Tallinna Tehnikaülikool

9. septembril toimus Bosch Future Mobility võistluse (BFMC) finaal, kuhu pääsesid ka mehhatroonika magistriõppekava tudengid. BFMC on rahvusvaheline tehniline võistlus, mille eesmärgiks on arendada algoritme 1:10 skaalas autode autonoomseks navigeerimiseks. Võistluses osales tervelt 50 meeskonda kümnest riigist.

TalTechi tudengite tiim

Võistlus algas 2020. aasta detsembris ning kestis peagu 10 kuud. Selle aja jooksul arendasid võistlejad Boschi ekspertide toel automudelitel rakendatavaid lahendusi. Lõplik eesmärk oli panna auto mini-linnakus iseseisvalt sõitma punktist A punkti B. Selleks pidi auto tuvastama objekte enda ümber, järgima liiklusmärke ning teekatte märgistust, kommunikeerima linnaku infrastruktuuriga ning reageerima muutustele. Oma lahenduse arendamiseks pidid meeskonna liikmed töötama simulatsioonikeskkonnas, täiendama oma Python programmeerimisoskusi ning õppima iseseisvalt masinnägemist rakendama. Kõige põnevamaks osaks oli auto „käitumisalgoritmide“ väljatöötamine ning nende optimeerimine, mis määraski terve lahenduse „tarkuse“.

Finaali toimumise alaks oli valitud Boschi insenerikeskus Cluj-Napoca linnas Rumeenias. Insenerikeskuse peamisteks arengusuundadeks on IoT, Tööstus 4.0, ühendatud mobiilsus, autonoomsete ning elektriliste sõidukite tehnoloogiad. Kohal ootas osalejaid linnakeskkonda imiteeriv plats, mis võimaldas erinevate liiklusolukordade simuleerimist. Finaalis pidid meeskonnad tegema tehnilise esitluse ning näitama väljatöötatud lahenduse funktsionaalsust žüriile, mis koosnes Boschi ekspertidest. Iga meeskond näitas oma lähenemise eripära ning sai tagasisidet tehtud töö kohta. Finaalis pääses TalTechi meeskond üheksa parima hulka. Lisaks said võistlejad tutvuda inseneridega, kes tegelevad uute toodete arendusega ning said väärtuslikke suuniseid ja mõtteid oma tuleviku karjääri kujundamiseks.

Võistluse käigus teenisid meeskonnaliikmed väärtusliku praktilise kogemuse, mida saab ka tulevikus rakendada. Koostöö suurettevõtte esindajatega andis toreda ülevate üldise töökultuuri ning tuleviku trendide kohta. „Peamine järeldus, milleni meeskond jõudis on see, et kõik asjad on õpitavad ning tehtavad, kui jagada neid väikesteks sammudeks,“ kommenteeris TalTechi tudengite võistkonna liider Daniil Valme.

TalTechi tiim kavatseb võtta osa ka järgmise aasta võistlustest ning on juba selleks ette valmistamas. Seoses sellega otsitakse meeskonda uusi bakalaureuse- ja magistriõppe tudengeid, keda huvitaksid autonoomsed ja elektrisõidukid, robotiseerimine, IT, programmeerimine, masinõpe jms. Lisainfot võistluse kohta jagab ning uute liikmete kontakte ootab TalTechi mehhatroonikaprofessor Anton Rassõlkin (anton.rassolkin@taltech.ee).

Laeb infot...