Tudengisatelliitide Koit ja Hämarik saatus: Koit lendas orbiidile juulikuus, Hämarik stardib veebruaris.
Tallinna Tehnikaülikooli Satelliidimeeskond koos kuldsponsor AS Dateliga ning koostöös mitmete kodumaiste ja rahvusvaheliste ettevõtetega on valmis saanud kaks satelliiti – Koidu ja Hämariku. Koit lennutati orbiidile selle aasta juulis, kui Venemaalt Vostochny kosmosekeskusest asus teele Soyuz rakett. Hämarik on veel Eestis ja selle starti kosmosesse on oodata 2020. aasta veebruaris.
Tekst: Rauno Gordon, Anni Tedremaa, Victoria Helenurm | Fotod: Ruhi Shaikh, Rauno Gordon
Tallinna Tehnikaülikooli Satelliidimeeskond koos kuldsponsor AS Dateliga ning koostöös mitmete kodumaiste ja rahvusvaheliste ettevõtetega on valmis saanud kaks satelliiti – Koidu ja Hämariku. Koit lennutati orbiidile selle aasta juulis, kui Venemaalt Vostochny kosmosekeskusest asus teele Soyuz rakett. Hämarik on veel Eestis ja selle starti kosmosesse on oodata 2020. aasta veebruaris.
Satelliidiprogramm sai alguse juba 2014. aastal ning satelliitide Koit ja Hämarik põhiline missioon on Maa seire ja sellega seonduva tehnoloogia demonstreerimine. Satelliidil on kaks kaamerat ja side Maaga toimub maajaama abil, mida tänavu suvel hakati püstitama Mektory innovatsiooni- ja ettevõtluskeskusesse. Oktoobri alguses paigaldati Mektory maja katusele suur X-riba paraboolantenn, mis on kõigile Mektory maja ümbruses liikujatele hästi näha. Suure antenni töölesaamiseks läheb veel mõni kuu aega.
Koidu starti, mis toimus 5. juulil, sõitis Eestist jälgima meeskonna liikmetest ja koostööpartneritest koosnev delegatsioon. Eestisse jäänud meeskonnaliikmed ja kõik teised huvilised said jälgida otseülekannet raketi stardist Mektory fuajees.
2019. aasta on satelliidi jaoks olnud tormiline. Esmalt sai tänu soodsatele tingimustele satelliidiprogrammist kahe satelliidi programm. Mõlemad satelliidid said palju reisida – mitmesugused katsed toimusid Berliinis ja Tõraveres. Samuti otsustas satelliidiprogrammiga liituda üks Eesti juhtivaid infotehnoloogiafirmasid AS Datel, kellest sai programmi kuldsponsor ja kes osaleb nii tarkvara arenduses, pilditöötluses kui isegi turunduses. Koostöös Dateli kunstnikuga valmis ka satelliidi veebileht, mida saab uudistada aadressil satelliit.taltech.ee või satellite.taltech.ee.
Vaatamata meeskonna pingutustele pole seni veel satelliidiga Koit õnnestunud orbiidilt ühendust saada. Loodetavasti toob oma maajaama valmimine kaasa võimalusi saada kauaoodatud uudiseid. ■
9.septembri seisuga oli 9 satelliiti (vt tabel allpool), millest igaüks võib olla meie Koit. Pildil on maakera mudelil näidatud orbiit, millel need 9 satelliiti tiirlevad. Pildil on nad parasjagu lendamas üle Tallinna, näha on neist pildil 3.
Satelliidiehitajate kokkutulek kauges Vene linnas
Satelliidimeeskonna liige, magister Anni Tedremaa vahendab oma muljeid reisist Vostochny kosmodroomile
3.–7. juulini käisime Venemaal, Blagoveštšenskis, et saata kosmosesse Tallinna Tehnikaülikoolis ehitatud satelliit Koit. 3. juulil startis Tehnikaülikooli meeskond Venemaale, Hiina piiri äärde, et uue põlvkonna tudengisatelliit kosmosesse saata. Selleks, et Eestist Amuuri oblasti halduskeskusesse kohale jõuda, tuleb ette võtta pikk sõit. Esiteks tuli lennata Moskvasse ja sealt edasi Blagoveštšenskisse. Tehnikaülikooli poolt läks satelliiti kosmosesse saatma 11 inimest, kes kõik on satelliidi ehitamisega eri viisidel seotud. Satelliit startis kosmosesse Vostochny kosmodroomilt 5. juulil. Raketiga Soyuz lendasid koos Koiduga kosmosesse veel 34 satelliiti, mille rakett väljutas erinevatel orbiitidel. Blagoveštšenskis veedetud päevade jooksul avastasime Vene linna ilu ja tutvusime ka teiste meeskondadega, kes olid üle maailma kokku tulnud samal põhjusel nagu meiegi – oma satelliidi kosmosesse saatmiseks. Lisaks sellele, et saime 1,8 km kauguselt vaadata, kuidas meie Koit kosmosesse lendab, käisime ekskursioonil ka Vostochny kosmodroomil. See on üsna uus ehitis, kust esimene rakett saadeti kosmosesse 2016. aastal. Kosmodroomil avanes meil võimalus kohtuda ka ehtsa kosmonaudiga.