Tallinna Tehnikaülikool

Mente et Manu juhtkiri

Kui teadlased katseid tehes ja tõendusi vaagides seisukohale jõudsid, oli sotsiaalmeedia juba ära otsustanud, kuidas asjad on. See kehtib pea kõigis valdkondades: „Ma pole küll ekspert, aga…“ – ja hämmastavalt paljud lugejad võtavad järgnevat kui kindlat tõde, mitte kui mitteeksperdi arvamust.

Mari Öö Sarv, Mente et Manu peatoimetaja | Foto: Karl-Kristjan Nigesen

Rektor Tiit Land ütles mulle intervjuus, et isegi kui ühiskond, ajakirjandus või ka poliitikud me „tõejärgses“ ühiskonnas valivad usaldamiseks, levitamiseks või ka otsustamiseks miskit muud kui tõenduspõhised argumendid, on ülikooli ja teadlaste roll mitte väsida, mitte loobuda, mitte painduda. Mulle meeldib see. On tähtis, et teadlased veelgi valjemalt räägivad, mida nad on teada saanud. Valjemalt kui need, kes ei ole küll eksperdid, aga...

Tõenditest ja praktikutest räägivad ka selle ajakirjanumbri kõige põnevamad lood. Virumaa Kolledžis valmib teadustöö sellest, kuis andmeanalüüsi abil väljalangevust vähendada. Sama teema – väljalangevuse – teisest otsast räägib hariduspsühholoogide artikkel õppija motivatsiooni tekitamisest ja tapmisest. Kui lisada IT-teaduskonna kirjeldatud õppetunnid kevadisest distantsõppest, siis need kolm asja kokku pannes peaksime saama superülikooli, kus innuga õpivad kõik, kes immatrikuleeritud – ükskõik, millised on nakkuskordajad või reisipiirangud.

Head uut aastat kõigile!

Mari Öö Sarv

Laeb infot...