Tallinna Tehnikaülikool

29. septembril on kõik väikesed ja suured teadushuvilised oodatud Tallinna Tehnikaülikooli Teadlaste Ööle. Loodusteaduskonnal on sel aastal avatud lausa 11 erinevat töötuba ja laborit kuhu on oodatud erinevas vanuses külalised. Töötoad on tasuta. Tule ise ja võta sõbrad ning pere kaasa!

Teadlaste Öö loodusteaduskonnas

Töötubadesse tuleb ette registreerida. Enamus töötube kestavad 45 minutit, seega jõuad vajadusel hoonete vahel liikuda.
Nooremad külastajad on oodatud koos vanematega (jälgi vanuselist soovitust töötoa kirjeldusest).
NB! Kui tuled saatjana koos väiksema lapsega, palun broneeri ainult üks pilet kahe peale.

Loodusteaduskonna töötoad toimuvad aadressil Akadeemia tee 15, Tallinn.
Va. Töötuba “Arvutiga keemia“ (Akadeemia tee 15a) ja “Miks tunnelid kokku ei varise?“ (TalTech Ehituse mäemaja, Mäepealse 3, Tallinn)

REGISTREERI LOODUSTEADUSKONNA TÖÖTUBADESSE

Kohapeal on ka "Kohvinurk teadlastega" - tule tutvu eriala spetsialistidega ning saa rohkem teada, kuidas näeb välja nende igapäevane tööelu, mis põnevaid toimetusi nad teevad ning kuidas üldse teadlaseks saadakse! 

Loodusteaduskonna töötoad:

Ruum: 344
TalTechi Keemia ja biotehnoloogia instituudi instrumentaalanalüüsi õppelabor kutsub osa võtma töötoast „Värvilised ja helendavad molekulid“. Töötoas uurime, kust tulevad värvid ja helendus, teeme ise mitmevärvilise ilutulestiku, vaatame, kuidas molekulid võivad vihastuda, süütame võlulambi, kontrollime, kui puhtad on meie mobiiltelefonid, ning palju muud põnevat! Tulge ja saate teada, millised protsessid ja molekulide omadused vastutatavad kõige mainitu eest. Kindlasti saate ka midagi koju kaasa mälestuseks! Antud töötuba on eriti soovitatav põhikooliealistele.

Ruum: 433
Töötoas osalejatel on võimalus orgaanilise keemia laboris maitsetaimedest pigmente ekstraheerida ning seejärel neid üksteisest kolonnkromatograafia abil eraldada.

Ruum: 160
Inimkeha koosneb ~37 triljonist rakust. Geenitehnoloogias kasutatakse geenide uurimiseks nii inimese kui ka loomade kudedest eraldatud rakke. Rakud on aga niivõrd väiksed, et neid palja silmaga ei näe ning seetõttu kasutakse rakkude vaatamiseks mikroskoope. Töötoas arutleme koos, kuidas rakke teaduses kasutatakse ja heidame mikroskoobi abil pilgu rakkude imelisse maailma.

Ruum: 343

Lipiidid on vees mittelahustuvad biomolekulid, mis mängivad kõikides organismides olulist rolli. Nad on põhikomponendiks rakumembraanides ning esinevad mitmete signaamolekulidena. Lisaks täidavad nad kaitsefunktsiooni erinevates taimedes ning toimivad energeetilise varuainena nii taimsetes kui ka loomsetes kudedes. Käesolevas töötoas uurime, kuidas lipiidid käituvad erinevates keskkondades ja kuidas stabiliseerida vees mittelahustuvaid lipiide vesikeskkonnas.

Valgud on biomolekulid, mis on seotud kõigi organismi eluliste protsessidega. Näiteks koosnevad lihas- ja sidekude peamiselt valkudest ning ka mitmed hormoonid on valgulised. Lisaks osalevad mitmed valgud DNA transkriptsioonis ning toimivad erinevate ensüümide rollis, reguleerides mitmesuguseid biokeemilisi reaktsioone. Valkude funktsioonid ja omadused sõltuvad peamiselt nende struktuurist. Antud töötoas uurime mitmete valkude stabiilsust ja struktuurimuutusi erinevates keskkondades.

Ruum: 153
Jäätise valmistamise töötoas vaatame kuidas sool muudab vee külmumistemperatuuri ja kasutame seda ära jäätise valmistamisel. Samuti teeme jäätist vedela lämmastikuga.

Ruum: 209
Tutvustame õpilastele mikrofluidika miniatuurset maailma, sealhulgas teeme katseid.

NB! Töötuba toimub aadressil: Akadeemia tee 15a, Tallinn
Ruum: ICT-121

Arvutuskeemias on molekulide alggeomeetria ehk nende kuju, üks olulisemaid asju, sest see on kõigi edasiste arvutuste alguspunkt. Selle töötoa käigus joonistame Avogadro graafilise redaktori abil tuntud orgaanilise molekuli (dopamiin, ibumetiin või kofeiin) 3D-struktuuri. Seejärel optimeerime värskelt joonistatud 3D-struktuure ja lõpuks visualiseerime molekulide vibratsiooni ja infrapunaspektreid. Nii leiame molekuli struktuuri ja selle omadused. Teoreetiliseks taustaks räägitakse paar sõna ka arvutuskeemiast ja spektroskoopiast ning näidatakse mõningaid meie praeguseid uuringuid.

Ruum: 120
Camera obscura oli üks esimesi riistu, mida kasutati fotode tegemiseks. Tänu oma lihtsale konstruktsioonile on seda võimalik ehitada väga lihtsatest vahenditest. Töötoas räägime camera obscura tööpõhimõttest. Seejärel saab iga õpilane ehitada ka endale lihtsa camera obscura, millel on olemas suurenduse funktsioon. Antud kaameraga saab asju vaadata, pildistamiseks tuleb ise kaamerat edasi ehitada.

NB! Töötuba toimub CON maja mäeteaduste laboris.
Saad proovile panna oma insenerioskused ning oma kätega ehitada allmaakaevanduse tunnelilae maketi. Kas Sinu ehitatud lagi on kindel või variseb sisse? Soovitatav vanus alates 8. a.

Ruum: 109
Kasutades kooli taseme geomeetriat määrame päeva pikkuse Kuu peal analüüsides Apollo 12 ekspeditsiooni pilte. Soovitatav gümnaasiumi õpilastele ja vanematele.

NB! Töötuba toimub aadressil: Raja 15, Tallinn. Mektorys 
Ruum: 011
Töötoas osalejad saavad lähemalt tuttavaks Eesti tulevikumaavara – rohelise liivakivi e glaukoniitliivakiviga. Gustav Adolfi Gümnaasiumi noored teadlased tutvustavad läbi katsete rohelist liivakivi ning räägivad, mis see tulevikus meile vajalik on. Töötuba sobib 12a ja vanematele.

Laeb infot...