Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) tudengitel on võimalus saada välisõppe või -praktika kogemus üle terve maailma, kokku enam kui 150 riigis. Paljudele välisõppe võimalustele on välja antud stipendiumid, reisitoetus, päevaraha, aga ka rohelise reisiviisi toetus.

Õpirändesse saavad kandideerida nii bakalaureuse, magistri kui doktoriõppe tudengid. Erinevatele programmidele kandideerimise aeg on erinev – mõnele saab esitada avalduse kindlatel perioodidel, mõnele aga aastaringselt. Ka välisõppe periood on varieeruv – mõne programmi kaudu kestab õpe üks aasta, mõnel juhul üks semester, on ka lühemaid perioode. Iga huviline leiab programmide valikust just talle sobiva programmi ja õppe pikkuse.

Suureks motivaatoriks välisõppesse minekuks on kindlasti rahaline toetus stipendiumite kaudu, mida on samuti erinevaid. Tuntuim on vaieldamatult Erasmus+. Kusjuures TalTechil on hetkel 400 kehtivat lepingut Erasmus+ programmiga liitunud ülikoolidega. Enim õppekoha valikuid on seejuures Saksamaal, Prantsusmaal, Hispaanias ja Soomes. Stipendiume panevad välja ka erinevad programmid ise, näiteks EuroTeQ ja NORDTEK.

Stipendiumide suurused sõltuvad õpirände pikkusest, konkreetse programmi tingimustest ja eristipendiumite võimalusest. Mõnele programmile kehtib ka rohelise reisiviisi toetus, mis on 50 eurot. Rohelise reisiviisi toetus rakendub juhul, kui tudeng eelistab sihtriiki suundumiseks carpool-i, bussi, rongi või ratast.

Põnevaim osa välisõppe puhul on kindlasti välisriigi külastamine iseenesest. Õpikogemus ja EAP-d on eraldi väärtus. Kaks aastat tagasi oli tollane TalTechi tudeng Kristjan Salumaa ühe semestri Fidžil. Toona kirjutas ta ajakirjas Mente et Manu, et teise kultuuriruumi kogemine arendab inimest palju. „Paneb mõistma teisi inimesi, kasvatab empaatiavõimet, avardab silmaringi, annab kogu eluolule uue vaatevinkli. Võime näha asju läbi teiste silmade. See oskus on arenenud just vahetusõpingute, mitte koduülikoolis õppimisega,“ rääkis Salumaa.

Lisaks õpirändele on TalTechis võimalik Erasmus+ programmi kaudu kandideerida välisriiki erialasele praktikale. Välispraktikat on võimalik teha ka peale õpingute lõppu, kuid avaldus kandideerimiseks tuleb sel juhul esitada veel ajal, mil tudeng on TalTechi üliõpilaste nimekirjas.

Rohkem infot välisõpingute ja -praktika võimaluste ning tingimuste kohta on leitav www.taltech.ee/vahetusopingud.