Tallinna Tehnikaülikool

Tudengiaktivism on TalTechi lahutamatu osa. Tudengimajas ringi kõndides näeme pidevalt mitmesuguste organisatsioonide logodega pusasid kandvaid noori, kes kõik kogu aeg midagi korraldavad või asjatavad. TalTechi tudengiaktivismist räägivad Triin Siim ja Johannes Voll.

Robert Hein | Fotod: Kultuuriklubi arhiiv

Miks liitusid tudengiaktivismiga?

Triin Siim

Triin: Minu tudengiaktivisti teekond sai alguse TalTechi üliõpilasesindusest, kuhu sattusin täiesti juhuslikult. Käisin lihtsalt tolleaegse üliõpilasesinduse personalijuhiga samal ajal JJ-Street Tantsukoolis. Ja kui ühel talvisel õhtul tuli jutuks, et mulle meeldib üritusi korraldada ning kevadel on vabanemas üliõpilasesinduses ürituste koordinaatori positsioon, siis nii ma sinna sattusingi. Sealt läks lumepall veerema. Sügisel liitusin TTÜ Kultuuriklubiga, kevadel kandideerisin esinduskogusse ja hakkasin tegutsema loodusteaduskonna üliõpilaskogus. Lisaks olen aktiivne TalTechi Filmiklubis ja Tehnikaülikooli Kammerkooris.

Johannes: Minu koduks on saanud TTÜ Kultuuriklubi, sest tundsin, et see organisatsioon suudab mulle kõige rohkem ja paremini pakkuda neid tegevusi, milles ma olen ise huvitatud kaasa lööma.

Mida on tudengiaktivism teile andnud?

Triin: Olen saanud palju enesekindlust, julgust, planeerimisoskust, kriitilist mõtlemist, õppinud ootamatustega kiiresti toime tulema, tehnikat püsti panema jpm. Ühesõnaga, see pagas, mille tudengiaktivism annab, on meeletu. Olulise osana toon välja, et tudengiaktivismis on väga olulisel kohal koostöö, meeskonnatööd saab siin teha palju.

Johannes Voll

Johannes: Minule lööb esimesena pähe diplomaatia, sest suhtlemine ei piirdu ainult enda organisatsiooni kirju seltskonnaga, vaid suhtlusring laieneb pidevalt ka teistesse organisatsioonidesse ning isegi ülikooli töötajate sekka. Teisena võiks ära märkida ajaplaneerimise oskuse, et esmatähtsad tegevused tehtud saaksid. Lisaks õpetab tudengiaktivism suure pildi nägemist ja ettemõtlemist, kuid neid asju ma alles õpin.

Mida võtad kaasa tudengiaktivismist edasisse ellu?

Triin: Kõik eelnevalt nimetatud teadmised koos heade sõpradega. Tänu tudengiaktivismile leidsin, mida mulle päriselt teha meeldib ja nüüd olen ka tööalaselt ürituste korraldaja. Eks näis, mis elu edasi toob. Usun, et jään tudengiaktivismiga seotuks ka pärast seda, kui nüüd lõputunnistuse kätte saan.

Johannes: Muidugi tulevad ka mulle esimesena meelde sõbrad, kellega koos on ägedaid üritusi korraldatud. Tänu tudengiaktivismile ei lähe ülikooliaastad niisama mööda, vaid ma saan rõõmu ja uhkusega kunagi sellele ajale tagasi vaadata. Kindlasti kulub organisatsioonitööst saadav kogemustepagas ühel hetkel marjaks ära.

Kui mõelda, kas jään tudengiaktivismiga seotuks ka pärast kooli lõppu, siis on seda veel vara öelda. Kuid usun, et tudengiaktivismi saab kõige lihtsamalt elus hoida, kui vanemad jagavad enda kogemusi ja õpetussõnu noorematele edasi.

Kas tudengiaktivism sobib kõigile?

Triin: Kindlasti sobib. TalTechis on väga palju erinevaid ja laia ampluaaga tudengiorganisatsioone. Olen kindel, et igaühel on võimalik leida see, mis talle kõige rohkem sobib ja meeldib.

Johannes: Nõustun Triinuga. Meie organisatsioonide valik on väga kirju ning igaüks leiab siit kindlasti just sellise, mis talle meeldib.

Kirjelda mõnd eriti ägedat üritust, mida oled korraldanud või kuidagi kaasa löönud. Mida see on teile õpetanud?

Triin: Esimese asjana meenub veebruarikuus toimunud RetroDisko. See oli tõeline organisatsioonide koostöö, mille viisid ellu TalTechi Filmiklubi, TTÜ Kultuuriklubi ja TalTechi Turundusklubi. Minu roll oli sel üritusel vastutada dekoratsioonide eest ja olin ka igal pool mujal abis, kus tarvis. See igal pool abistamine on samuti üks tudengiaktivismile omaseid tegureid. Ühelt poolt vastutad sa ehk ühe kindla asja eest, aga vabal hetkel abistad teisi kõikvõimalike probleemide lahendamisel. RetroDisko õpetas, et suurepärase tiimiga on kõik võimalik.

Johannes: Minul oli au eelmise aasta sügisel korraldada tudengkonna sünnipäeva ehk rahvakeeli parklapidu. See oli esimene projekt, mida ma juhtisin. Tööd oli suvel metsikult palju, kindlasti oleks saanud asju paremini ajada, kuid üritus ise läks igati korda. Oleksin pidanud ülesandeid rohkem delegeerima ja ise vähem tegema, kuid lõpp hea, kõik hea!

Miks on tudengiaktivism äge?

Triin: Tudengiaktivism on üks lahedamaid ja arendavamaid kogemusi, mida endaga ülikoolist kaasa võtta. Julgen väita, et TalTech on Eesti parim ülikooli juba ainuüksi siinse tudengiaktivismi pärast.

Johannes: Tudengiaktivism on rohkem kui lihtsalt äge. See on proovilepanev, vahel väsitav, kuid samal ajal meeletult vinge ja rahuldust pakkuv tegevus. Kontaktid ja sõbrad, mis tänu aktivismile tekivad, on lõputud ja ma ei vahetaks neid millegi vastu. Tudengiaktivism annab võimaluse koolipingi kõrvalt oma elu rikastada ja sellist võimalust elus enam ei tule. Kõige krooniks on see, et vahet pole, kas sa kuulud mingisse organisatsiooni või ei, aga tihtipeale võid sa nende kontorisse sisse jalutada ja inimestega niisama suhelda. ■

Laeb infot...