28. ja 29. septembril toimus Tallinna Tehnikaülikoolis teadlaste öö, kuhu tuli kohale sadu inimesi teadust kuulama, vaatama ja oma kätega tegema.
Reede õhtul võis Mustamäel TalTechi peamaja ees näha harvaesinevat vaatepilti. Kaks pisikest tirtsu tüürisid üritusele, roosad jakid seljas ja sõiduvahendiks jooksuratas. Päris rattani tuli ilmselt veel kasvada. Nende sihiks oli töötuba „Teeme välku ja pauku,“ kus pooleteise tunni jooksul sai mõlemat ka tehtud.
Välk ja pauk ei olnud võõras ka ühte teise töötuppa suundunud poisile, kes varem käinud TalTechis ühe korra – suvisel laulupeo ettevalmistusel. Pidu läks hästi. „Kuivaks jäin,“ sõnas ta. Mäletatavasti sadas nagu oavarrest ning lisaks silmadele olid märjad ka varbad. Ja seal, lauluväljaku ekraanil pidu jälgides nägi ta, kuidas välk maasse lõi, otse sealsamas.
Kokku oli erinevaid lugusid põimunud teadlaste öösse kõvasti - osales või registreerus 1071 uudishimulikku. Lisaks pisikestele maailmavallutajatele oli näha ka teadmishimulisi täiskasvanuid.
„Siin on nii palju erinevaid asju, et sellised sündmused võiks tihedamini olla!“ leidis üks härra, kes ei osanudki kohe kuskile minna. Ta käed voltisid lahti pisikest paberit, millele erinevad huvipakkuvad sündmused kirja pandud. „Ma ei oskagi valida…“
Sündmusi oli siin palju – kolledžites ja Mustamäe linnakus oli valida ligi kuuekümne erineva vahel. Sai vaadata vihastavaid molekule ning kohvitada teadlasega, vaadata päikeseelemente ning valgusdioode, uurida valgust ning ennekõike mõista, mida ja miks teadlased teevad.
Jäätise valmistamise töötoas valmistati külma maiuspala lämmastikuga. Lapsed said kohe aru, et sisuliselt on tegemist nende lemmikjäätisega – MiniMelts.
See aga osutus nii populaarseks, et kõik soovijad ära ei mahtunudki. Ühele emale pakuti asemele võimalust minna lapsega ehitama camera obscurat ehk fotoaparaadi eelkäijat. Naine kohkus – tütrele ei meeldi füüsika ja üldse ei saa aru, miks seda õppida on vaja. Aga kas pole see siis õige koht, et füüsikast aru saada?
„Me ei osanud oodata, et füüsika nii lahe on,“ leidsid nad peale töötuba rahulolevana.
Seda sai vaadata ka Tartus, Kuressaares ja Kohtla-Järvel. Viimases on teadlaste öö toimunud tosin aastat järjest. „Toimib juba rahvaraadio,“ ütles sündmust Kohtla-Järvel hallanud Anna Kaljusaar.
Sest teadus ei ole kusagil mujal. See on meie ümber ning samaväärt maailmas kui maailm selles. Aitäh tulijatele ning kohtume järgmisel aastal!
Fotod Tallinna teadlaste ööst on siin.