Tallinna Tehnikaülikool

Möödunud nädalavahetusel, 14.-16. aprillil, toimus Tallinna Tehnikaülikoolis XXI Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaad (Nordic-Baltic Physics Olympiad, NBPhO), millest võttis osa ligi sada gümnasisti maailma eri paikadest.

Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaad sai alguse kakskümmend aastat tagasi Eesti-Soome maavõistlusena. Läti liitus tasapisi tuntust kogunud võistlusega 2015. aastal ning Rootsi tegi seda aasta hiljem. Tänavusel jõuproovil osales 88 füüsikahuvilist gümnasisti Eestist, Soomest, Rootsist, Lätist, Leedust, Gruusiast, Vietnamist, Saudi Araabiast ja Serbiast. Võistlus on toimunud alati Tallinnas, 2020. aastast alates Tallinna Tehnikaülikooli korraldamisel.

Olümpiaadi üldvõit kuulus tänavu serblasele Vuk Hip-ile, kes edestas kõige napimalt Hugo Treffneri Gümnaasiumi (HTG) abiturienti Kristjan-Erik Kahu, kolmanda koha pälvis grusiin Dachi Tchotashvili. Kokku autasustati parimaid 7 kulla, 13 hõbeda ning 20 pronksiga. Nendest 3 kulda, 3 hõbedat ja 10 pronksi kuulusid eesti noortele – kirkaima medali jätsid Maarjamaale veel HTG 10. klassi õpilane Ralf-Robert Paabo ja võistluse parim neiu Saskia Põldmaa.

Võistlejatel tuli lahendada kahel päeval, kokku 10 tunni jooksul üheksa ülesannet - töömahust kaks kolmandikku oli pühendatud teooriale ja üks kolmandik eksperimendile. Muuhulgas oli vaja arvutada, kuidas liigub kurlingu kivi jääl, kuidas töötab kalamehe elektrooniline kaal, kuidas tõmmata paberipaki alt välja üksik paberileht ning kuidas teha kindlaks tähe asukoha võbelemise järgi eksoplaneetide asukohad ja suurused.
Ülesannete autorid olid Jaan Kalda, Taavet Kalda, Eero Uustalu, Päivo Simson, Aleksi Kononen ja Oskar Vallhagen.

Tulemuste alusel valitakse osalejad suurtele rahvusvahelistele olümpiaadidele nagu Euroopa füüsikaolümpiaad (EuPhO) ja rahvusvaheline füüsikaolümpiaad (IPhO). Eestist pärit osalejatele on tagatud ka õppekoht Tallinna Tehnikaülikoolis. 

Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaadi tulemused ja ülesanded on leitavad leheküljelt: https://nbpho.ee/

Olümpiaadi korraldamist finantseerisid Tallinna Tehnikaülikool ning Haridus- ja Teadusministeerium. Parimale Eesti võistlejale pani eriauhinna välja Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut.  Järgmisel aastal toimub Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaad samuti Tallinnas, 26.-28. aprillil.