Tallinna Tehnikaülikool

TalTechi tuumiklabori arutelu mõttetalgutel avas teema mitmekihilisuse ja keerukuse – mitte lihtsalt kas vaja, vaid teadus- ja eksperimentaalse innovatsiooni taristu roll laiemalt sh ülikoolist välja. See on arutelu selle üle, kuidas Eesti soovib end näha globaalsel teadus- ja innovatsioonimaastikul. Kas me oleme lihtsalt jälgijad või soovime olla teerajajad? Millistes valdkondades meil on potentsiaal, kapatsiteet ja inimkapital nagu rõhutab prof.Fjodor Sergejev. Tuumiklabor võib olla üks samm õiges suunas, kuid teekond on pikk ja keeruline. Ja mis kõige olulisem, see nõuab meilt kõigilt koostööd ja meil tuleb teha valikuid.

Jätkusuutlikkus ja ressursikasutus

Koostöö järel tuleb küsimus sellest, kuidas ressursse kõige tõhusamalt kasutada. TFTAKi nõukogu esimees Aavo Sõrmus ja Metroserti juhataja Aigar Vaigu tõstatasid olulise punkti teadustaristu jätkusuutlikkusest. Peame mõtlema, kas investeerida oma seadmetesse või maksimeerida olemasolevate vahendite kasutamist. Samuti on hädavajalik tagada, et kasutatavad seadmed oleksid ajakohased ja konkurentsivõimelised.

Inimressursside olulisus

Liikudes ressurssidest inimressurssideni, rõhutas TalTechi inseneriteaduskonna dekaan, Fjodor Sergejev, inimfaktori keskset rolli: "Väga hea taristu ja seadmed on vajalikud, aga ilma inimesteta on need lihtsalt seadmed." Just sellele ideele tuginedes, rääkis Riina Aav, TalTechi professor, vajadusest leida tasakaal erinevate teadusvaldkondade vahel, tagades ressursside efektiivse jaotuse.

Eesti seisab ristteel, kus iga otsus määrab meie tulevase koha maailma teadus- ja innovatsioonikaardil. TalTechi tuumiklabori debatt pole ainult tehnoloogiline või infrastruktuuriline küsimus; see on manifest Eesti ambitsioonidest ja unistustest teadusmaailmas. On selge, et me ei saa olla edukad ainuüksi uute seadmete või tehnoloogia abil. See nõuab inimestelt pühendumist, loovust ja koostöövalmidust. Kõige selle taustal on oluline, et ei unustataks, et teadus ja innovatsioon on inimeste jaoks ning inimestest sõltub. Kuigi tehnoloogia on võimas tööriist, on inimressurss meie kõige väärtuslikum vara.

Kokkuvõtvalt avas TalTechi mõttetalgute tuumiklabori debatt ukse laiemale arutelule selle üle, milline on Eesti teaduse tulevik ja kuidas me jõuame laborist majandusse. Ees ootab põnev ja väljakutseid täis teekond, kuid ühisel jõul suudame saavutada suurust ja tähendust, mis on palju suurem kui meie väikese riigi geograafiline suurus. Teaduse ja innovatsiooni väljakutsed on globaalses konkurentsis, nagu rõhutas korduvalt akadeemiks Mart Saarma.