Tallinna Tehnikaülikool

TalTechi majandusteaduskonna tudengid Veronica-Mariana Stefan, Nicole Tünni ja Natalia Darja Kallio esindasid Eestit 9.-10. novembril Ljubljanas Euroopa eetikavõistlusel European Ethics Bowl 2024, rääkides tehisintellekti mõjust tööhõivele, turvalisusele ja isiklikele suhetele.

Aive Pevkur with TalTech students
Vasakult: Aive Pevkur, Veronica-Mariana Stefan, Natalia Darja Kallio ja Nicole Tünni. Foto: Matjaž Tavčar

TalTechi võistkonda saatsid kohaliku vooru korraldajad ärikorralduse instituudist Aive Pevkur (kohtunik), Katrin Arvola (debati moderaator) ja Tairi Tuulik (võistluse raporteerija). Esimestes voorudes seisis TalTechi võistkond vastamisi Ungari ja Saksamaa esindajatega. Väitlejaid hinnati kaasuse analüüsi põhjalikkuse, esitatud küsimuste kvaliteedi, vastuste sisukuse ning kohtunike küsimustele vastamise ja meeskonnatöö tugevuse alusel.

Veerandfinaali kaasused käsitlesid tehisintellekti rolli luksuskellade tootmises ja autonoomses transpordis, mille käigus kaalusid osalejad tehisintellekti kasutamise eetilisi tagajärgi töötajate töövõime jälgimisel ja inimjuhtide võimalikku asendamist autonoomsete sõidukitega. Poolfinaalis arutasid neli meeskonda Prantsusmaa, Horvaatia, Portugal ja Luksemburg personaalsema tehisintellekti rakenduse üle, mis hõlmas „digitaalset kloonimist“ eakate hooldamiseks, tekitades arutelusid eraelu puutumatuse, petturluse ja kommertsialiseerimise üle. Horvaatia ja Portugali vaheline finaaldebatt keskendus küsimusele „Kes peaks tegema lõpliku moraalse otsuse inimene või tehisintellekt?“, milles uuriti otsustamise eetilisi piire olulistes kontekstides. Horvaatia alistas Portugali ja võitis võistluse.

TalTechi üliõpilased hindasid kogemust positiivselt, rõhutades meeskonnatöö tähtsust ja kokkupuudet erinevate vaatenurkadega. Veronica kirjeldas võistlust kui „kasulikku stressi“ ja nautis meeskonna koostöö ülesehitamist nullist. Nataliale andis üritus ülevaate erinevatest kultuuridest, Nicole aga leidis, et võistlus andis enesekindlust, mis vähendas hirmu tulevaste ettekannete ees klassiruumis.

Mentor Aive Pevkur rõhutas tehisintellektiga seotud teemade olulisust, märkides: „Selle aasta teema kajab kaasa kõige suuremate muutustega, mida tehnoloogia areng on kaasa toonud nii ettevõtluses kui ühiskondlikes protsessides. Debatid demonstreerisid nii seda, et noored on teadlikud tehisintellektiga seotud väljakutsetest kui suurt vastutust tuleviku arengute ees.” Katrin Arvola lisas: „Üks tähtsamaid asju, mida selles keskkonnas õpitakse, on emotsioonidega toimetulek. Aju areneb ainult siis, kui sellele survet avaldada.“

Euroopa eetikavõistlus pakub õpilastele võimalust tegeleda reaalsete eetikaküsimustega, valmistades neid ette keeruliste tehisintellekti väljakutsete lahendamiseks oma tulevases karjääris. 

Lisainfo: European Ethics Bowl veebileht või LinkedIn.

group photo
Foto: Matjaž Tavčar