Tallinna Tehnikaülikool

Mida muudaksid meie maailmas, kui sul oleksid kõik võimalikud teadmised ja oskused ükskõik mis teadusvaldkonnast? Sellise küsimuse küsisime 11 vahvalt tüdrukult, kes märtsi lõpus TalTechis toimunud lõpuüritusel said kätte tüdrukute teadusprogrammi diplomid.

STEM programmi lõpetamine TalTechis
STEM programmi lõpetamine TalTechis. Foto: Briti saatkond Eestis

Pole uudis, et juba varajasest teismeeast alates hakkab paljude tüdrukute huvi reaalainete vastu vähenema. Ülikooli sisseastumise ajaks on erinevus poiste ja tüdrukute valikute vahel drastiline, kuigi nende edasijõudmine reaalainetes on vägagi sarnasel tasemel. Tüdrukute teadusest kõrvale jäämise põhjuseks peetakse eelkõige stereotüüpe. Nende vastu võitlemiseks pole aga paremat viisi, kui oma kogemuste loomine, eriti just loodus- ja täppisteaduste (LTT) valdkonnas, kus keeruliste nimetuste taga peitub pea piiramatute võimalustega maailm.
 
Mittetulundusühingu VitaTiim poolt läbi viidud teadusprogramm viis tüdrukud AHHAA keskusesse ja Geenivaramusse, õpiti programmeerimist ja digianimatsiooni, tehti teaduslikke eksperimente ja mõeldi välja mänge. Lisaks võtsid lapsed osa ettevõtlustöötoast, lõpetuseks toimusid vestlused erinevates teadusvaldkondades tegutsevate naistega, ja tüdrukutele tutvustati TalTechis õppimise võimalusi. Põnevate valdkondade kohta õppimine, praktilised kogemused, inspireerivad eeskujud ja viisid, kuidas ise edasi jõuda – kahe kuu jooksul saadud täiskomplekt võib nii mõnegi nendest tüdrukutest loodus- ja täppisteaduste rajale juhtida.
 
Mida varateismelised tüdrukud meie maailmas siis muuta tahaksid? Nad tahavad vähendada keskkonnareostust, peatada kliimasoojenemist ning panustada meditsiinitehnoloogiasse, näiteks arendada meditsiiniroboteid. Kas need vastused on üllatavad, või siiski mitte? 
 
LTT ehk STEM teadusprogrammi viis läbi MTÜ VitaTiim, toetas Briti saatkond Eestis.

Laeb infot...