erinevad hallitusseened inimese tervisele? *Miks kipuvad osaliselt samal marsruudil liikuvad ühissõidukid, nt trammid end n-ö üksteise taha haakima? Kuidas graafikud ühtlasena hoida, et neist rohkem kasu oleks? *Miks võtavad arstid analüüside tegemiseks endiselt sedavõrd palju verd ja kuidas selle hulka vähendada? *Milline on ristkülikukujulisel parkimisplatsil kõige optimaalsem viis lume koristamiseks, kui kasutada on ainult labidas?
Sel nädalal ilmus Novaatori portaalis TalTechi teadlase Andres Krumme kommentaar joogitopside jm prügi käitlemise teemal (vt SIIT). Pole saladus, et jookide-söökide kaasa ostmine kogub populaarsust, on inimesi, kes ostavad päevas mitu korda kohvi või muud jooki ning haaravad iga kord kohvimasina juurest kaasa uue topsi. Pärast äraviskamist saab tootest jääde, mille edasine saatus sõltub sellest, kas leidub mõistlik majandusliku tasuvusega rakendus või mitte. Paraku koosnevad pakendid tänapäeval sageli mitmest materjalist, mille üksteisest lahutamine on raske.