FinEst Targa Linna Tippkeskuse targa linna ideekonkursi kolmanda vooru võitja on selgunud ning selleks on projekt "LinnaSulps", mis pakub terviklikku lahendust suplusvee kvaliteedi hindamiseks. Pilootprojekti meeskond koosneb teadlastest TalTechist, Tartu Ülikoolist ja Dublini Linna Ülikoolist. Projekti viiakse läbi kolmes linnas: Tartus, Eestis ning Fingalis ja Dún Laoghaire-Rathdownis, Iirimaal. Tegemist on kolm aastat kestva pilootprojektiga, mille eelarve on 1,2 miljonit eurot. Projekt alustab FinEst Targa Linna Tippkeskuse juhtimise all käesoleva aasta novembrist.
FinEst Targa Linna Tippkeskuse kolmanda targa linna ideekonkursi voor on lõppenud ning valituks osutus projekt, mis pakub lahendust suplusvee kvaliteedi hindamiseks peaaegu reaalajas. Projekt "LinnaSulps" seab eesmärgiks lahendada suplusvee saastumise probleem, mis kujutab endast tõsist terviseriski ja põhjustab ka majanduslikku kahju. Keskkonnaveed on sageli reostatud fekaalidega, mis pärinevad erinevatest allikatest, sealhulgas reoveest, põllumajanduslikust äravoolust ja sademeveest. Traditsioonilised meetodid vee kvaliteedi jälgimiseks on aeglased ega suuda sageli pakkuda õigeaegset teavet, jättes inimesed reostusjuhtumite osas teadmatusse.
Innovatiivne lahendus reaalajas vee kvaliteedi haldamiseks
LinnaSulps toob turule tervikliku lahenduse, mis võimaldab peaaegu reaalajas hinnata ja hallata suplusvee kvaliteeti. Kasutades sensoreid ja tehnoloogiat fekaalide indikaatorbakterite tuvastamiseks, integreeritakse projektis IoT-andurid, meteoroloogilised ja georuumilised andmed, et pakkuda täpseid ja õigeaegseid prognoose.
LinnaSulpsu lahendus koosneb kolmest põhikomponendist:
- Tehnoloogiline tööriistakomplekt – sensorid ja molekulaarsed tööriistad veereostuse tuvastamiseks ja hindamiseks
- Tehisintellekti-põhine andmeplatvorm – platvorm, mis kasutab masinõpet veekvaliteedi prognoosimiseks
- Mobiili-/veebirakendus – kasutajasõbralik liides, mis annab ajakohast teavet.
Pilootprojektid Eestis ja Iirimaal
LinnaSulpsu lahendust piloteeritakse Eestis Tartus ning Iirimaa linnades Fingalis ja Dún Laoghaire-Rathdownis.
Pilootprojekt hõlmab nutikate ujuvpontoonide või poide paigaldamist, mis on varustatud sensoritega, et pakkuda pidevat ülevaadet veekvaliteedist.
Projekti lõppeesmärk on luua skaleeritav lahendus, mida saab kohandada erinevatesse linnakeskkondadesse. Loodav veekvaliteedi hindamise mudel tagab, et kohalikel omavalitsustel on võimalik säilitada kõrgeid veekvaliteedi standardeid ilma ulatuslike tehniliste teadmiste või ressurssideta.
LinnaSulpsu edu parandab rahva tervist ja -ohutust ning toetab sinist majandust, kaitstes puhkeveealasid nagu supelrannad ja supluskohad ning edendades turismi. Läbipaistvad ja kättesaadavad veekvaliteedi andmed annavad kogukondadele võimaluse teha teadlikke otsuseid oma kohalike veekogude kaitsmiseks.
Projekti meeskond
- Tallinna Tehnikaülikool: Prof. Sadok Ben Yahia, Uljana Reinsalu, nooremprofessor Anu Masso
- Dublini Linnaülikool: Ciprian Briciu-Burghina, nooremprofessor Ali Intizar, nooremprofessor Marcos Dias
- Tartu Ülikool: Peeter Laas, Prof. Tanel Tenson, nooremprofessor Veljo Kisand
- FinEst Targa Linna Tippkeskus: Külle Tärnov
- Tartu linn: Marion Kade, Aija Kosk, Liina Helmoja, Lilial Lukka
- Fingal (Beaches): Rita McGrath
- Dún Laoghaire-Rathdown (dlr)
- Smart Dún Laoghaire: Boris Tomas
- dlr Digital Strategy: Ronan Herron
- dlr Beaches: James Phelan
Targa linna ideekonkursi neljas voor
FinEst Targa Linna Tippkeskusel on käimas neljas targa linna ideekonkurss, mille käigus kogusime linnadelt neid painavaid probleeme.
16. septembriks laekus meile 35 lahendusideed 20 linnalise väljakutse lahendamiseks peamiselt TalTechi kui ka teiste ülikoolide teadlastelt ja ettevõtetelt. Tutvuge esitatud lahendusideedega ning uurige võimalusi liituda lahendusidee meeskonnaga ja teha koostööd linnadega, et ühiselt 15. novembriks esitada pilootprojekti ettepanek.
Miks liituda targa linna ideekonkursiga?
- Pilootprojekti arendamise ja testimisega seotud kulud katab targa linna tippkeskus 100% ulatuses.
- Testige oma uurimistulemusi linnades, lahendades nende reaalseid probleeme.
- Arendage rahvusvahelise turupotentsiaaliga uudset lahendust.
- Tehke koostööd interdistsiplinaarse tiimiga.
- Koguge andmeid oma pikaajaliste uurimistööde tarbeks.
Pilootprojektid on 100% rahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondi ja Eesti Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt.