Tallinna Tehnikaülikool

VAATA VIDEOT MARTIN SARAPI ESINEMISEST!

Kui teaduste akadeemia president Tarmo Soomere loengukonkursi võiduviisiku välja kuulutas, tõstis ta esile TalTechi doktorandi Martin Sarapi head esinemisoskust. „Ta pakkus meile nauditavat sõnastust, mitmed pidasid teda kõige paremaks esinejaks,“ avaldas Soomere. 

Martin Sarap teadus 3 minutiga konkurss
"Teadus 3 minutiga" viis võitjat (paremal Martin Sarap, tema kõrval teine TalTechi noor teadlane Annette Miller). Foto: Reti Kokk/ Eesti Teaduste Akadeemia

Ehkki sotsiaalteemasid on lihtsam sõnastada ja arusaadavamaks teha kui tehnikateemasid, siis Soomere sõnul tehnikaülikooli noormees sellest ei hoolinud ja suutis näiliselt keerulise teema vägagi huvitavaks muuta. Ka Martin Sarapi esitluse viimane lause „Mitte keegi ei peaks ülekuumenenud mootorite tõttu kannatama!“ lõi saali kihama, mistõttu pakkus Soomere, et sellest lausest võiks saada loengukonkursi moto. Lisaks märkis žürii, et Sarapis on „vana kooli koolmeistri šnitti“.

Oma ettekandes rääkis Sarap, kuidas 3D-prinditud jahuti abil on võimalik muuta elektrimasinad oluliselt töökindlamaks ja tõhusamaks. Fakt on see, et ka tarbijad tahavad aina võimsamaid ja efektiivsemaid mootoreid. Näiteks transpordis – elektriauto kiirendust ja tippkiirust piirab suuresti toodetud soojusenergia. Sama võib öelda erinevate e-liikurite kohta, kus ülekuumenemisest tulenev seadmete kiire kulumine kujutab endas suurt väljakutset. Seega on jahedamatele mootoritele kindlasti turgu, kuid probleem on nende ehitamises. Parim võimalik jahutusseade on aga kujult nii keeruline, et seda on keeruline raske teoks teha, vähemalt ilma 3D-printerita.

Milline võiks olla lahendus? Sarap pakub välja, et üks võimalus on asendada tavapärase mootori radiaator tehisintellekti kavandatud ehk topoloogiaoptimeeritud jahutiga. Kui sellised geomeetriad on siiani olemas olnud vaid digitaalsel kujul, siis 3D-printeri abil on neid lõpuks võimalik ka päriselt valmis teha. Tulemus on keeruka ja elusloodusele omase kujuga objekt, mis on võimekam ühestki inimese enda poolt loodud jahutist. Paljutõotav on ka mootori mähiste otsene jahutamine, kuna just seal tekib enamus masinas toodetud soojusest.

Loe uudist edasi portaalist Novaator.

Vaata Martin Sarapi esinemist „Teadus 3 minutiga“ finaal-galal.

Martin Sarap on Tallinna Tehnikaülikooli elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi doktorant-nooremteadur, kes töötab elektrimasinate grupis kihtlisandustehnoloogia ehk 3D printimise kallal. Doktoritöö raames mõtleb ta välja ja katsetab erinevaid meetodeid, kuidas metalli 3D-printimist ära kasutada elektrimasinate jahutamiseks. Lisaks õpetab ta tudengeid aines "Elektromagnetism ja elektrimasinad", juhendab mitut bakalaureuse- ja magistritudengit ning viib läbi töötube nii Noore inseneri programmi kui ka Rakett 21 raames.

Artikkel ilmus portaalis Novaator Eesti Teaduste Akadeemia korraldatava konkursi "Teadus 3 minutiga" raames, mille pidulik finaal toimus 3. veebruaril.

Laeb infot...