Tallinna Tehnikaülikool

Algaval Disainiöö ürituste nädalal saab Eesti Kunstiakadeemia labori DiMa jätkusuutlike materjalide näitusel näha ka Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste töid. Näitus avati 19. septembril ja on avatud nädala lõpuni.

Tiia Plamus materjalide ümbertöötlus Disainiöö
TalTechi materjalitehnoloogia programmijuht Tiia Plamus (foto: William Kass)

Kuidas sattusid meie materjalitehnoloogia teadlaste tööd kunstinäitusele? TalTechi materjalitehnoloogia programmijuht ning polümeeride ja tekstiilitehnoloogia labori vanemlektor Tiia Plamus selgitab, et põhjus on üsna lihtne. „Tekstiilmaterjalide ümbertöötlemise temaatikaga oleme tõsisemalt tegelenud oma laboris juba viimased kolm-neli aastat. Viimase aasta jooksul aga oleme teinud intensiivsemalt koostööd just Eesti Kunstiakadeemia (EKA) jätkusuutliku disaini ja materjalide laboriga DiMa. Mõned ülikoolid on rohkem spetsialiseerunud materjali arendusele, teised disainile. Oluline on need kaks asja omavahel kokku panna, sest materjal võib ju hea olla, aga kui see ei ole tarbijale atraktiivne, siis on raske sellele turgu leida,“ lisab ta.

Lisaks on TalTechi teadlased teinud tekstiilmaterjalide ümbertöötlemise teemadel viimastel aastatel tihedalt koostööd Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiaga ning loomulikult ka tekstiilmaterjalide ümbertöötlemise tehastega. Balti Manufaktuuri vanas hoones avataval näitusel näebki, kuidas kohtuvad omavahel disain ja materjaliteadus.

Seekordne Disainiöö keskendub kõigi oma näituste-üritustega praegusel kriisiajal uue ja sügavama tähenduse saanud kestlikkusele ja rohedisainile. Uuritakse, kuidas saab muuta majanduslikule edule orienteeritud ajastul inimtegevuse mõju keskkonnale jõukohasemaks, ühtlasi demonstreeritakse erinevate maade ringdisaini näiteid. Kogenud eksperdid jagavad õpetlikke lugusid ning töötubades saavad huvilised teha endale selgeks vajalikud taaskasutusnipid.

Järjekorras juba 17. Disainiöö nädal kestab kuni 25. septembrini ja toimub üle Tallinna erinevates paikades. Tähelepanu väärib, et seekordse disainifestivali keskuseks on tsaariaegse Balti Manufaktuuri ruumid, kuhu tavatingimustes pole võimalik pääseda.