Tallinna Tehnikaülikool

Eestis ei juhtu just sageli, et ülikoolid Tallinnas ja Tartus teevad pikaajalisi ning mahukaid teaduslikke koostööprojekte, milles fookus on suunatud keskustest väljapoole. Nii on tänavu augustis loodud TalTechi ja Tartu Ülikooli konsortsium Õiglase Ülemineku Fondi meetme rakendamiseks vägagi tähelepanuväärne.

ÕÜF23

Mare Roosileht, TalTech Virumaa kolledži direktor ja ÕÜFi konsortsiumi koordinaator

Eesti kahe juhtiva ülikooli koostöö on suunatud teaduspõhiste lahenduste leidmisele, mis muudaksid õiglase ülemineku Ida-Virumaal Eesti uueks edulooks. Õiglase ülemineku eesmärk on aidata Ida-Virumaal ületada põlevkivitööstuse vähenemisest ja töökohtade kadumisest tulenevaid väljakutseid ning leida uusi rohe- ja ringmajanduse lahendusi, mis sobiks just sellele piirkonnale.

Ida-Virumaa on olnud traditsioonilise põlevkivitööstuse kese, ent tööstusharu tippajad jäävad möödunud sajandisse. Nüüd on Euroopa Liidus ja Eestis võetud eesmärgiks käesoleva sajandi keskpaigaks läbi viia rohepööre. Mis paratamatult tingib vajaduse leida ka Ida-Virumaale uued majandusarengu hoovad.

Võtmeks on koostöö ettevõtete ja teadlaste vahel

See eesmärk on ühtlasi uueks võimaluseks nii kohalikele ettevõtetele kui teadlastele. Euroopa Liidu õiglase ülemineku fondist (ligi 340 miljonit eurot) on rakendamisel õiglase ülemineku teadus- ja haridusmeetmed kogusummas üle 70 miljoni euro. Nende investeeringute eesmärk on toetada siinse piirkonna majanduse mitmekesistamist, keskkonnasäästlikku tehnoloogiat ning teadmusmahukuse kasvu, samuti pakkuda taseme- ja täiendõpet maakonna jaoks olulistes valdkondades.

Õiglase ülemineku teadusmeetme edukus sõltub tihedast koostööst ettevõtete ja ülikoolide vahel. Koostöö võimaldab ettevõtetel kasutada kõrgkoolide teadlaste teadmisi ja vahendeid, samal ajal kui ülikoolid saavad teha praktilist teadus- ja arendustööd, mis vastab ettevõtete vajadustele. Tulemusena töötatakse välja uuenduslikke tooteid ja teenuseid, mis loovad ettevõtetele konkurentsieeliseid. Ka kõrgkoolide konsortsiumi uurimissuunad tekkisid ulatusliku kaardistamise tulemusena, mille käigus pakutud uurimisprojekte hindasid piirkonna ettevõtjad.

Konsortsiumi tegevusi teostatakse osapoolte Ida-Virumaal paiknevate kolledžite, TalTech Virumaa kolledži ja TÜ Narva kolledži baasil. Avatakse uusi ja arendatakse olemasolevaid tasemeõppekavasid ning pakutakse mikrokraade ja täienduskoolitust lähtudes olemasolevate ja uute ettevõtete vajadustest.

Õiglase ülemineku meetmega laiendatakse märkimisväärselt piirkonna teadustöö võimekust, see tähendab nii teadusasutuste olemasolevate suundade arendamist kui ka uute tehnoloogiate ja ärimudelite väljatöötamist. Kokku alustab teadusmeetme raames tööd 22 TalTechi ja TÜ teadlaste uurimisrühma ning Ida-Virumaa kolledžites sisustatakse teadus- ja arenduslaboreid ligi 5,5 miljoni euro eest. Haridusmeetme abil rahastatakse viie olemasoleva õppekava arendamist ning viie uue väljatöötamist.

Fookusteemasid on neli

Õiglase ülemineku konsortsiumil on seatud uurimiseks neli fookusteemat: taastuvenergia ja hajuslahendused; tööstus 4.0; keemiliste protsessidega väärindamine; siirdeprotsessid ja juhtimismudelid.

Ida-Virumaa jaoks on üks olulisemaid fookusvaldkondi üleminek taastuvenergiale ja digitaliseerimisele. See hõlmab tuule- ja päikeseenergia arendamist, nutikate võrkude loomist ning digitaalsete lahenduste rakendamist nii tööstuses kui ka avalikus sektoris. Ettevõtted saavad siin leida uusi ärisidemeid ja teadlased võivad panustada uuenduslikesse tehnoloogiatesse.

Jäätmete taaskasutamine ja CO2 kinnipüüdmine on aga olulised sammud ringmajanduse suunas. Ettevõtted saavad uurida jäätmete taaskasutamise võimalusi ja teadlased panustada keskkonnasäästlikesse tehnoloogiatesse.

Kokkuvõttes tõden, et õiglane üleminek on ambitsioonikas protsess, mis toob kasu nii Ida-Virumaa ettevõtetele kui ka teadlastele. Meil kõigil tuleb kohaneda majanduslike ja keskkondlike muutustega ning pöörata pilk tulevikku, kus võtmesõnadeks on jätkusuutlikkus ja innovatsioon.

Kõigil neil teemadel arutleme põhjalikumalt 22. novembril Jõhvis toimuval esimesel Õiglase Ülemineku Foorumil. Seal kohtuvad teadlased ja ettevõtjad, et jagada ootusi ja võimalusi seoses uute arengutega. Foorum on suurepärane võimalus saada ülevaade osapoolte plaanidest, kuulata inspireerivaid kõnelejaid ning luua kontakte. Ootame sinna kõiki, nii teadlasi, ettevõtjaid kui ka tudengeid, keda õiglase ülemineku teemad kõnetavad.

ÕIGLASE ÜLEMINEKU FOORUM 2023 22. novembril 2023 Jõhvi Kontserdimajas

9.00       Osalejate registreerimine ja tervituskohv

10.00     Tervitussõnad

10.10     Regionaalminister Madis Kallas

10.30     Rahandusministeeriumi õiglase ülemineku koordinaator Ivan Sergejev

10.50     TalTechi ettevõtlusprorektor Erik Puura

11.00     Tartu Ülikooli arendusprorektor Tõnu Esko

11.10     TalTech Virumaa kolledži direktor, ÕÜF konsortsiumi koordinator Mare Roosileht

11.30     Virgutuspaus

12.00     Ettevõtjate paneeldiskussioon: Andrus Durejko Eesti Energia; Ahti Asmann Viru Keemia Grupp; Raivo Vasnu NPM Silmet; Kai Realo R-S OSA Service

13.00     Teadlaste paneeldiskussioon: Allan Niidu, Alar Kuusik Tallinna Tehnika­ülikool; Enn Lust, Margit Keller Tartu Ülikool

14.00     Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere

14.30     Lõuna

Konverents toimub eesti keeles ja on osalejatele tasuta.

Konverentsile registreerumise tähtaeg on 14. november 2023.

Registreeru siin.