Tallinna Tehnikaülikool

Seinte värvimise ja tapeediga üle kleepimise asemel soovitavad TalTechi teadlased kasutada traditsioonilisi viimistlusmaterjale, mille eeliseks on looduslähedus, väiksem keskkonnajalajälg, taaskasutamise võimalus ja tihtipeale isegi meeldivam sisekliima, vahendab Postimees.

loodussõbralikud viimistlusmaterjalid lubi savi
Foto: Pixabay

Autor: Kristina Traks

Sellised viimistlusmaterjalid on näiteks savi, lubi, kanepibetoon ja paberkrohv. Savi on eestlased ehitusmaterjalina kasutanud aastasadu. Ka Tallinna Tehnikaülikoolis on savi omadusi uuritud juba aastaid. Tehnikaülikooli inseneriteaduskonna Tartu kolledži ehitusmaterjalide ja -füüsika õpperaja kaasprofessor Aime Ruus ütleb, et idee savikrohvi niiskustehniliste omaduste uurimiseks tuli ettevõttelt Saviukumaja, kes tegeleb Lõuna-Eestis savikrohvide tootmise ja müügiga. „Savi koostis on väga erinev sõltuvalt piirkonnast, kust see pärit on,“ ütleb Ruus. „Meie katsetest tuli välja, et erinevat päritolu savide veeauru sidumisvõime erines lausa paarkümmend korda.“

Savikrohvi kasutusvõimalused tänapäeval on suured. Seda leidub kõikvõimalikes toonides ning huvi selle viimistlusvahendi sõnul kasvab Ruusi sõnul pidevalt. Kusjuures mitte ainult Eestis, vaid ka välisturgudel: Saviukumaja tegutseb rahvusvaheliselt ja on käinud seinu savikrohvimas ka näiteks Lähis-Idas. „Savikrohvi kasutamine on mõnes mõttes enesetunde teema – ühelt poolt ta loob sellise sisekliima, et ruumis ongi väga hea olla, kuid teisalt annab hea enesetunde teadmine, et tegemist on ehedalt loodusliku, traditsioonilise ja taaskasutatava materjaliga,“ ütleb Ruus.

Väärtuslik ehitusmaterjal lubi

Looduslik ja traditsiooniline materjal on ka lubikrohv, mida on Eestis ajalooliselt kasutatud nii siseviimistluses kui ka välisfassaadidel. Lubi on väärtuslik ehitusmaterjal, mille abil on üles ehitatud näiteks Tallinna vanalinn, kus enamik hooneid on ülekrohvitud just lubimördiga. Lubikrohviga viimistletud sisepinnad tagavad ruumides stabiilsema õhuniiskuse. Lubjaga töödeldud pinnad on antistaatilised ja paraneb konstruktsioonide tulepüsivus. „Lubikrohvi puhul on huvitav karboniseerumise teema. Savist on ta põhimõtteliselt väga erinev materjal, näiteks on tema keskkonnajalajälg teistsugune juba seetõttu, et lubi vajab kasutamiseks põletamist. Samas seinas olles lubi seob süsinikku,“ selgitab Ruus. Lubikrohvi saab kasutada nii talumajades, linnakorterites aga ka kõrvalhoonetes. Krohvida saab erinevaid pindu ja lubi sobib ka niisketesse ruumidesse, nt keldritesse.

Mida kujutavad endast viimistlusmaterjalidena kanepibetoon ja paberkrohv, loe edasi Postimehest.

Laeb infot...