Tallinna Tehnikaülikool

15. - 16. juunini kogunevad Tallinnasse materjaliteadlased üle maailma, et alustada teekonda leidmaks uue põlvkonna päikeseenergeetika materjale, et leevendada energiapuudust.

Teadusprojekti ReNewPV ja konverentsi „1st International Workshop on Emerging Inorganic Chalcogenides Photovoltaics“ korraldab Tallinna Tehnikaülikooli materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi õhukesekileliste energiamaterjalide teaduslabor, konverentsi kava leiab SIIT.

Teadusprojekti teeb unikaalseks see, et tavapäraselt omavahel konkureerivate teadusgruppide võimed on toodud kokku ühte teadusprojekti. Konkureerimisest on saanud koostöö, et kõige tõhusamalt ning ressurssi säästvamal moel teadlased panna ühiselt lahendust leidma.

Materjaliteadlaste eesmärgiks on luua odav, keskkonnasõbralik ja efektiivne tehnoloogia päikesekiirgusest elektrienergia tootmiseks. Need materjalid on anorgaanilised kalkogeniidid ning nendega seotud õhukesekileliste päikesepatareide tehnoloogiad.

Uue tehnoloogia kasutuselevõtt võimaldab tulevikus valmistada odavamaid ja keskkonnasõbralikumaid päikesepaneele, mida saab kasutada näiteks elektrit tootvate akendena, siseruumide energiaallikatena andurtehnikale. Ühesõnaga kasutusalades, mis täna võivad tunduda ilmvõimatuna.

Eestisse on tulemas sellised materjaliteaduse korüfeed nagu dr. Robert Arndt CTF Solar GmbH-st, prof. Marika Edoff Uppsala Ülikoolist, dr. Edgardo Saucedo IREC-st, prof. Philip Dale Luxemburgi Ülikoolist, prof. Keith McKenna Yorki Ülikoolist.

Need ja paljud teised väljapaistvad materjaliteadlased on koondanud kokku projekti ReNewPV, mida koordineerib TalTech, projekti juht vanemteadur Nicolae Spalatu, mille finantseerimine tuleb Euroopa Liidu COST (European Cooperation in Science and Technology) rahastusest.

Euroopa Liit on seadnud ambitsioonika eesmärgi, et vähendada süsinikujalajälge ning aeglustada kliima soojenemist. EU COST teadusprojektis ReNewPV, otsitakse lahendust neile probleemidele.

Laeb infot...