Tallinna Tehnikaülikool

15. aprillil asendub TalTechi senine veebileht uuega. TalTechDigital digitaristu programmi raames alustati 2018. aasta teises pooles ülikooli välisveebi vahetamise ettevalmistustega. Natukene rohkem kui poolteist aastat hiljem on mahukas protsess jõudnud lõpusirgele ning peagi saame näha oluliselt funktsionaalsemat ja tehniliselt modernset uut välisveebi.

Uuendused

Tehnilised uuendused

  1. Iganenud Sauruse sisuhaldustarkvara asendub kaasaegsema ja laialt levinud Drupali sisuhaldussüsteemiga (edaspidi CMS e content management system). Sauruse näol oli tegemist väikese eraettevõttega, kes lõpetas oma platvormi arendamise 2014. aastal. Ülikool jäi olukorda, kus kõik uuendused ja lisaarendused tuli majasiseselt läbi viia, vastava tarkvara arenduskompetentsi turul oli lihtsalt vähe. Sellise olukorra vältimiseks otsustasime kasutusele võtta rahvusvaheliselt üldlevinud vabavaralise CMSi, mille taga oleks ka suur ja tugev kommuun. Drupal vastas hästi nendele strateegilistele nõuetele. 

  2. Uus välisveeb on ehitatud decoupled arhitektuuriga. Inimkeeles tähendab see seda, et meie uus veeb koosneb justkui kahest erinevast tarkvarast, millest üks on mõeldud külastajatele informatsiooni kuvamiseks ning teine on mõeldud sisu sisestamiseks ja haldamiseks ning mis omavahel suhtlevad APIde ehk rakendusliideste kaudu. Selline arhitektuur võimaldab tulevikus lihtsamini liidestada meie veebilehte mitmete erinevate rakendustega, kuvada samu andmeid erinevates keskkondades, olgu selleks välisveeb, siseveeb, mobiilirakendused või ekraanid ning luua veebilehele uus disain ilma, et selleks peaks sisuhaldussüsteemi puutuma. Sellise arhitektuuriga rakenduste puhul on esialgse arenduse hind mõnevõrra kallim, kuid seeläbi ka pikem potentsiaalne eluiga.

  3. Veebilehe majutamisel kolisime oma füüsilise serveri (masina) pealt Microsoft Azure’i pilvekeskkonda. Esiteks võimaldab see meil veebilehe jõudlust skaleerida vastavalt vajadusele. St mida rohkem kasutajaid soovib meie veebilehte külastada, seda rohkem on meil võimalik nö jõudlust juurde soetada. Teiseks ei kaasne pilveteenusega füüsilise riistvara omamise, haldamise ja uuendamise vajadus. Pilveteenuse dünaamilise ressursi puhul tasume täpselt selle eest, kui palju me resurssi tarbime ning resurssi juurdeostmine või sellest loobumine on hetkeline. Muuseas oleme esimeste ülikoolide seas, kes on loonud uudse arhitektuuriga veebilehe Microsofti pilveteenuse peale.

Kasutajakogemuslikud uuendused

  1. Meie veebileht muutub mobiilseks. Kuigi põhimõte "mobiil enne" (ingl k mobile first) on juba aastaid olnud veebilehtede loomise standardiks, siis selle loomiseks oli tõepoolest vaja terve CMS välja vahetada. Seejuures on meie partneri disainer väga hästi tabanud ja teinud navigeerimise loogika, mis töötab ühthästi nii mobiilis kui ka lauaarvuti ekraanil.
  2. Sisuhaldussüsteemis (CMS) läheme valmis mallide loogikalt sisuplokkide loogikale üle. See uuendus puudutab eelkõige ülikooli veebihalduse loogikat, mis seisneb selles, et haldurid saavad ise iga lehekülje ca 12 mooduli abil kokku panna. Selline haldamine on dünaamilisem, st võimaldab informatsiooni kuvada vajadusele vastavas järjekorras ning peaks veebilehe kasutajale haaratavamaks tegema.

KKK

Seni kasutusel olnud veebileht jääb avalikult mõneks ajaks ligipääsetavaks old.taltech.ee kaudu. See tuleneb kahest asjaolust:

  1. mitmete projektide rahastuse üheks nõudeks on olnud, et loodav veebileht peab olema ligipääsetav projektijärgselt kuni 3 aastat.
  2. kogu sisu pole jõutud lihtsalt veel üle kanda;

Seejuures sulgeme vanas veebis kõik need sisulehed ja artiklid, mis on juba uude veebi üle kantud. St vana veebileht hakkab jooksvalt ajas hääbuma. (Enne lõplikku sulgemist loome veebist tema täiest mahus puutumatu arhiivi koopia.) 

Vana veebi lõplikult sulgemise kuupäev lepitakse kokku projektiveebide eest vastutavate isikutega.  

Nii ttu.ee kui ka taltech.ee viivad siinsele ehk uuele veebilehele. Et kasutajale mitte segadust tekitada, on oluline, et kõikvõimalikud kasutatavad domeeninimed viiksid õige informatsioonini.

Selleks oleme tekitanud meiliaadressi bugs@taltech.ee. Palun edastage oma tähelepanekud ja mõtted sellele aadressile. Lihtsamad probleemid, mis on lahendatavad sisuhaldussüsteemi kaudu, parandatakse koheselt, keerukamate probleemide korral lisatakse see arendustööde järjekorda.

Sellisel juhul soovitame esmalt püüda navigeerida sarnast rada pidi old.taltech.ee lehel. Üldjoontes oleme püüdnud säilitada kasutusteekonda.

Laeb infot...