Täna, 11. veebruar on rahvusvaheline naisteadlaste päev. Tallinna Tehnikaülikoolil on sel puhul hea meel tõdeda, et TalTechis on viimase nelja aastaga naisprofessorite arv kasvanud kahekordseks.
![Maarja Grossberg-Kuusk](https://haldus.taltech.ee/sites/default/files/news-image/Maarja%20Grossberg%20Kuusk_0.jpg)
2021. aastal oli Tallinna Tehnikaülikoolis 20 naisprofessorit. Mehi oli samal ajal 124. Möödunud aasta lõpu seisuga oli naisprofessoreid juba 47.
Lisaks on viimase kümne aasta jooksul saanud akadeemiku staatuse kolm TalTechi naisteadlast: Maarja Kruusmaa 2016. aastal, Tiina Randma-Liiv 2018. aastal ja Maarja Grossberg-Kuusk 2023. aastal.
Tallinna Tehnikaülikooli professor akadeemik Maarja Grossberg-Kuusk rääkis, et kui inimesel on huvi, motivatsioon ja tugi, siis ei takista miski teadlaskarjääri valimist. See kehtib nii naiste kui meeste puhul. „Teadusesse ei ole otseselt vaja rohkem naisi, vaid üldiselt rohkem noori, et oleks tagatud teadlaste järelkasv Eestis. Seda eriti tehnikateadustes, kus ka ise toimetan,“ selgitas ta. „Teadlaskarjäär sobib eriti inimesele, kellele meeldivad väljakutsed, kellel on püsivust ja loomingulisust ning kes tahab lahendada suuri ülesandeid, mis võivad ühel päeval meie elu muuta. Mina olen alati võrrelnud enda tööd ka detektiivi tööga,“ rääkis Grossberg.
„Rohkem naisi teaduses, sealhulgas inseneerias, IT-s või muudes valdkondades, kus ajalooliselt on enim harjutud nägema mehi, innustab kindlasti ka täna koolipingis õppivaid neidusid nendele erialadele pürgima,“ rääkis TalTechi teadusprorektor Erik Puura. „Meil on Eestis piisavalt eeskujusid, mis näitavad, et teaduses tippu jõudmine ei sõltu soost. Tegutseme selle nimel, et eeskuju oleks nakkav ning teadlaskarjäär kogu ühiskonnas oleks eriliselt väärtustatud,“ rõhutas ta.
Loe veel:
Professor Kadri Männasoo: naiste eeliseks on oskus erinevate rollidega toime
Naised teaduses: geoloog-paleoökoloog Leeli Amon
Veroonika Shirokova: kirg ja huvi oma eriala vastu on kõige olulisem!
Diana Maslova: teadus on seiklus