Tallinna Tehnikaülikool

TalTechis toimub 27. septembril Teadlaste öö, kus IT-teaduskond pakub töötubasid ja demonstratsioone teemadel nagu arvutimängud, programmeerimine, AI kiibid ja ajulained. Õhtu lõpetab intrigeeriv paneeldiskussioon IT hariduse tuleviku ja e-riigi arengusuundade üle.

Nokamütsi ja tumedate vuntsidega keskealine meesterahvas juhendab noormeest, kellel on peas virtuaalreaalsuse prillid.
Teadlaste ööl saab katsetada liitreaalsuse prille ja kogeda, mida saab teha eksperimentaalse laboriseadme HoloLens 2 AR-ga. Foto: Heiki Laan.

Ootame kell 18:00-20:30 IT-majja (Akadeemia tee 15a) ja IT Kolledžisse (Raja tn 4c) tegutsema ja kuulama nii mudilasi, põhi- ja keskkooli õpilasi kui ka täiskasvanuid. Osalemine on tasuta, kuid registreerumine on vajalik.

Registreeru

Mida Teadlaste ööl teeme?

Ringkäigul tutvud Hollywoodi filmidest tuttava robotkoeraga, sukeldud robotkilpkonnaga laevavrakile ja saad teada, miks on robotvurrud kaevandustes hädavajalikud. Kui sa ammu lehma näinud pole, siis meil on täissuuruses lehm olemas. See on harvaesinev võimalus külastada TalTechi ühte kõige robotiküllasemat laborit – Biorobootika keskust. 

Akadeemia tee 15a, TalTechi IT-maja 1. korrus, Biorobootika keskus.

Töötoas tutvume elektroonika analoog- ja digitaalmaailmaga, kus kõigepealt tutvume elektrooniku põhitööriistaga – multimeetriga, mida kasutame takistuse ja pinge mõõtmiseks ja vaatame kuidas neid mõõtmisi saab siduda juba põhikoolis õpitud Ohmi seadusega. Labori teises pooles liigume digitaalmaailma, kus kasutame Arduino arendusplaati, mida programmeerime, et juhtida valgusdioodi ja kõlarit. 

Ehitajate tee 5, U02-205.

TalTechi Robotiklubi abivalmid liikmed aitavad sul kokku panna toimiva Folkrace roboti ja selle spetsiaalsel rajal proovile panna. Folkrace on põnev võistlus, kus autonoomsed robotid kihutavad läbi takistusterohke raja. Töötuba võimaldab robootikaga tutvuda mängulise harjutuse käigus, pakkudes lõbusat ja praktilist viisi roboti ehitamise ja programmeerimise õppimiseks. 

Akadeemia tee 15a, TalTechi IT-maja 1. korrus, ICT-121/122.

Töötoas osalejad saavad üle interneti juhtida teises majas asuvat telerobotit ning läbida aja peale rallirada. Tegevuses osalemine annab kogemuse, kuidas on juhtida füüsilist seadet täpsuse ja aja peale, kui seadme juhtimises võib tekkida ajaline viivitus. Lisaks saavad töötoas osalejad suhelda robot-assistent Temiga ja hinnata, kas robot saab inimeselt töö ära võtta. 

IT Kolledž, Raja 4C, I korruse fuajee.

Vaba tarkvara õhtul räägime lühidalt, mis on vaba tarkvara ja miks ning milleks on seda hea kasutada. Seejärel on kõigil võimalus kaasa võetud arvutile paigaldada vaba tarkvara. Seda saab teha nii virtuaalarvutina kui ka laadida otse riistvarale. Kui osaleja valik on otse riistvarale, siis on soovitav eelnevalt teha olulistest andmetest varukoopia. Kui osalejal arvutit kaasas ei ole, siis saab harjutada vaba tarkvara paigaldamist ka ülikooli laboriarvutile virtuaalarvutina.

Arvutile saab lisada ka vabavaralisi arvutimänge ning demome spetsiifilisi rakendusi. 

Töötoas osalejale vanusepiiri ei ole, kuna vabavara leidub igale vanusele. Arvutile tarkvara paigaldamiseks on vajalikud haldaja õigused. Osalejaid jäädvustatakse. 

Raja 4C, Tallinn, 4. korrus, ruum 407 (ICO-407).

Ehitame Lego-klotsidest ägeda joonistusroboti ja paneme selle tööle oma programmiga. Sinu robot loob paberile korrapärase mustri – sinu esimene generatiivse kunsti projekt! Valminud teose saad soovi korral ära värvida ja koju kaasa võtta.

Akadeemia tee 15a, TalTechi IT-maja 1. korrus, ICT-121/122.

Saad arvutimängus ise väikseid muudatusi teha ja kohe proovida, kuidas need mängimist mõjutavad. Lisaks saad teada, kuidas mänge luuakse ja kuidas mänguarendusega alustada.  

Akadeemia tee 15a, TalTechi IT-maja aatrium 1. korrusel.

Avastage edasiarenenud tehnoloogia ja praktilise füüsika põnev kooslus. Esitleme HoloLens 2 liitreaalsuse (AR) demonstratsiooni, kus näete eksperimentaalset laboriseadet nimega mitme paagi süsteem. See seade simuleerib tasemekontrolli probleeme, mis esinevad kemikaalide töötlemise üksustes, veepuhastusjaamades ja mujal. 
 
Rakendame ka digitaalse kaksiku kontseptsiooni. Esmalt ilmub liitreaalsusesse mitme paagi süsteemi virtuaalne versioon, mis kutsub osalejaid kohandama regulaatori seadeid. Seejärel kantakse nende häälestatud seaded päris süsteemi, mis asub kohe virtuaalse esituse kõrval. 
 
Kogemus annab võimaluse vaadata tuleviku tehnoloogiaid. Liituge meiega teekonnal läbi liitreaalsuse ja füüsika maailma. 

Akadeemia tee 15a, TalTechi IT-maja aatrium 1. korrusel.

WaveTwin projekt aitab kaitsta keskkonda ja muudab merel navigeerimise ohutumaks, eriti tuuleparkide ehitamisel. Praegused meetodid ei ole piisavad, eriti Läänemere jaoks, mistõttu on vaja paremaid lahendusi. 
 
Selleks kasutab meeskond satelliitide radaripilte ja tehisintellekti, et hinnata lainete suurust ja energiat. See lähenemine väldib kallite ujuvate mõõteseadmete paigaldamist üle terve mere. 
 
Projekti eesmärk on luua Läänemere digitaalne kaksik, mis mõõdab täpselt lainemustreid ja parandab meie arusaamist ookeanist. 

Akadeemia tee 15a, TalTechi IT-maja aatrium 1. korrusel.

Tule ja avasta, kuidas sinu aju töötab! Näitame seadmeid, millega mõõdetakse ajulaineid, ning selgitame, mida need lained sinu vaimsest seisundist räägivad.

Inimaju koosneb umbes 100 miljardist neuronist, mis loovad pidevalt elektrilisi signaale. Töötoas registreerimegi peanahalt nende neuronite aktiivsust ja näitame, kuidas ajulained muutuvad vastavalt sinu seisundile. Stressivabal hetkel saad isegi oma silmaga näha selgeid alfa-laineid. 

Õpid tundma erinevaid ajulainete mustreid ja seda, mida neist välja lugeda saab – see on suurepärane võimalus oma aju paremini tundma õppida! 

Akadeemia tee 15a, TalTechi IT-maja aatrium 1. korrusel.

Saad teada, kuidas sünnib mikrokiip – tänapäeva tehnoloogia süda. Uurime kiibidisaini ja tootmise protsessi, alates ideest kuni valmis tooteni. Räägime, miks täpsus on oluline, ja näitame, kuidas teaduslikud põhimõtted aitavad luua kiireid ja energiatõhusaid kiipe. 

Akadeemia tee 15a, TalTechi IT-maja aatrium 1. korrusel.

Lühiloengud ja paneeldiskussioon

Tarkvarateaduse instituudi doktorant Elli Valla räägib oma teekonnast IT-valdkonda – mida on see tema jaoks andnud, kuhu ta on jõudnud ning millist potentsiaali näeb tehisintellekti rakendamisel tervisetehnoloogiates?

Akadeemia tee 15a, TalTechi IT-maja aatrium 1. korrusel.

Kuidas õppida programmeerimist põneval ja kaasahaaraval viisil? Mängude tegemine on selleks suurepärane võimalus. Arvutisüsteemide arenduse tudengi Karlis Saarna loengus jagatakse päriselulisi kogemusi programmeerimise õppimisest ning antakse praktilisi näpunäiteid, kuidas alustada oma unistuste mängu loomist nii, et seda saaksid mängida inimesed üle kogu maailma.

Akadeemia tee 15a, TalTechi IT-maja tudengiteala 1. korrusel.

Kaugkohalolu robotid annavad võrreldes videokõnega võimaluse ruumis ringi liikuda ning läbi selle ennast rohkem kohal tunda. Mida arvavad sellest aga päriselt kohal olevad inimesed? Uskumatuid juhtumisi IT didaktika uurimisrühma teadlastelt. 

Akadeemia tee 15a, TalTechi IT-maja tudengiteala 1. korrusel.

Loengu käigus vaatame, millised on ajulained, mis info on neis peidus ning kuidas see info paremini nähtavaks teha.  Saladusi paljastab tervisetehnoloogiate instituudi professor Maie Bachmann.

Akadeemia tee 15a, TalTechi IT-maja tudengiteala 1. korrusel.

Mis on keeletehnoloogia ja miks on seda vaja? Doktorant Joonas Kalda loengus tuleb juttu erinevatest keeletehnoloogia valdkondadest nagu automaatne kõnetuvastus, teksti summeerimine ja kõnetõlge. Räägime nende tehnoloogiate kasutamisest eesti keeles ja konkreetsetest rakendustest, mis on meie laboris välja töötatud.

Akadeemia tee 15a, TalTechi IT-maja tudengiteala 1. korrusel.

Hiljuti on AI arendamine oluliselt muutunud, kuna tehisintellekt on hakanud üha enam integreeruma servandmetöötlusega, kus andmeid töödeldakse otse seadmetes ehk kohapeal. Ennustuste kohaselt töödeldakse 2025. aastaks üle 55% andmetest just kohapealse AI abil, ületades pilveteenuseid. Seda tuntakse ka kui serva-AI-d (inglise keeles "edge AI").

See trend esitab tarkvara- ja riistvaralahendustele uusi nõudmisi töökindluse, arvutusvõimsuse ja tõhusa ressursikasutuse osas. TalTechi töökindla arvutusriistvara keskuse juht Maksim Jenihhin räägib uutest kohapealse AI kiipidest ning Tallinna Tehnikaülikooli teaduspanusest ja projektidest. 

Akadeemia tee 15a, TalTechi IT-maja tudengiteala 1. korrusel.

Suvi on toonud IT-valdkonnale halbu uudiseid. Statistikaameti andmetel on noored hakanud seni populaarselt IT-alalt kaduma – tudengid ei leia enam töö- ega praktikakohti ning edukad IT-ettevõtted on olnud sunnitud töötajaid koondama.

Samas näitavad tulevikuprognoosid, et Eesti vajab igal aastal 2600 uut info- ja kommunikatsioonitehnoloogia spetsialisti. SA Kutsekoja analüüsi kohaselt on IT-sektoris järgmise seitsme aasta jooksul vaja üle 18 000 uue töötaja. Paneeldiskussioonis arutleme IT-hariduse ja tööturu teemadel: mis on hetkeolukord ja mida toob tulevik? Kas IT-tudengeid koolitatakse liiga palju? Kas nende tase vastab ootustele? Kas magistrikraad on vajalik? Kas väljaõpe vastab tööturu vajadustele ja mida peaksime tuleviku kohta teadma?

Panelistid: Doris Põld (ITL), Birgy Lorenz (TalTech), Martin Kuustik (Coop Pank), Urve Mets (SA Kutsekoda). Moderaator: Innar Liiv (TalTech).

Akadeemia tee 15a, TalTechi IT-maja tudengiteala 1. korrusel.