Tallinna Tehnikaülikool

Näitusega tähistab tehnikaülikool oma jõudmist Mustamäele, olles linnaosa esimene asukas seni hoonestamata liivaluidetel ja männisaludes.

Pilt näituselt

Näitus markeerib tehnikaülikooli teekonda alates 1918. aastast kuni 1990. aastate taasiseseisvumiseni. Tehnikaülikool oleks võinud olla kesklinnas, Juhkentalis, Koplis, Hiiul või Pirital. Lõpuks jõuti aga välja Mustamäele, kuhu jäädi ka paikseks.

15. juunil avatud näitusel saab esmakordselt põhjaliku ülevaate Tallinna Tehnikaülikooli akadeemilise keskkonna väljakujunemisest Mustamäel. Näitusega tehakse kummardus 1960. aastatel oma kooli projekteerinud arhitektidele ja inseneridele. Peamaja fuajees tutvustatakse selle kümnendi projekte ja sisekujunduse elemente, näiteks Enn Põldroosi mosaiikpannood „Noorus“. Samuti on fuajees teisigi üllatusi, mis näitavad algupäraseid detaile õppehoonetes. Lisaks on välja toodud ka teostumata plaane ja visioone, näiteks ülikooli suur purskkaev.

Peale selle saab näitusel ülevaate, kuidas üliõpilased ja õppejõud on nendes ruumides õppinud ja õpetanud, Mustamäe mändide all sporti teinud, ühiselamutubades elanud, aulas ja klubides pidutsenud.

Näiteks on ülikooli aulas toimunud lisaks konverentsidele ja aktustele ka paljud Eesti muusika suursündmused alates Arvo Pärdi „Tabula rasa“ maailma esmaettekandest kuni jazz-rock kontsertideni, rääkimata kaadritest filmis „Mehed ei nuta“. Aula koos kaldauditooriumiga on 1960. aastate inseneriteaduse tippsaavutus ning selle akustikat peeti toona üheks parimaks Eestis.

Näituse peakuraator ja arhitektuuriajaloolane Epi Tohvri kutsub kuni detsembri lõpuni avatud näitusele, kinnitades: „Mustamäe ülikoolilinnak on angloameerika tüüpi akadeemiline kampus, mis on tänapäevani üks parimaid ja terviklikumaid õppekeskkondi Eestis. Kampuse peamiseks tunnuseks on linna serva looduskaunisse kohta planeeritud terviklik ülikooliansambel. Samuti on kampusesse planeeritud tudengite ühiselamud, spordirajatised ja muud vaba aja veetmise kohad. Kampus on justkui akadeemiline küla, kus tekib tugev kokkukuuluvustunne ning side õpiatmosfääri ja looduskeskkonna vahel.“

Tallinna Tehnikaülikooli arhitektuuri ja urbanistika akadeemia juht Kimmo Lylykangas avas ka ajaloolise peamaja loonud arhitekti Uno Tölpuse nimelise stipendiumi tehnikaülikooli erialatudengile.

Näitusele on oodatud ülikooli vilistlased ja tudengikandidaadid, Mustamäe ja Nõmme elanikud ning loomulikult kõik arhitektuurisõbrad. Näitus külastamine on tasuta ja näitus on avatud ka suvel.

Laeb infot...