Aasta teaduse populariseerijaks valiti TalTechi inseneriteadlane Raivo Sell robootika edendamise ja populariseerimise eest Eestis ning välismaal. Elutööpreemia sai pikaajalise süstemaatilise teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest mehaanikateadlane Jüri Engelbrecht.

„Raivo Selli entusiasm valdkonna vastu on jõudnud ülikooli seinte vahelt ka noorteni, mida tõestab ka märgatavalt tõusnud sisseastujate arv tootearenduse ja robootika erialale. Tema koostöö erinevate erialade teadlaste, üliõpilastega ning ettevõtetega on erakordselt laiahaardeline,“ rääkis tehnikaülikooli õppeprorektor Hendrik Voll.

Raivo Selli algatusel hakati 2001. aastal korraldama tehnikaülikoolis robootikakursusi. Nendest on tänaseks välja kasvanud planeedi suurim robootikavõistlus Robotex, mille üheks algatajaks oli Sell. Ta pani aluse tehnikaülikooli ühele edukaimale tudengiorganisatsioonile – Robotiklubile. Laiemale avalikkusele on ta eelkõige tuntud kui Eesti esimese isejuhtiva sõiduki Iseauto ellukutsuja ja projektijuht.

Iseautot on käinud uudistamas nii riigipead, ettevõtjad, üliõpilased, koolinoored ja teadlased üle maailma kui ka koolinoored. Iseauto aitab oma käega katsuda tulevikku ja nii kõige paremas mõttes populariseerida teadust, näidates, mida on võimalik tänaseid teadmisi targalt kombineerides ning uusi teadmisi juurde luues mõistuse ja kätega valmis teha. Praeguseks on Iseauto kommertsialiseerimiseks loodud Eesti ettevõte AuveTech, kes on võtnud Iseauto ka edukalt seeriatootmisse. Ettevõtte tuumiku moodustavad TalTechi vilistlased, kes just Selli käe all õppinud.

Konkursi elutööpreemia sai 2020. aastal Jüri Engelbrecht, kes on Tallinna Tehnikaülikooli vilistlane ja mehaanikateadlane. 1990. aastal valiti Engelbrecht Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikuks, aastatel 1994–2004 oli ta teaduste akadeemia president. Ta on üheksa monograafia ja kolme õpiku (kaas)autor. Tema sulest on ilmunud enam kui 300 artiklit, neist ligikaudu 200 eelretsenseeritavates ajakirjades ning tema juhendamisel on kaitstud 6 doktori- ja 7 magistritööd. Jüri Engelbrecht on oma teadustegevuse eest saanud mitmeid tunnustusi nii Eesti kui välismaal, sh kahel korral Eesti Vabariigi teaduspreemia (1992 ja 2008).

Eesti teaduse populariseerimise auhinna eesmärgiks on tunnustada Eestis teaduse populariseerimisega tegelevaid inimesi ja anda hoogu ja tähelepanu teadust ja tehnoloogiat avalikkusele tutvustavatele tegevustele. Konkurssi korraldavad Eesti Teadusagentuur ja Eesti Teaduste Akadeemia.

Lisainfo:
Epp Joala