AGEMERA projekt toob esmakordselt Eestisse kosmilise kiirguse osakesi kasutava tipptehnoloogia ja maavarauuringuteks loodud droonipõhise andmekogumisseadme. Prototüüpidega saab tutvuda täna, 6. mail Mektorys.

Euroopa kriitiliste toorainete vajadus kasvab kiiresti. Küsimus pole aga ainult selles, kust neid leida, vaid ka selles, kuidas seda teha loodust ja kogukondi säästvalt. Just sellele keskendub Euroopa Horisondi programmist rahastatud uurimis- ja arendusprojekt AGEMERA, mis ühendab tipptasemel tehnoloogia, sotsiaalse vastutuse ja praktilised lahendused uue põlvkonna maapõueuuringuteks.
Liitium, koobalt ja haruldased muldmetallid on vältimatud rohetehnoloogiate, näiteks elektriautode ja taastuvenergialahenduste arengus. Samal ajal sõltub Euroopa endiselt suurel määral nende toormete impordist poliitiliselt ebastabiilsetest piirkondadest. “AGEMERA töötab selle nimel, et tugevdada Euroopa varustuskindlust, arendades kaasaegseid, täpseid ja keskkonnasõbralikke uuringumeetodeid, mis arvestavad ka kogukondade arvamustega,” ütles projekti koordinaator Jari Joutsenvaara Oulu Ülikoolist.
Projektis on välja töötatud mitmed uuenduslikud, mitteinvasiivsed maapõueuuringute tehnoloogiad. Prototüüpide hulka kuuluvad müüontomograafia, droonipõhine elektromagnetiline kaardistamine, seismilise taustamüra kasutamine maapinna all olevate kihtide kaardistamiseks ning veebipõhine platvorm (WebUI), mis võimaldab uuringuandmete koondamist, haldamist ja visualiseerimist ühes digitaalses keskkonnas. Kõiki neid tööriistu katsetatakse pilootuuringutes mitmes Euroopa riigis eesmärgiga muuta maapõue uurimine täpsemaks, läbipaistvamaks ja kogukondadega paremini kooskõlastatuks. Nende tehnoloogiate arendajateks on AGEMERA projekti rahvusvahelised partnerettevõtted: Radai, Muon Solutions, OPT/NET ja Lithica.
"AGEMERA ei loo ainult uusi tööriistu maapõue uurimiseks – me loome ka usaldust, läbipaistvust ja ühist arusaama sellest, kuidas võiks maavarade kasutamine olla osa kestlikust tulevikust," lisas Joutsenvaara.
Lisaks tehnoloogilisele innovatsioonile on AGEMERA projekt algusest peale pööranud tähelepanu ka kogukondade kaasamisele. Projektis viiakse läbi ulatuslikke uuringuid, korraldatakse haridusprogramme ja töötatakse välja juhised, kuidas kohalikke elanikke juba uurimisprotsessi varases etapis teavitada ja kaasata.
"Uuenduslikkusest üksi ei piisa — vajame ka avalikkuse usaldust ja osalust. Just seepärast oleme ühiskondlikud aspektid oma töö keskmesse seadnud," ütles Joutsenvaara.
Projekti prototüüpe tutvustatakse 6. mail Tallinnas toimuval rahvusvahelisel seminaril “Exploring Tomorrow: Innovations in Mineral Tech and Beyond”, kus osalevad teadlased, tehnoloogiaarendajad, tööstuspartnerid ja poliitikakujundajad. Seminari avab Euroopa Komisjoni siseturu ja ettevõtluse peadirektoraadi (DG GROW) ekspert Gerardo Herrera, kes räägib kriitiliste toormete rollist Euroopa tööstuse rohepöördes.
Seminar toimub 6. mail 2025 kell 15.00–17.00 TalTechi Mektorys Tallinnas ning seda saab kuulata ka veebis, lisainfo: https://agemera.eu/events/2/agemera-open-innovation-seminar-tallinn-6-may-2025
AGEMERA (Agile Exploration and Geo-Modelling for European Critical Raw Materials) on Euroopa Liidu Horisont programmist rahastatud teadus- ja arendusprojekt. Projekti eesmärk on arendada uusi, mitteinvasiivseid, ühiskondlikult vastutustundlikke ja digitaalselt integreeritud maavarade uurimismeetodeid, keskendudes kriitilistele toorainetele, mis on Euroopa rohelise ja digitaalse ülemineku seisukohalt hädavajalikud. AGEMERA ühendab ülikoole, tehnoloogiaettevõtteid ja poliitikakujundajaid üle Euroopa, et luua tipptasemel tööriistu, edendada avalikku kaasatust ning tugevdada Euroopa Liidu strateegilist iseseisvust toorainete varustamisel. Projekt kestab aastatel 2022–2025.
Lisainfo:
Karin Käär
TalTech geoloogia instituut
projektijuht
karin.kaar@taltech.ee