Tallinna Tehnikaülikool

Novembris alanud PRO-COAST projekt keskendub rannikualade kaitsele ja kogukondade võimestamisele.

Tartu kolledž osaleb rahvusvahelises Euroopa Horisondi programmist rahastatavas teadus-arendusprojektis „Sotsiaalseid muutusi võimaldavad proaktiivsed lähenemised“ (PROactive approach for COmmunities to enAble Societal Transformation, PRO-COAST). Projekti fookuses on rannikukalade ökosüsteemid ning üks üheksast testalast on Kloogaranna-Laulasmaa rannikupiirkond Lääne-Harjumaal. 

Projekti raames valmib uuenduslik uurimisraamistik selleks, et rannaalade elurikkuse uurimine arvestaks sealsete elanike huvisid ja vajadusi ning võtaks arvesse keerulisi seoseid sotsiaalsete ja ökoloogiliste küsimuste vahel. Projekti eesmärk on võimestada rannapiirkondade kogukondi selleks, et sealset elurikkust ja ökosüsteemi teenuseid säilitada ja taastada.

Projekti üheksa testalaga on esindatud kõik viis Euroopa rannikutüüpi ja need asuvad nii EL liikmesriikides kui ka väljaspool neid – lisaks Eestile veel Maltal, Itaalias, Sloveenias, Iirimaal, Rumeenias, Ühendkuningriikides, Norras ja Montenegros. Iga testala tarbeks luuakse koos kohalike asjaosalistega tööriistakastid, mis aitavad ellu viia edukaid elurikkuse kaitse algatusi koos kohalike kogukondadega. Projekti tasandil aga sünteesitakse testalade tegevuste tulemustest kokku laiem raamistik, mida saab kasutada sotsiaalsete muutuste ellukutsumiseks kõikidel Euroopa väärtuslikele rannaaladel. Laulasmaa-Kloogaranna testalal saab rõhk olema sellel, kuidas piirkonna rekreatiivset survet, loodusväärtusi ja kohaliku kogukonna ootusi tasakaalustada. Piirkond valiti Eesti uurimisalaks seetõttu, et sealseid rekreatiivseid ökosüsteemi teenuseid on uuritud ka varasemate teadusprojektide raames ning rannapiirkonna kasvav populaarsus mõjutab üha enam selle elu- ja looduskeskkonda. Tartu kolledži kui partneri põhiülesandeks saab olema Eesti testalaga seotud tegevuste läbiviimine - sihtrühmade kaasamine, andmete kogumine ja nende analüüsimine ning ettepanekute tegemine Eesti oludele sobiva uurimisraamistiku koostamiseks. Kolledžist osalevad projektijuht Kadri Tillemann, vanemlektor Jane Raamets ja nõunik Mari Ivask.  

Projekti kogueelarve on ligi 3,8 miljonit eurot, Tartu kolledži tegevuste eelarve omakorda 107 525 eurot. Projekt kestab 3 aastat ja selles osaleb kokku 20 partnerorganisatsiooni – nii teadusasutusi kui ka kodanikuühendusi. Projekti juhtpartner on ESUG (European Sustainable Use Group) Belgiast.

Lisainfo ja kontakt:

Kadri Tillemann

PROCOAST projektijuht

kadri.tillemann@taltech.ee

insener_tartu_kloogaranna

Pilt: Maarja Zingel. PRO-COAST Eesti testala piires asuv hiljuti rekonstrueeritud Kloogaranna rand on viimaste aastate jooks puhkajate jaoks üha atraktiivsem