Kuni 2026. aastani viib Haridus- ja Noorteamet (Harno) koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga ellu ulatusliku Roheoskuste programmi, mille tegevusi rahastab 100% Euroopa Liit.

Arendatakse õppekavasid, uuendatakse kutsestandardeid ning pakutakse koolitusvõimalusi, et toetada ettevõtete rohepööret.
TalTechi kestliku arengu ja rohepöörde nõunik ning FinEst Targa linna tippkeskuse vanemteadur Helen Sooväli-Sepping kinnitas, et roheoskused on ettevõtete rohemuutuse vundament. „See Eesti ettevõtluse edendamise haridusmeede on ellu kutsutud selleks, et tulevastele ja ka praegustele ettevõtjatele pakkuda uusi teadmisi, mis aitavad muuta erasektorit konkurentsivõimelisemaks. Võime eeldada, et juba viie aasta pärast on keeruline olla ettevõtja, kui puudub arusaam kestlikust tootest või teenusest,“ sõnas Sooväli-Sepping.
Valmistatakse ette tulevikuoskustega spetsialiste
Eesti haridusvaldkonna 2035. aasta arengukava üheks strateegiliseks eesmärgiks on õpivõimaluste vastavusse viimine ühiskonna ja tööturu vajadustega. “Üleminek keskkonnasäästlikule majandamisele nõuab roheoskusi kõigil elualadel ning seetõttu on vajalikud keskkonnateadlikud- ja oskuslikud spetsialistid, kes aitavad tagada ettevõtete tegevuse jätkusuutlikkust,” märgib Roheoskuste programmijuht Anna Traksmaa.
Melsum OÜ tegevjuht ja EVEA rohepöörde töögrupi liige Meljo Musto tõdeb, et roheoskused on vajalikud eelkõige juhile endale, et ta saaks mõista ja tegeleda strateegiliselt rohetoote juurutamise ning rohelise kuvandi loomisega: “Oskus anda oma teadmisi edasi teistele ettevõtte juhtimistasanditele on oluline, sest tooteid luuaksegi koos spetsialistidega”. Ta toob näitena välja koolitajad, konsultandid või rohedisainerid, kelle abil luuakse uusi kauakestvaid tooteid või mõeldakse välja ärimudeleid, millega pikendatakse toodete kestlikkust turul või vähendatakse süsiniku jalajälge.
Roheoskused on tulevikuoskused
Uute tehnoloogiate ja lähenemisviiside kasutuselevõtuks on vaja ette valmistada laiemate rohemajanduslike teadmiste ja oskustega spetsialiste. Seetõttu integreeritakse programmis roheoskused kõrg- ja kutsehariduse tasemeõppe ja täienduskoolituste õppekavadesse. Õppekavade ja sisu ajakohastamine aitab tagada süsteemse lähenemise ning jõuda seeläbi võimalikult paljude spetsialistideni. Uuendatud õppesisu abil koolitatakse roheoskuste osas välja vähemalt 2830 spetsialisti. Samuti koolitatakse kutse- ja kõrghariduse õpetajaid-õppejõudusid ning täiskasvanute koolitajaid roheoskuste alase õppe läbiviimiseks.
Koostööd tehakse enam kui 30 organisatsiooniga
Olulisel kohal on koostöö kõrgkoolide, kutseõppeasutuste ning kutse- ja erialaliitudega, et koondada nii tööandjate, valdkondlike ekspertide kui ka õppeasutuste teadmised ja kogemused, et jõuda lahendusteni, mis on realistlikud ja kooskõlas osapoolte vajadustega. Ekspertide abil on moodustatud valdkondlikud töörühmad, mis tegelevad roheoskuste väljaselgitamise ja kaardistamisega ning olemasolevate õppekavade ülevaatamise ja täiendamisega.
Kaasatud spetsialistide abil luuakse uued õppemoodulid ja õppeained, mida on ühtlasi võimalik kasutada täienduskoolitustel. Lisaks toimub õppetööd toetavate õppematerjalide ettevalmistamine ning uute moodulite ja õppeainete piloteerimine täienduskoolitustena. Paralleelselt toimub koostöös Kutsekojaga kutsestandardite ajakohastamine ja roheoskuste integreerimine kutsestandarditesse ning oskusprofiilidesse.
Tallinna Tehnikaülikool juhib programmis koguni viit valdkondlikku töörühma ehk konsortsiumit – transporditeenused (logistika); elektrienergia ja energeetika; toiduainete töötlemine; ehitus ja tsiviilrajatised; keemiatehnoloogia ja -protsessid; materjalide töötlemine (klaas, paber, plast ja puit); tekstiili, rõivaste, jalatsite valmistamine ning naha töötlemine.
Sel aastal on Roheoskuste programmi fookuses valdkondlike ja horisontaalsete roheoskuste defineerimine, õppekavade arendus ning roheoskustega seonduv teavitus.
2024. aasta koolituste nimekiri avaldatakse maikuu jooksul Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Haridus- ja Noorteameti kodulehtedel.
Loe programmi kohta lähemalt: https://harno.ee/roheoskuste-programm
Aastatel 2023–2026 viib Haridus- ja Noorteamet koos haridusasutustest partneritega ellu roheoskuste programmi, mille eesmärk on toetada rohepöörde elluviimist ettevõtluses ning tagada vastavate oskustega tööjõud.
Roheoskuste programmi koordineerib Haridus- ja Noorteamet ning seda rahastatakse Euroopa Liidu taaste- ja vastupidavusrahastu reformi "Ettevõte rohepööre" investeeringu "Roheoskused ettevõtete rohepöörde toetamiseks" vahenditest.